Ana SayfaGüncelİmamoğlu’ndan HDP’ye ziyaret ve Demirtaş açıklaması

İmamoğlu’ndan HDP’ye ziyaret ve Demirtaş açıklaması

HABER MERKEZİ – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, siyasi partilere yaptığı ziyaretler çerçevesinde HDP’li yöneticilerle bir araya geldi. Görüşme sonrası konuşan İmamoğlu, “İstanbul’un adil ve şeffaf yönetilmesi ile ilgili görüşlerimizi paylaştık” dedi. İmamoğlu ayrıca gazetecilerin Demirtaş sorusuna da yanıt verdi. Ortak açıklamada konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Demir ise Ağrı’da Diyadin Belediyesi eşbaşkanlarına dönük polis saldırısını kınadı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimin ardından siyasi partilere yaptığı ziyaretler çerçevesinde HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi İstanbul İl örgütlerini ziyaret etti.

İmamoğlu ilk olarak Saadet Partisi ve İYİ Parti il başkanlıklarını ziyaret etti. Son durağı ise HDP İstanbul il binası oldu.

İmamoğlu, HDP İl merkezinde partinin il eş başkanları Esengül Demir ile Cengiz Çiçek ve il yönetimi ile görüştü.

Görüşmeye ilişkin İmamoğlu, “İstanbul’un adil ve şeffaf yönetilmesi ile ilgili görüşlerimizi paylaştık. Tüm siyasi partilerle İstanbul’u konuşmaya, düzenli olarak herkese bilgi vermeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Ziyaret sonrası gazetecilere konuşan İmamoğlu, kendisini ziyaret eden ilk siyasi parti il teşkilatının HDP olduğunu hatırlattı.

İmamoğlu, “Bu tercih döneminde de her siyasi partiye oy vereni, yüzde 100 hizmet edilmesi gereken vatandaş olarak görüyoruz. Zira biz bu anlayışımızda bize oy vermeyenlerin oy verenlerden önce var olma ve eşitlik süreçlerinde en önde olduğunu bilen bir anlayışa sahibiz” diye konuştu.

Demirtaş sorusu

İmamoğlu ayrıca bir gazetecinin “Selahattin Demirtaş’ı da ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz?” şeklindeki sorusuna da yanıt verdi.

“Sayın Demirtaş’a 23 Haziran öncesi söylemleri ve ortaya koyduğu teşvik ve destekten ötürü teşekkür etmiştim. Bu tutum ve davranışlar elbette bizim için çok değerli.
“Zira bu çokça bize de soruldu: tutuklu ama niçin tutuklu? Bunu herkes gibi ben de anlamak istiyorum. Bu bağlamda özellikle hukuk açısından mağdur edilmiş her kim var ise ben yanında olduğumu ve bu sürecin bir an önce bitirilmesi gerektiğini, insanların suçu belli değilken yaratılan ortamda yıllarca hapis yatan insanların hayatlarını kaybettiğini biliyoruz.
“Daha dün değil evvelsi gün bir Ergenekon süreci yaşandı ve bu süreçte intihar edenler olduğunu biliyoruz. O süreçte hayatlarını kaybedenleri biliyoruz. O süreçte yaşamların ailelerin değiştiğini biliyoruz. Hukuka aykırı düzenin insanların hayatını etkilemesini kim kabul edebilir ki hiç kimse kabul edemez. Vicdana hukuka adalete sığmayan işler bunlar.
“Bu bakımdan elbette imkan olsa (Demirtaş’ı) ziyaret etmek isterim ama bazı ziyaretlerle ilgili kurallar var.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, HDP’ye ziyaretini Twitter hesabından fotoğraflarla da duyurdu:

Diyadin’deki saldırıya kınama

Öte yandan ziyaret sonrası yapılan açıklamada HDP İstanbul Eşbaşkanı Demir, Ağrı’da Diyadin Belediyesi’nin eşbaşkanlarına dönük polis saldırısını kınadı.

Previous post
Rusya′dan nükleer misillemesi: INF resmen askıya alındı
Next post
HDP’li eşbaşkanlara belediye binası içinde polis saldırısı