Ana SayfaDünyaCovid-19 pandemisinde vakalar 115 milyon bandında

Covid-19 pandemisinde vakalar 115 milyon bandında

HABER MERKEZİ – Küresel salgında Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı iki buçuk milyonun üzerinde, toplam vaka sayısı da 115 milyon bandında. Zengin ülkelerde aşılama kampanyaları tüm hızıyla devam ediyor, ancak yoksul ülkelerin çoğuna aşı dahi ulaşmadı. Türkiye’de ise salgın nedeniyle getirilen tedbirlerin kaldırılmasına ilişkin bir dizi yeni karar alındı. Gelişmeler sayfamızda.

 


DSÖ: Son yedi haftada ilk kez Covid-19 vaka sayısında artış yaşandı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde son yedi haftada ilk kez Covid-19 vaka sayısında artış yaşandığını açıkladı.

Euronews’in aktardığına göre, DSÖ’nün Covid-19 hakkındaki teknik sorumlusu Maria Van Kerkhove düzenlenen basın toplantısında “Hepimizin çok sert bir uyarı alması lazım, bu virüs yeniden hızlanabilir ve biz buna izin vermemeliyiz” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da artışın ‘hayal kırıklığı’ yarattığını fakat bir ‘sürpriz’ olmadığını söyledi.

Ülkelerin salgınla mücadele politikalarını uygulamaya devam etmesini isterken, aşılamaya güvenmek için henüz çok erken olduğu uyarısında bulunan Ghebreyesus, “Kamu sağlığı tedbirleri mücadelenin temelini oluşturmayı sürdürüyor” dedi.

Zengin ülkelerin aşı depolaması ve yoksul ülkelere göndermekte ayak diremesi sorununa da bir kez daha değinen Ghebreyesus, “Bazı ülkelerin aşılamada önceliği başka ülkelerdeki sağlık çalışanları ya da yaşlı kişilere vermek yerine hastalığa yakalanma riski düşük ve yaşça genç kişilere vermeye devam etmesi çok üzücü” ifadelerini kullandı.

DSÖ’nün Sağlık Acil Durumları programının İcra Direktörü Mike Ryan ise aşılamanın başlatıldığı 10 hafta öncesine kıyasla virüsle mücadelede çok daha iyi bir noktaya gelindiğini, fakat virüsün kontrol altına alındığını söylemek için henüz çok erken olduğunu dile getirdi.

Ryan, “Sorun, virüs mü bizi yoksa biz mi virüsü kontrol ediyoruz. Şu anda kontrol virüste” dedi.


Suudi Arabistan’dan hacca gidecekler için Covid-19 aşısı olma şartı

Suudi Arabistan, hacca katılmak isteyenlere Covid-19 aşısı olma zorunluluğu getirdi.

Sağlık Bakanı Tevfik er-Rebia, Mekke, Medine ve kutsal mekanlardaki sağlık tesislerinde görev yapacak sağlık çalışanı temini için erkenden hazırlıkların yapılmasını istedi.

Bakan ayrıca, hacılar için bir Covid-19 komisyonu oluşturulmasının talimatını da verdi.


İstanbul ve Ankara’da mesai saatlerine düzenleme

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “İlimizde, kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatleri 09.00-12.30, 13.00-17.00 olarak uygulanacaktır” dedi.

https://twitter.com/AliYerlikaya/status/1366737771600166913

Ankara’da da mesai saatlerinde düzenlemeye gidildi.

Valilikten yapılan açıklamada Çarşamba gününden itibaren mesai saatlerinin dört faklı şekilde uygulanacağı belirtildi.

Buna göre;

 • 08.00-17.00, 08.30-17.30, 09.00-18.00, 10.00-19.00 saatleri arasında olacak.

Mesai saatlerinde değişiklik yapılan kurumlar ve çalışma saatleri ise şöyle:

Fotoğrafı büyütmek için tıklayınız.

