Ana SayfaManşetKadınlar polis ablukasındaki İstiklal’den haykırdı: Artık yeter!

Kadınlar polis ablukasındaki İstiklal’den haykırdı: Artık yeter!

HABER MERKEZİ – Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Tünel Meydanı’nda toplandıktan sonra İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Kadınların polis ablukasındaki yürüyüşleri sonrası yaptıkları açıklamada “Artık yeter!” dediler. Açıklama sonrası ise kadınlar polis müdahalesiyle karşılaştı.

İstanbul 25 Kasım Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Taksim’de bulunan Tünel Meydanı’nda bir araya geldi.

İstanbul Valiliği, dün kadınların yürüyüşünü yasakladığını duyurduktan sonra bugün kadınlar yapılan görüşmeler sonucu yasağın kalktığını açıklamıştı.

Yürüyüşün Tünel Meydanı’ndan İstanbul Barosu’na kadar düzenlenmesine izin verildiği bildirilmişti.

Polis ablukasında yürüyüş

Bunun üzerine binlerce kadın akşam 19:00’da Tünel Meydanı’nda bir araya geldi.

“Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” pankartıyla Tünel Meydanı’nda toplanılırken, öldürülen kadınların isimleri ve Hande Kader’in isminin yazılı olduğu dövizler taşındı.

Kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganları attı.

Polisler ise İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm ara sokakları araç ve yaya geçişine kapatarak semti ablukaya aldı.

Kadınların İstiklal Caddesi’ne yürüyüşü de bu ablukaya takıldı. Polis yürüyüş kortejinin önünü İstiklal Caddesi’nde Asmalı Mescit Sokağı ve Kumbaracı Yokuşu hizasında kesti.

Böylece yürüyüş sadece 140 metre yapılabildi. Kadınlar, basın açıklamasını da burada yaptı.

“Umudumuz birbirimizde”

Açıklamanın Kürtçe’sini Şenay Kumuz, Türkçe’ini ise İrem Gerkuş okudu. Öldürülen kadınların isimlerinin anıldığı açıklama şöyle:

“Sosyal medya etiketleri arasında bir kadının adını daha görmekten korkar olduk. Çünkü bu ya o kadının hayatta olmadığı ya da korkunç bir şiddete uğramasına rağmen adalet bulamadığı anlamına geliyor.
“Artık yeter! 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok diyoruz!
“Kadınlar, her gün, boşanmak istedikleri için, ‘hayır’ dedikleri için öldürülüyor. Kadınlar, her gün, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulanmadığı için öldürülüyor.
“Kadınlar, her gün, ‘başka karakola git’, ‘bu şikâyetten bir şey çıkmaz, sen en iyisi vazgeç’, ‘ sığınakta yer yok’ diyen kolluk kuvvetleri görevlerini yapmadıkları için, yeterli sığınak ve danışma merkezi açmaya da bütçe ayrılmadığı için şiddete mahkûm ediliyor ve öldürülüyor.
“Kadınlar, her gün, savcılar şiddet uygulayan erkekleri değil kadınların yaşam tarzlarını yargılamayı seçtiği için, mahkemeler erkekleri aklamanın sayısız yolunu bulduğu için öldürülüyor.
“Kadınlar, her gün, 15 yaşından küçük çocukların evlendirilmesinde beis görmeyen bir zihniyet altında, cinsel şiddete uğruyor.
“Kadınlar, her gün, cinsiyet kimliğine, cinsel ve romantik yönelimine duyulan nefretten, bedenlerinin ve aşklarının sığdırılmaya çalışıldığı kalıplardan, transfobi ve homofobinin türlü şekillerinden ötürü şiddete maruz bırakılıyor ve öldürülüyor.
“Kadınlar, her gün, özellikle krizin getirdiği artan işsizlik ve güvencesizlikle, aile içindeki şiddetten uzaklaşacak geçim kaynağı ve gelecek güvencesi olmadığı için erkek şiddetine mahkûm ediliyor.
“Kadınlar, her gün, savaşın ve sınırların gölgesinde, Türkçe konuşmadıkları için veya göçmen oldukları için, doğdukları yerden ötürü şiddete uğruyor; şiddete maruz bırakıldıklarında yasal haklarını arayamadıkları için öldürülüyor.
“Gündelik erkek şiddeti ile devletin tüm mekanizmalarının kurduğu suç ittifakı tarafından kadınlar, her gün, işte böyle öldürülüyor!
“Cinayete varmadan da bizler şiddet veya baskı altında, belirsizlik içinde, her açıdan sömürülerek, yarınımızın ne olacağını bilmeden nefes almak zorunda bırakılıyoruz. Ancak kadınlar sadece öldürüldüklerinde haber oluyor. Biz ise kadınların isimlerinin ölümleriyle değil yaşamlarıyla, yaşadıkları şiddetle değil gerçekleştirdikleri hayalleriyle haber olduğu bir dünya için buradayız.
“Ve umudumuz birbirimizde. Umudumuz birlikteliğimizden aldığımız güçte, kadın dayanışmasında. Umudumuz her gün şiddetten uzak bir hayat için her bir nefesimizle verdiğimiz ortak mücadelede.
“Bundan daha ferah, daha özgür, daha eşit, kimsenin kimliğinden ötürü şiddete uğramayacağı bambaşka hayatlar hayal ederek el ele veriyoruz. Bunu biz yapmazsak kimse bizim için yapmayacak, biliyoruz. Ve hep birlikte sesleniyoruz.”

Polisten müdahale

Basın açıklamasının ardından Narmanlı Han önünde sloganlarla bekleyişlerini sürdüren kadınlar polis barikatına yüklendi.

Polis ise kadınlara plastik mermi ve biber gazı ile müdahale etti.


Karınca, MA, bianet, İleri Haber
Previous post
Dersim Belediyesi'nden kadın çalışanlara regl izni
Next post
Kadınlar Diyarbakır'da yürüdü: Katliamlarla dolu bu yaşamı kabul etmiyoruz