Ana SayfaDünyaPentagon, Bağdadi operasyonunun görüntülerini yayınladı

Pentagon, Bağdadi operasyonunun görüntülerini yayınladı

HABER MERKEZİ – Pentagon, IŞİD lideri Bağdadi’ye yönelik operasyonun görüntülerini yayınladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye yönelik olarak Suriye’nin İdlib vilayeti kırsalında düzenlenen operasyonun görüntülerini ve fotoğraflarını kamuoyu ile paylaştı.

Görüntülerde, ABD özel harekât timinin Bağdadi’nin bulunduğu duvarla çevrili binaya nasıl yaklaştığı görülüyor.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Kenneth Frank McKenzie, operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Korumaları çatışmaya devam ederken, Bağdadi iki çocukla birlikte bir tünele girdi ve burada kendisini havaya uçurdu. Bu olaya bakarak bu adamın nasıl bir kişi olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Benim verilere dayalı analizim bu şekilde. Bağdadi’nin son saniyeleri hakkında başka bir bilgiyi teyit edemem.”

McKenzie ayrıca tünelde Bağdadi ile birlikte iki çocuğun öldüğünü söyledi. Daha önce Bağdadi ile birlikte ölen çocuk sayısı üç olarak açıklanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Pazar günü yaptığı açıklamada Bağdadi’nin operasyon sırasında binanın altındaki tünellere kaçtığını ve çıkmaz bir tünelin sonuna ulaştığında üzerindeki patlayıcı düzeneğini infilak ettirerek öldüğünü söylemişti.

Trump, IŞİD liderinin “ağlayarak, çığlık atarak öldüğünü” de ifade etmişti.

Previous post
Kürtler yok, başarı beklentisi düşük: 'Suriye Anayasa Komitesi' Cenevre'de toplandı
Next post
FIFA açıkladı: Kadın futboluna ayrılan bütçe iki katına çıkarılıyor