Ana SayfaToplumsal CinsiyetHDP’li kadınlar: AKP kendi gibi olan zihniyete ‘kadınları öldürebilirsiniz’ diyor

HDP’li kadınlar: AKP kendi gibi olan zihniyete ‘kadınları öldürebilirsiniz’ diyor

HABER MERKEZİ – HDP Kadın Meclisi’nin cinsel saldırı, istismar, kadın cinayetleri ve kayyumlara karşı düzenlemek istediği yürüyüş polislerce engellendi, yalnızca milletvekillerinin yürümesine izin verildi. Burada konuşan Ayşe Acar Başaran, “AKP kendi gibi olan zihniyete ‘kadınları katledebilirsiniz, öldürülebilirsiniz’ diyor. Biz bu söylemlere karşı ses çıkarmaya devam edeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyası kapsamında Ağrı’da şüpheli şekilde yaşamını yitiren kadınlara ilişkin yürüyüş düzenlemek istedi.

Yürüyüş için kent Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Van Milletvekili Muazzez Orhan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, parti yöneticileri ile çok sayıda kadın il binasında toplandı.

Polisin kadınların yürüyüşünü ‘pandemi’ gerekçesiyle engellemesi üzerine, yalnızca kadın milletvekilleri, “İstismara, infaza, tecavüze, kayyıma karşı biz varız” pankartıyla Cumhuriyet Caddesi’ne doğru yürüyüş yaptı.

Yürüyüş sonrası açıklama yapan Ayşe Acar Başaran, eylemlerinin engellendiğini belirterek şunları söyledi:

“Pandemi döneminde kadınlar hiçbir mekanizmaya ulaşamadı, polise ulaşmadı ve kadınlara ölün dediler. Bunun karşısında mücadele etmek isteyenlere pandemi bahane edilerek kadınların sessini kısmaya çalıştılar. Sessini çıkarmak isteyen kadınlara karşı AKP’nin örgütlenen erkek zihniyeti ise buna karşı durmaya devam ediyor.
AKP kendi gibi olan zihniyetine ‘kadınları katledebilirsiniz, öldürülebilirsiniz’ diyor. Biz bu söylemlere karşı ses çıkarmaya devam edeceğiz. Kadınlara bu yaklaşımlarınıza hiçbir zaman pabuç bırakmadı.”

Acar Başaran, Ağrı’da 35 gün içerisinde beş kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesini hatırlattı ve şunları söyledi:

“Beş kadın arkadaşlarımızın failini aramayanlar faili soranların sessini kısmaya çalışıyor. Kadınlar ya katledilip intihar süsü veriliyor ya da kadınlar şiddetten kaynaklı başka bir yol bulamadığı için intihar ediyor. Ağrılı kadınlara sesleniyoruz; iktidar mekanizmalarını devreye sokmayabilir, ama yalnız değilsiniz AKP’nin politikaları sizi yaşamdan koparmasın, bizim mücadelemiz sizi ayakta tutsun.”

‘Kadınlar size biat etmeyecek’

Dün Ağrı’da AKP’nin 24’ncü dönem Aday Adayı olan N.Ş.’nin bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığını açıklayan Acar Başaran, “Bu bir siyaset olarak yürütülüyor. Kadınları dört duvar arasında sıkıştırmak istiyorlar” dedi.

Saldırıların kendilerine geri adım attıramayacağını dile getiren HDP’li vekil, “AKP iktidarının MHP ile yaptığı ittifakla Kürt siyasetine nasıl düşmanlık yürüttüğünü Şırnak’ta ve Batman’da gördük. Tutuklamama eğilimi istismarcıları cesaretlendiriyor” diye konuştu.

“İki uzman çavuşun benzer suçları yapması tesadüf değil. Batman’da uzman çavuşun 18 yaşındaki bir çocuğu tecavüz etmesi aslında iktidarın siyaseti getirdiği noktayı gösteriyor. İstismarcılar biliyorlar ki; korunacaklar, kadın düşmanlığı ve Kürt düşmanlığı bileşkesi yapılan istismarcılar kahraman olarak ödüllendiriliyor.
Bu siyasete karşı üç kişide olsak ses çıkarmaya devam ettireceğiz. Çocukların bedenleri üzerinden ellerinizi çekin, kadınların yaşamlarının üzerinden ellerinizi çekin. Kadınlar size biat etmeyecek.”

‘Eşbaşkanlık mor çizgimiz’

Açıklamasında kayyum politikalarına da değinen Acar Başaran, Kürtlere şu mesaj veriliyor; Ey Kürtler siz seçin biz sömürge valiliklerini getirir atarız. Bu birinci gerekçe ikinci gerekçe ise eşbaşkanlık sistemi” dedi ve devamla şunları dile getirdi:

“Bugün tekçi zihniyeti kurmak isteyenler karşılarında bir alternatif görmek istemiyorlar. Siz kurumları kapatabilirsiniz, ama ‘eş başkanlık bizim mor çizgimizdir’ dedik ve bunu sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Eşbaşkanlık sistemimize yönelik saldırı, İstanbul sözleşmesine yönelik saldırı ve çocuk istismar affı bunların hiçbiri kadının ve çocuğun lehine düzenlenmiyor.”

‘Şiddet kimden gelirse gelsin karşısındayız’

HDP Kadın Meclisi’nin ve kadınların büyük bir mücadele geleneğinden geldiğini vurgulayan Acar Başaran, “Bizim üzerimizden algı yaratanlara şunu diyoruz; şiddet kimden gelirse gelsin karşısındayız” dedi ve HDP’nin ‘kadın partisi’ olduğunu yineledi.

“HDP’nin kadın partisi olması ve siyasetini AKP gibi zihniyetin sorgulama haddi yoktur. Kadın örgütleri, kurumları bilsin ki, kadın mücadelemizi her alanda yürüteceğiz. Her alanda kadın mücadelesi demeye devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddetin politik olduğunu bilsinler, Ağrı, Batman Şırnak susmasın herkes bu politikayı teşhir etsin diğerleri gibi bunu da tarihin çöp sepetine atalım.”Önceki Haber
Şemdinli'de patlama: İki uzman çavuş ile bir korucu yaralandı
Sonraki Haber
Kadıköy'de Suruç için bildiri dağıtanlara polis müdahalesi: 17 gözaltı