Ana SayfaBilim ve TeknolojiMars’ta ilk defa geniş çaplı bir göl bulundu

Mars’ta ilk defa geniş çaplı bir göl bulundu

HABER MERKEZİ – ‘Kızıl Gezegen’ olarak adlandırılan Mars’ta ilk defa buz yüzeyin yaklaşık 1.5 kilometre derinliğinde ve yaklaşık 20 kilometrelik bir alanda yer alan bir göl bulunduğu açıklandı.

Bilim insanları, Mars’ta ilk defa buz yüzeyin altında sudan oluşan geniş çaplı bir göl bulunduğunu duyurdu.

Mars’ın güney kutbunda bulunan su kütlesi, buz yüzeyin yaklaşık 1.5 kilometre derinliğinde ve yaklaşık 20 kilometrelik bir alanda yer alıyor.

İtalyan araştırmacılar, bu keşfi İtalya’nın başkenti Roma’da düzenledikleri bir basın toplantısında duyurdu. Araştırma ayrıca Science adlı dergide de yayımlandı.

Bu keşif, dünyadan 55 milyon kilometre uzaktaki Kızıl Gezegen’de bulunan sıvı haldeki en büyük su kütlesi oldu.

BBC Türkçe’nin haberine göre daha önce yapılan araştırmalar, gezegen yüzeyinde aralıklı su kütleleri olduğuna dair kanıtlar olduğunu gösteriyordu. Ancak bu son keşif, Mars’taki su kütlesinin kalıcı olduğuna dair ilk veri.

Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor

Uzay bilimcilerin bu keşfiyle Mars’ta daha fazla su bulunabileceği belirtiliyor ve hatta yaşam olabileceği ihtimali kuvvetleniyor.

Göl, Mars’ın geçmişi ve geleceğine dair yaşam ihtimalini kuvvetlendirse de gölün özelliklerinin belirlenmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Open University’den Dr. Matt Balme, “Şimdi yapılması gereken, tekrarlanan benzer işaretlerin ölçümünün yapılması ve eğer mümkünse, diğer ihtimal ve açıklamaların incelenip elenmesi. Belki de bu, daha önce Antarktika’daki buz altı su kütleleri için yapılan araştırmalar gibi, gölün incelenmesi amacıyla yeni bir Mars misyonunu tetikler” dedi.

Keşif nasıl yapıldı?

Keşif için Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express uydusundaki Marsis adlı radar sistemleri kullanıldı.

Marsis radar sistemi gibi araçlarla Mars’ın yüzeyi ve yer altı incelendi.

Radar verilerindeki sürekli beyaz çizgi, Güney Kutbu’nun başını gösteriyordu. Bu da yufka görünümünde buzlu su ve toza işaret ediyor.

Araştırmacılar bu kütlenin altında olağan dışı bir durum fark etti.

Araştırmanın başındaki isim İtalyan Ulusal Astrofizik Enstisüsü’nden Profesör Roberto Orosei, “Açık mavi olarak görünen alttan gelen yansımalar yüzeydeki yansımalardan daha güçlü. Bu da suyun varlığına işaret ediyor” dedi.