Ana SayfaGüncel‘İntihar ettiği’ iddia edilmişti: Askerin ailesinden suç duyurusu

‘İntihar ettiği’ iddia edilmişti: Askerin ailesinden suç duyurusu

HABER MERKEZİ – Kırklareli Babaeski’de askerlik yaparken ‘intihar ettiği’ ileri sürülen Mustafa Araz’ın ailesi, cinayet şüphesiyle suç duyurusunda bulundu. Araz’ın babası çocuğunun vücudunda darp izlerinin bulunduğunu belirterek, “Öldürüp, oraya attılar” dedi.  

Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde bulunan 1’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı Hava Savunma Füze Komutanlığı’nda askerlik yapan 23 yaşındaki Mustafa Araz’ın 12 Mayıs günü hayatını kaybettiği duyurulmuştu.

11 Mayıs günü rahatsızlanması üzerine hastaneye kaldırıldığı açıklanan Araz’ın ailesine, çocuklarının ‘intihar ettiği söylenmişti.

Olaya dair başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan Araz’ın arkadaşı ve komutanı ise, Araz’ın herhangi bir psikolojik sorunun bulunmadığınıve intihar edecek birisi olmadığı yönünde beyanda bulunmuştu.

“Oğlumun darp ile öldürüldüğünü düşünüyorum”

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal’ın haberine göre, söz konusu ifadeler ve ölümdeki şüpheler üzerine Araz’ın Kars Kağızman’da bulunan ailesi olayla ilgili sorumluların ortaya çıkarılması için “kasten öldürme”, “işkence” ve “görevi kötüye kullanma” suçlamaları ile Babaeski Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Araz’ın öldürülmesine ilişkin baba Hasan Araz, otopsi işleminin ardından oğlunun cenazesini gördüğünü belirterek şunları söyledi:

“Biz çocuğu askere sağlam gönderdik, bize cenazesini gönderdiler. Çocuğun hiçbir sıkıntısı yoktu. Akşam bizi aradı, ertesi gün komutanları aradı, hastaneye götürdüklerini söylediler. Hastaneden ulaşamadıklarını söylediler. Ben de aradım ulaşamadım.
“Ertesi gün bana haber verdiler. Cenazeyi bir binanın arkasında bulduklarını söylediler. Hastaneye uzak, sapa bir yerdeydi. Şüphemiz; öldürdüler, götürüp oraya koydular. Birileri tarafından öldürülmüş yani. Bileklerinde, ellerinde bağlama izi vardı. Bağlamışlardı.
“Yüzünün her tarafında morluklar, darp izi vardı. Savcı da öyle yazmış. Kalçasında her tarafından darp izi vardı. Çenesinde derin bir yarık vardı. Yine sırtında aşırı morluklar vardı. Oğlumun, darp ile öldürüldüğünü düşünüyorum. Arkadaşları ile konuştum sıkıntısı olmadığını söylediler.”

“Olay yeri çevresi ile ilgili kamera kayıtları alınmamış”

Araz ailesinin avukatı Cesim Parlak ise, Araz’ın hastaneye kaldırıldığında sadece giriş çıkışının kameralara yansıdığını söyledi.

Hastanede yattığı söylendiği ünitede ile öldüğü iddia edilen metruk binaya giderken bir kayıt olmadığını belirten Parlak, Araz’ın hastaneye ambulans ile sevk edildiğine dair yazılı hiçbir kaydın olmadığını ifade etti.

11 Mayıs’ta Bölük Astsubayının Araz’ın babasını aradığını ve “Çocuğundan haberin var mı? Kayıp” dediğini aktaran Parlak, astsubayın daha sonra tekrardan arayarak “Sonra arıyorlar ve çocuğunuzu bulduk, inşaatta intihar etmiş” dediğini paylaşarak şunları söyledi:

 “Ceset, Babaeski Devlet Hastanesi’ne 2 kilometre uzaklıkta metruk bir AVM’nin arka duvarının dibinde bulunuyor. 15 metre yükseklikten atlayarak intihar eden kişinin, duvarın dibine yapışık bir biçimde düşmesi temel fizik kurallarına aykırı. Yine, Mustafa’nın cansız bedeni sırt üstü bulunuyor. Yüksekten atlayan bir kişinin sırt üstü kalması da imkânsız.
“Babaeski’ye savcıya dilekçeyi sunmak ve görgü tanıkları ile görüşmek için gittiğimizde adım adım askerlerce takip edildik. Hatta, Tuğgeneral Ercan İlhan, savcı ile yapılan görüşme dahil bir çok yerde bizzat bulunmuş.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Diyarbakır’da gözaltına alınanlardan altısı tutuklandı
Sonraki Haber
Nadira Kadirova dosyası AYM’ye taşındı