Ana SayfaGüncelÖner’i öldürmekten müebbetle yargılanan polise 6 yıla kadar hapis istemi

Öner’i öldürmekten müebbetle yargılanan polise 6 yıla kadar hapis istemi

HABER MERKEZİ – Şahin Öner’in zırhlı polis aracıyla ezmekten müebbet hapis cezasıyla yargılanan polis Selahattin K.’nin davasında mütalaa veren Savcı, 2 ile 6 yıl arası değişen hapisle cezası istedi.

Diyarbakır’da 10 Şubat 2013’deki zırhlı polis aracıyla Şahin Öner’i ezen araç sürücüsü polis memuru Selahattin K.’nin “kasten öldürmek”ten yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, sanık polis Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden bağlandı. Sanık avukatı ise mazeret bildirerek katılmadığı duruşmada, Öner ailesinin avukatı Abdullah Zeytun hazır bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Trafik Kürsüsü’nün Şahin’in ölümüne ilişkin hazırladığı bilirkişi raporundaki çelişkilere dikkati çeken Zeytun, raporda iki ihtimalden bahsedildiğine işaret ederek, “Rapora göre, birinci ihtimalde, Öner yol ortasında bulunduğu, karanlık olduğu için beyaz bir şey giymediği için araç çarptı. Raporda ikinci ihtimal olarak, aracın sol tarafında isabet eden molotofkokteyli nedeniyle sanığın görüş alanın daraldığı tespiti yapılıyor. Her iki ihtimal de sanığın lehine değerlendirilmiş. Ancak sanık bile ifadesinde molotofkokteyli görüş alanın daraldığından bahsetmedi” dedi.

‘Rapor delillerle çelişiyor’

Görgü tanıklarının sanığın süratli olduğu, Öner’in her iki kolunu havaya kaldırmasına rağmen Öner’i ezip geçtiği yönünde ifade verdiğini hatırlatan Zeytun, hazırlanan raporda görgü tanıklarının ifadeleri ile Adli Tıp Kurumu raporunun dikkate alınmadığını kaydetti. İTÜ’nin raporlarının olayın ilk gününde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ve Diyarbakır Valiliği’nin açıklamalarına binaen hazırladığını dile getiren Zeytun, “Bu rapor, delillere dayanmayan, delillerle çelişen nesnel olmayan kriterlerle hazırlanmış bir rapordur. Bu raporu kabul etmiyoruz. Yeni bir rapordaki çelişkilerin giderilmesi amacıyla yeni bir rapor tanzim edilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Savcıya göre ‘kasıt’ değil, dikkatsizlik

Cumhuriyet Savcısı, sanığın olay sırasında gerekli dikkat ve itinayı göstermediğini belirterek, sanığın Türk Ceza Kanunu’nun 85’inci maddesini düzenleyen “taksirle öldürme” suçundan 2 ila 6 yıl arası değişen hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, Öner ailesinin avukatı Abdullah Zeytun’un yeniden bir raporun tanzim edilmesi talebini reddederek, duruşmayı erteledi.
Önceki Haber
Demokrasi Konferansı sonuç bildirgesi: Adaletsizlik artıyor, çare ortak mücadele
Sonraki Haber
ABD'deki George Floyd heykeline ırkçı gruplardan saldırı