Ana SayfaÇeviriEvsiz kadınlar için ‘regl dostu noktalar’: Hijyen ürünlerine bedava erişim sağlanıyor

Evsiz kadınlar için ‘regl dostu noktalar’: Hijyen ürünlerine bedava erişim sağlanıyor

HABER MERKEZİ – İskoçya’da evsizlerle dayanışmak için kurulan Simon Topluluğu çoğu zaman gözardı edilen bir problemi gün yüzüne çıkararak ‘evsiz kadınları için regl dostu noktalar’ oluşturdu.

İskoçya’da evsizliğin nedenleri ve sonuçlarını inceleyen, evsizlerle dayanışan Simon Topluluğu’ndan kadınlar çoğu zaman gözardı edilen bir problemi gün yüzüne çıkardı.

Her yıl yarısı kadın olmak üzere yaklaşık 3 bin evsiz ile dayanışan topluluğun başkanı Lorraine McGrath ‘birçok evsiz kadının ailesi, akranları, okulları ya da başka yollar ile regl dönemlerine dair sağlıklı bilgi alamadıkları için bu dönemlerden korktuklarını ya da utandıklarını, bu yüzden de hijyen ürünlerine erişmekte zorlandıklarını’ belirtti.

Regl dostu noktalarda evsiz kadınlar için hijyenik ürünler ve su temin ediliyor

Topluluk bu sorunu çözmek için Edinburg ve Glasgow’un belirli noktalarına evsiz kadınlar için sıcak su, tampon, ped, peçete, ıslak mendil, yedek pantolon temin edilen ‘regl dostu noktalar’ kurdu.

McGrath, kampanyanın çok sayıda bağışçısı ve destekçisi olduğunun altını çizerek evsizlerin kaldığı yerlerde hijyen ürünlerinin devlet tarafından verilmemesini eleştirdi.


Karınca Dış Haberler