Ana SayfaGüncelGazeteci Murat İde’ye saldırı: Altı gözaltı

Gazeteci Murat İde’ye saldırı: Altı gözaltı

HABER MERKEZİ – Yeniçağ gazetesi yazarı ve İYİ Parti’nin Basın Danışmanı Murat İde’ye yapılan saldırıyla ilgili altı kişi gözaltına alındı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in basın danışmanı ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat İde’ye saldırdığı şüphesiyle altı kişi gözaltına alındı.

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İde’nin evinin önünü gören güvenlik kamerası kayıtlarından şüphelilerin kimliklerini ve kaçtıkları araçların plakalarını belirledi.

Plakası belirlenen araçlardan sürücü E.D gözaltına alındı. Araçta yapılan aramada bir bıçak bulundu. Ardından beş şüpheli daha gözaltına alındı.

Gözaltına alınan altı kişinin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü belirtildi.

Ne olmuştu?

Yeniçağ gazetesi yazarı ve İYİ Parti’nin Basın Danışmanı Murat İde, KRT’de yayınlanan “Burası Çok Önemli” isimli programından çıktıktan sonra evine giderken bir grubun saldırısına uğramıştı.

İde’yi yol boyunca üç aracın takip ettiği, saldırıyı 7-8 kişilik bir grubun gerçekleştirdiği belirtilmişti.

Saldırının ardından açıklama yapan İde, “Bir süredir bu konuda birtakım hadiseler oluyor zaten, diğer meslektaşlara da. Bir süredir böyle bir bilgimiz vardı. Daha dikkatli ve temkinli davranıyorduk. Bir an böyle bir boşluk oldu” demişt.

İde, yazılarla ilgili birtakım tehditler aldığını da söyleyerek, “Bunları çok önemsemiyorum. Hoş olmayan, fikri bir mücadelenin bu şekilde sokağa düşürülmüş olması. Bu hoş bir durum değil. Hiç kimseye yakışmıyor” diye konuşmuştu.

Saldırının ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, Murat İde’ye yapılan saldırıyı kınayarak, “hiçbir tehdide boyun eğmeyecek ve asla susmayacağız” demişti.

Bahçeli’yi eleştirmişti

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 23 Aralık’ta Kanal İstanbul ile ilgili “Bu projeden hiçbir haklı ve meşru bahanesi olmadan rahatsızlık duyanlar şuursuz ve gayri millidir” demişti.

Bahçeli’nin bu sözlerinden sonra, 2011 yılında projeyle ilgili “Güya yeni bir kanal açıyorlar, adına da ‘İstanbul Kanalı ve bu bir çılgın proje’ diyorlar. Bu, soygun düzenini çılgınca sürdürecek bir projedir” sözleri gündeme gelmişti.

Murat İde de 25 Aralık’ta Yeniçağ gazetesindeki köşesinde “Devlet Bey, ben yoruldum!” başlıklı yazı kalmış, yazıda Bahçeli’nin söz konusu sözleri İstanbul Bayrampaşa’da söylediğini belirterek, kendisinin de o konuşma esnasında orada olduğunu ifade etmişti.

“Yok canım, yanlış okuyorum herhalde dedim. Dün, ‘Soygun düzenini çılgınca sürdürecek bir proje’ diyerek karşı çıkılan Kanal İstanbul’a, bugün karşı çıkanlara, ‘şuursuz ve gayrı milli’ demek. Bir gerekçe aradı içimdeki ses” diye ifade etti. İde, “Dün söylenenlere bir daha baktım. Bugün söyleneni bir kez, birkaç kez daha okudum. Ve karar verdim. Ben yoruldum. Ben usandım. Ben sustum.”

İde’nin bu yazısından sonra MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman yaptığı yazılı açıklamada, “‘Ben yoruldum. Ben usandım. Ben sustum’ diyen ve açıklamaları çarpıtmak üzerine kurulu gazetecilik anlayışına sahip yabancı ‘ide’lere ‘Yorulmazsın, usanmazsın’ demiyoruz, ‘Sen utanmazsın, sen arlanmazsın’ diyoruz” sözleriyle İdi’ye tepki göstermişti.

Daha önce de Odatv yazarı Sabahattin Önkibar, Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ ve Yeniçağ gazetesi eski Ankara Temsilcisi Ahmet Takan saldırıya uğramıştı.


Gazeteci Murat İde’ye saldırı


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Yazar Zülal Kalkandelen serbest bırakıldı
Sonraki Haber
Mor Dayanışma'dan Kartal'da yeni mekan