Ana SayfaGüncelBatman’da HDP’nin anons aracına, Konya’da ‘Hayır’ afişlerine saldırı

Batman’da HDP’nin anons aracına, Konya’da ‘Hayır’ afişlerine saldırı

HABER MERKEZİ – Batman’da HDP’nin anons aracının önünü kesen silahlı iki kişi, camlarını kırdıkları aracın şoförünü de silah dipçikleriyle yaraladı. Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde ise HDP’nin astığı “Hayır” afişleri yırtıldı.

Batman’da Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) anons aracına İpragaz Mahallesi civarında silahlı 2 kişi tarafından saldırı düzenlendi.

Silahla aracın camlarını kıran iki saldırgan, dipçikle de şoförü darp etti.

Anons aracı şoförü Celal İlgen, saldırıyı şu şekilde anlattı:

Araçla Çağlayan lastiğin yanından İpragaz Mahallesi’ne doğru gidiyordum. Ara sokakta 23 plakalı beyaz bir araç önümü kesti. Araçtan inen 2 saldırgan önce bana hakaret ettiler. Ardından silah çıkarıp aracın camını kırıp dipçik ve yumruklarla bana saldırdı. Silahı bana doğrulttular ben de o esnada bir hamleyle olay yerinden uzaklaştım. Eğer araçla olay yerinden ayrılmasaydım saldırganlar beni silahla vuracaklardı. Saldırının olduğu yeri mobese kameraları tam net olarak görüyor.

Saldırıya ilişkin konuşan HDP İl Eşbaşkanı İkram İrgi ise saldırıdan hükümeti sorumlu tutuyor:

Bu sıradan bir saldırı değildir. AKP Türkiye ve Batman’da kaybetmeye başladığını bildiği için HDP’ye saldırıyor. Bu saldırıyı kınıyoruz. Bu saatten sonra olayın failleri ortaya çıkarılmazsa AKP, emniyet ve valilik sorumludur. Bu olayın failleri derhal ortaya çıkarılsın. Bu saatten sonra olabilecek saldırı ve provokasyonların sorumlusu AKP, vali ve emniyettir. Ya bunların önü alınır ya da sorumlusu onlardır.

Konya’da ‘Hayır’ afişlerine saldırı

HDP’nin, Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde bulunan 33 ayrı billboarda astığı afişler kimliği belirsiz kişiler tarafından yırtıldı.

HDP Cihanbeyli İlçe Örgütü, Cihanbeyli İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı başvuru sonucu 1-15 Nisan arası ilçedeki 33 billboarda afiş asma hakkı almıştı.

Saldırıya ilişkin bilgi veren İlçe Eşbaşkanı Eylem Yaylacı, “Gerekli başvuruları yaptık. Suç duyurusunda bulunduk. Kimlerin yaptığını tespit etmeye çalışıyoruz. Çalışmalarımız engellenmek isteniyor. Ancak biz çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.


Kaynak: dihaber