Ana SayfaGüncelHürmüz Diril soruşturmasında bir kişi tutuklandı

Hürmüz Diril soruşturmasında bir kişi tutuklandı

HABER MERKEZİ – Şırnak’ta kaybolduktan sonra kendisinden 533 gündür haber alınamayan Hürmüz Diril ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Apro Diril tutuklandı.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya köyünde yaşayan 71 yaşındaki Hurmüz Diril ve 65 yaşındaki Şimuni Diril’den 11 Ocak 2020’de haber alınmamaya başlandı.

Şimuni Diril’in cansız bedeni kaybolduktan 70 gün sonra 20 Mart 2020’de oğlu Kemal Diril tarafından evlerine 20 metre uzaklıkta dere kenarında bulunmuş, 25 Mart 2020’de de İstanbul’da toprağa verilmişti.

Hurmüz Diril’den ise 533 gündür haber alınamıyor.

Diril çiftinin kaybolmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 20 Haziran’da gözaltına alınan ve aralarında köyde yaşayan tek kişi Apro Diril’in de bulunduğu üç kişi, emniyet ifadelerinin ardından dün Şırnak Adliyesi’ne çıkarıldı.

Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, Apro Diril ve diğer iki kişinin savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini açıkladı.

Mahkeme, Apro Diril’in tutuklanmasına, diğer kişinin ise adli kontrol şartıyla bırakılmasına karar verdi.

Köyde yaşayan tek kişi olan Apro Diril, soruşturma kapsamında daha önce de gözaltına alınmış, emniyet ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Köy gözaltında kayıp vakalarının yaşandığı bir yer

Hurmüz ve Şimuni Diril çiftinin yaşadığı Kovankaya köyü, devlet tarafından 1989’da boşaltılmıştı.

Köye 1992 yılında dört aile yerleşmişti, ancak 1994’te köy tekrar boşaltılmıştı.

Çiftin çocuklarından Remzi Diril, “O tarihten sonra 2011’de köye gidip ilkbahar ve yaz aylarında yaklaşık beş ay orada kalmaya başladık. 2014’ten beri de köyde yerleşik olmaya başladık, anne ve babam o tarihten beri yaz kış hep köyde yaşıyor. Yazın köydeki hane sayısı beş altıya yükseliyor ama orada kalıcı olan anne, babam ve bir komşumuz” diyor.

Kovankaya, köy boşaltmalar sonrası gözaltında kayıp vakalarının da yaşandığı bir yer.

Şimuni Diril’in amcasının torunları da 1994’ten bu yana kayıp.

1994 yılında 12 yaşında olan İlyas Diril ve 16 yaşında olan Zeki Diril’den gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamamıştı.

İki çocuğun zorla kaybedilmesi, Cumartesi Anneleri’nin 628. haftasında da kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Cumartesi Anneleri, İlyas ve Zeki Diril’in, 1989’da köyleri boşaltılınca İstanbul’a taşındığını, daha sonra kazandıkları parayı eve götürmek üzere 2 Mayıs 1994’te İstanbul’dan Şırnak’a doğru giderken gözaltına alındıklarını ve daha sonra kendilerinden haber alınamadığını duyurmuştu.

Her iki çocuk için başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlanmış, Zeki Diril’in ailesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuştu.

AİHM, Zeki Diril’in kaybolmasından devletin sorumlu olduğuna karar vererek Türkiye’yi oybirliği ile mahkum etmişti.
Önceki Haber
BM: Geçen yıl 8 bin 500 çocuk cepheye sürüldü
Sonraki Haber
Mersin Limanı'nda 463 kilo kokain daha ele geçirildi