Ankara’da ‘normalleşme süreci’ kararları

Ankara Valiliği, ‘yeni normalleşme sürec’ine ilişkin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararları duyurdu

Buna göre;

 • Ankara genelinde sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında İçişleri Bakanlığı’nın 30 Kasım 2020 tarihli genelgesi ve İl Hıfzıssıhha Kurulunun 1 Aralık 2020 tarihli kararında belirlenen ‘Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde’ yer alan istisna ve muafiyetler (sonraki kararlarda yapılan eklemeler dahil) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirler arası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecek.
 • Sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içi ve hafta sonlarında 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.
 • 65 yaş ve üzeri yurttaşlar ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. Bu kişiler, toplu taşıma araçlarını kullanabilecek.

Yeme-içme yerleri

 • Lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı, kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri, 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek.
 • Bu iş yerleri için Sağlık Bakanlığı ‘Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan masalar ve koltuklar arasındaki mesafe koşulları göz önünde bulundurularak, açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması uygulanacak.
 • Mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecek. Yeme-içme yerleri, 19.00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.
 • ‘Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ndeki mesafe kuralları ile belirtilen kapasite kullanım oranlarına göre her bir yeme-içme yeri için oturma düzeni planı hazırlanacak, içeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı, müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecek.
 • Yeme-içme yerlerinde, onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında fazladan masa-koltuk bulundurulmayacak ve bu yerler, Hayat Eve Sığar (HES) kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek.

Genel kurul, nikah ve düğünler

 • Halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler, 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verebilecek. Bu tesislere girişlerde HES kodu sorulacak, seyirci, refakatçi, misafir alınmayacak.
 • Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlerde, kişi başına minimum sekiz metrekare alan ayrılacak, katılımcı sayısı 100’ü geçmeyecek ve törenler bir saatle sınırlı olacak.
 • Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler, kişi başına sekiz metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınarak yapılabilecek.
 • Ayrıca denetim faaliyetlerinin kesintisiz yürütülmesi amacıyla kişilerin bir araya gelmesine neden olacak her türlü etkinlik, valilik veya kaymakamlıklara (ilgili mevzuatında başkaca bir hüküm bulunmadığı takdirde en az üç gün öncesinden) e-başvuru sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçeyle bildirilecek.
 • Bu kurum ve kuruluşlarca yapılacak etkinliklerde belirlenen kurallar ile kişi ve alan sınırlamalarına riayet edilip edilmediği denetim ekiplerince kontrol edilecek.
 • Kişi ve alan sınırlamalarının kontrolünün sağlanması için nikah veya düğün salonu işletmelerince, kişisel verilere yer verilmeksizin hangi günde hangi saat aralıklarında nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğün organizasyonu yapacakları, en az üç gün öncesinden kaymakamlıklara e-devlet kapısından, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçeyle bildirilecek.

Sınavlar

 • Eğitim ve öğretimde 2 Mart 2021 tarihi itibarıyla, okul öncesi eğitim kurumlarında ve özel eğitim okullarında tam zamanlı olarak, birleştirilmiş sınıflı okullarda ve kırsal mahalle ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarda tam zamanlı olarak, destekleme ve yetiştirme kurslarında, yüz yüze eğitime devam edilecek.
 • İlkokullarda iki gün okulda seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, üç gün uzaktan, ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda iki gün seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, üç gün uzaktan, ortaokul 8. sınıflarda haftada 12-22 saat olacak şekilde seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarda haftada iki gün seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, üç gün uzaktan, 12. sınıflarda haftada 16-24 saat olacak şekilde seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze eğitime başlanacak. Sınavlar, seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze yapılacak.

Sağlık Bakanlığı: Son 24 saatte 68 kişi yaşamını yitirdi, 11 bin 837 vaka tespit edildi

Sağlık Bakanlığı’nın “Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu”na göre, toplam vaka sayısı 2 milyon 720 bini aştı.

Bugün ülke genelinde 135 bin 291 test yapıldığı ve 668 yeni ‘hasta’ tespit edildiği açıklandı.

Bir gün içinde 68 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği, 7 bin 892 kişinin ise hastalığı atlattığı bildirildi.

Bakanlığın verilerine göre son 24 saatte tespit edilen vaka sayısı ise 11 bin 837.


