Ana SayfaSporİstanbul’da kadınlar Seher Hudayari için sahaya çıktı

İstanbul’da kadınlar Seher Hudayari için sahaya çıktı

HABER MERKEZİ – İstanbul’da kadın futbolcular, “Kadınlar Sahaya Seher Hudayari İçin Çıkıyor” sloganıyla düzenlenen etkinlik kapsamında sahaya çıktı. Etkinlikte konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Biliyoruz ki dünyayı güzelleştirmenin, zenginleştirmenin ve özgürleştirmenin yolu kadınları özgürleştirmekten geçiyor” dedi.

Kadınların maç izlemesinin yasak olduğu İran’da ‘erkek kılığında’ stadyuma girmeye çalışırken yakalanarak tutuklanan Seher Hudayari mahkeme önünde kendini yakarak yaşamını yitirmişti.

İstanbul’da kadınlar Seher’in mücadelesini selamlamak için sahaya çıktı.

Akdeniz Nurçelikspor ile Ozanlar Gücü Spor kadın futbol takımları, “Kadınlar Sahaya Seher Hudayari İçin Çıkıyor” sloganıyla bir maç düzenledi.

Dilek Kaya hakemliğinde, Küçükçekmece Belediyesi’ne bağlı Kemal Aktaş Stadı’nda karşı karşıya geldi.

Kadınlar, Dilek Kaya hakemliğinde, Küçükçekmece Belediyesi’ne bağlı Kemal Aktaş Stadı’nda karşı karşıya geldi.

Stat içine ve dışına “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Kuş ölür sen uçuşu hatırla. Neslicantayhepbizimlesin” pankartları asılırken, maçı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ve yüzlerce kadın izledi.

img

Maçtan evvel konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Seher Hudayari, Kübra, Emine Bulut ve mücadele eden tüm kadınlar için burada olduklarını kaydetti.

“İran’da 40 senedir uygulanan kadınların stadyuma girme yasağı bir genç kadının hayatına sebep oldu. Bugün burada oynanacak maç sadece Seher Hüdayari için değil, geçtiğimiz hafta erkek şiddeti gören ve hastanede tedavisi devam eden Kübra için de, Türkiye’yi yasa boğan Emine Bulut için de, bu maç hayatları için, hakları için, kazanımları için mücadele eden tüm kadınlar için oynanacak. Bu maç sadece bir futbol maçı değil, İran’da ve tüm dünyada kadınların var olma mücadelesinde biz de varız demektir.”

‘Seher bir mücadele başlattı’

Çebi’nin ardından konuşan Canan Kaftancıoğlu ise kadın ve erkeğin farklı olduğunu ama meselenin bu olmadığını ancak, farklı olmalarına rağmen eşit olmalarını sağlamanın kıymetli olduğunu söyledi.

“Dünyanın neresinde olursa olsun bir kadının gözünden bir yaş aksa, bu bütün dünya insanlarının meselesi haline gelir. Biliyoruz ki dünyayı güzelleştirmenin, zenginleştirmenin ve özgürleştirmenin yolu kadınları özgürleştirmekten geçiyor. Aslında İran’daki Seher kardeşimizde kadınları özgürleştirmek için kendi feda etmeyi göze aldı.
Seher aslında isyan değil, bir mücadele başlattı. Bizlerde burada Seher’in mücadelesini selamlıyoruz. Ve Seher’e diyoruz ki; kadın erkek eşitliği konusunda senin başlattığın mücadeleyi aldık kabul ettik. Bu mücadeleyi büyütmek ve dünyadaki eşitliliği sağlamak hepimizin sorumluluğu olacaktır.”

Konuşmaların ardından her iki takım “Asla yalnız yürümeyeceksin” ve “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” pankartıyla sahaya çıktı.

Başlama vuruşunu ise Kaftancıoğlu ve Çebi yaptı. Maçın bitimiyle her iki takıma da plaket ve madalya verildi.

Previous post
Günay Alkan kendisinden boşanan kadını bıçaklayarak ağır yaraladı
Next post
Sınıra askeri sevkiyat