Ana SayfaGüncelBatman’da Ezidilere saldırı: İki kişi yaralandı, gözaltılar var

Batman’da Ezidilere saldırı: İki kişi yaralandı, gözaltılar var

HABER MERKEZİ – Batman’da tehditlerden dolayı topraklarına yerleşemeyen Ezidi aileler saldırıya uğradı; Nedim Erkiş ve Cevdet Tuku yaralanırken, altı kişi gözaltına alındı.

Batman’da 1992’de yılında el konulan topraklarını verdikleri hukuk mücadelesi ile geri kazanan Ezidi aileler saldırıya maruz kaldı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Ezidi ailelere yönelik saldırı, bugün kentte kaldıkları otelden çıktıkları sırada yaşandı.

Yaklaşık 10 kişilik grubun sopalı saldırısında Kuşçukuru’nda toprakları bulunan Nedim Erkiş ile bir yakının cenazesine katılmak amacıyla Avrupa’dan kente gelen Cevdet Tuku yaralandı.

Saldırı sonrası altı kişi gözaltına alınırken, hastaneye kaldırılan Erkiş ve Tuku’nun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Yaralanan Ezidiler, saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ezidilerin toprakları için mücadelesi

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Kuşçukuru köyünde yaşayan Ezidi aileler, 1990’lı yıllarda yaşanan baskılar nedeniyle 1992 yılında arazilerini Karabulut ve Biter ailesinin kanaat önderlerine noter huzurunda imzaladıkları belgelerle ‘emanet’ ederek, Avrupa’ya göç etmek zorunda kalmıştı.

20 yıl sonra geri dönen Ezidi ailelerin ’emanet’ ettikleri topraklar, el konularak iade edilmedi.

Ezidi aileler, bunun üzerine topraklarını geri alabilmek için Batman 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

Yaklaşık 8 yıllık hukuk mücadelesinin ardından mahkeme kararıyla aileler topraklarına geri kavuştu.

Mahkeme kararının ardından yeniden topraklarına yerleşip, ekim yapmak isteyen Ezidi aileler, bu defa da şiddet ve tehditlere maruz kalmaya başladı.

Bu yüzden kimi zaman topraklarını jandarma eşliğinde ekip, biçmek zorunda kalan aileler, birçok kez Biter ve Karabulut aile fertlerinin saldırısına maruz kalıyor.

Geçtiğimiz günlerde Duvar’dan Müzeyyen Yüce’ye konuşan Ezidi Dernekleri Federasyonu üyesi Nedim Erkiş, şu demeçlerde bulunmuştu:

“Tapu Kadastro görevlileri bizim topraklarımızın sınırlarını belirledi. Devlet yetkilileri de arkamızda olduklarını ifade ettiler. Bu söze dayanarak geçen ay tapulu arazilerimizi sürmeye gittik. Ama grupların saldırısına uğradık. Traktör şoförümüzün bacağını kırdılar. Jandarma müdahale etti. Bir ayda 4 kez saldırıya uğradık.
“Köyümüze dönmek istiyoruz; ama izin vermiyorlar. Köyümüzü işgal ettiler, bize vermiyorlar. Şu an 20 civarında Ezidi topraklarına dönmek için bekliyor. Otellerde kalıyoruz. Topraklarımızın verilmesi halinde Ezidilerin Batman’a dönüşlerinin başlayacağını düşünüyorum. Devlet yetkililerine, insan hakkı savunucularına, siyasi partilere bu yönde çağrıda bulunuyoruz. Köyümüze dönmek istiyoruz.”
Previous post
Tersinden dayanışma: Yunanistan'da mülteciler ellerindeki tıbbi imkanları sağlık ocağına bağışladı
Next post
Bir haftadır gözaltında: "Gazeteciliğine tanığız, Aziz Oruç serbest bırakılsın"