Ana SayfaDünyaABD’den BioNTech aşısının 12-15 yaş grubunda kullanımına onay

ABD’den BioNTech aşısının 12-15 yaş grubunda kullanımına onay

HABER MERKEZİ – ABD Gıda ve İlaç Dairesi, BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 12-15 yaş grubuna uygulanmasına onay verdi. ABD Başkanı Biden, bu gelişmeyi “çok umut verici bir adım” olarak niteledi.

Pandemi ile mücadelede aşılama kampanyalarına hız verilirken, ABD’den BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 12-15 yaş arası çocuklar için kullanımına onay geldi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) daha önce BioNTech/Pfizer aşısının 16 yaş ve üstüne uygulanması için acil kullanım onayı vermişti.

ABD Başkanı Joe Biden son gelişmeyi “Virüsle mücadelemizde çok umut verici bir adım” olarak niteledi.

Biden, “Eğer çocuğunu korumak ve aşı olmasını isteyen bir ebeveynseniz bugünkü karar size bu hedefe bir adım daha yaklaştıracak” dedi ve ekledi: “Tünelin ucundaki ışık büyüyor ve bugün daha da parlak.”

FDA yetkilisi Janet Woodcock da yaptığı açıklamada gelişmeyi “Covid-19 ile mücadelede önemli bir adım” olarak niteledi:

Daha genç nüfusun Covid-19’dan korunması normale dönmeye ve pandeminin son ermesine bizi daha da yaklaştıracak. Ebeveynler FDA’nın Covid-19 aşılarına verilen bütün acil onaylarda olduğu gibi mevcut bütün verileri titiz ve kapsamlı bir şekilde incelediğinden emin olabilirler.

FDA yetkilisi Peter Marks ise gelişmeye dair “Covid-19 pandemisinin yarattığı kamusal sağlık yükünü hafifletmede daha genç nüfusun aşılanması için bir aşıya onay vermek kritik bir adım” dedi.

Çocuklar arasındaki vaka sayısı 1,5 milyon

Diğer yandan FDA, 1 Mart 2020 ile 30 Nisan 2021 tarihleri arasında ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) 11-17 yaş grubunda 1,5 milyon Corona virüsü vakası tespit edildiği bilgisinin ulaştığına dikkat çekti.

Covid-19’un seyri çocuklarda daha hafif olsa da hastalığa karşı daha savunmasız yetişkinlere bulaşma riski bulunuyor.
Önceki Haber
DSÖ, Hindistan varyantını 'dünyayı kaygılandıran' kategorisine yükseltti
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.