TTB: İller ve bölgeler arası aşılanma oranlarında eşitsizlikler var

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, iller ve bölgeler arası aşılanma oranlarına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

İller ve bölgeler arası aşılanma oranlarında eşitsizliklerin olduğuna dikkat çeken TTB açıklamasına göre, en düşük aşılama Kürt illerinde.


İstanbul’da Cumartesi günü uygulanan eczane nöbet sistemi sona erdi

İstanbul Eczacı Odası, eczanelerin nöbet sistemiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, İstanbul’da 5 Aralık 2020’den bu yana her Cumartesi günü uygulanan eczane nöbet sistemi sona erdi.

Pazar ve resmi tatil günlerinde nöbetçi eczaneler, diğer günlerde de tüm eczaneler 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verecek.


 

Almanya’da kısıtlamaların 28 Mart’a kadar uzatılması planlanıyor

Almanya’da Corona virüsü salgınına karşı uygulanan tedbirlerin 28 Mart’a kadar uzatılacağı belirtiliyor.

Resmi karar, Başbakan Angela Merkel ve eyalet başbakanlarının yarın yapacağı toplantıda verilecek.

Ancak DW Türkçe’nin aktardığı habere göre önlemler eyaletlere ve vaka sayısına göre belirlenecek planlar doğrultusunda gevşetilecek.

Planlarına göre, gelecek haftadan itibaren sosyal mesafe kısıtlamalarının azaltılması öngörülüyor. Kademeli açılma planı çerçevesinde, önce kitapçı ve çiçekçilerin daha sonra da mağazalar ile müze, galeri ve hayvanat bahçesi gibi yerlerin açılması planlanıyor.

Ancak alınan önlemlere rağmen, vaka sayısı ülkede henüz hedeflenen düzeye gerilemedi.


İstanbul İl Sağlık Müdürü’nden ‘yüksek risk’ uyarısı

”Kontrollü normalleşme” süreci kapsamında alınan kararlar sonrasında İstanbul’da sabah erken saatlerde birçok sektörde hareketlilik başladı.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ise İstanbul’un “yüksek riskli” iller grubunda olduğunu hatırlattı.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Memişoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Yüksek riskli gruptayız, salgın bitmedi. Uyum içinde kısıtlama duygusu ve farkındalığı ile hareket etmek zorundayız. Aman Dikkat! Öğrencimize, yaşlımıza, esnafımıza, vatandaşımıza güveniyoruz. Şimdiye kadar gösterdikleri özveriye bundan sonra gösterecekleri hassasiyete çok teşekkürler.”

https://twitter.com/TC_istanbul/status/1366645524301025281?s=20


Kamuda esnek çalışma dönemi sona erdi

Kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma uygulaması kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan yeni genelgeye göre, kamuda normal düzen ve mesai saatlerinde çalışma uygulamasına geçildi.

Yeni genelgeye göre, gerektiğinde valiler tarafından illerde farklı mesai saatleri de belirlenebilecek.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik hastalığı bulunanlar ile 60 yaş ve üzerinde olan kamu çalışanları idari izinli sayılacak.


Türkiye’de yüz yüze eğitimin detayları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ‘yeni normalleşme süreci’nde yüz yüze eğitimle ilgili detayları açıkladı.


“Kontrollü normalleşme süreci”nin detayları

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar çerçevesinde “kontrollü normalleşme süreci”nin detaylarını duyurdu.


Küresel salgına dair son veriler

Covid-19 salgını verilerinin derlendiği “Worldometers” adlı internet sitesinin aktardığına göre;

 • Corona virüsü vakaları: 114,997,473
 • Can kayıpları: 2,550,315
 • İyileşenler: 90,722,769
 • Aktif vakalar: 21,724,389

Vaka sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke şöyle:

 • ABD (29,314,254)
 • Hindistan (11,124,527)
 • Brezilya (10,589,608)
 • Rusya (4,257,650)
 • Britanya (4,182,009)

Can kaybı sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke ise şöyle:

 • ABD (527,226)
 • Brezilya (255,836)
 • Meksika (186,152)
 • Hindistan (157,275)
 • Britanya (122,953)Önceki Haber
Oluç’tan 'HDP kapanacak' diyen AKP'li Özkan’a yanıt
Sonraki Haber
Güney Sudan'da yolcu uçağı düştü