Ana SayfaGüncelBuldan ziyareti öncesinde Şenyaşarlar gözaltında

Buldan ziyareti öncesinde Şenyaşarlar gözaltında

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın Urfa’ya yapacağı ziyaret öncesi, Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar gözaltına alındı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ve saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar, adalet arayışlarını sürdürdüğü Urfa Adliyesi önünde bir kez daha gözaltına alındı.

Kent girişinde durdurulan aile, “kamu memuruna hakaret etmek” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınarak, Urfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Buldan ziyareti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın bugün bir dizi etkinlik için Urfa’ya ziyareti öncesi ailenin gözaltına alınması dikkat çekti.

Daha önce de Buldan, 20 Mayıs’ta Şenyaşar ailesini ziyaret etmek istemiş, fakat yine aynı gerekçe ile Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar gözaltına alınmıştı.

Aileler yerine nöbet tutan Buldan’ın kentten ayrılmasının ardından Şenyaşar ailesi serbest bırakılmıştı.

Şenyaşar ailesinin mücadelesi

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerden 10 gün önce Emine Şenyaşar’ın çocukları, işlettikleri iş yerini ziyaret eden AKP’lilere yönelik kimi eleştirilerde bulununca, AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısına uğradı.

İş yerinde başlayıp yaralıların kaldırıldığı hastanede devam eden saldırılarda, eşi Hacı Esvet ve çocukları Celal ile Adil Şenyaşar, gözleri önünde öldürüldü.

Yaşanan olayların sadece işyeri kısmı ile ilgili Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi ve Malatya’da 2 Nisan’da görülen son duruşmada anne Emine Şenyaşar’ın saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

İş yerlerinde ve hastanede yaşananlar aynı gün olmasına rağmen dosya ikiye ayrıldı ve hâlâ hastanede yaşananlara ilişkin süren soruşturmada gizlilik kararı bulunuyor.

Emine Şenyaşar, saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar ile soruşturmanın ağır aksak yürütülmesine tepki olarak ilk olarak 10 Eylül 2019’da adliye önünde oturma eylemi başlattı.

Eylem devam ettiği sırada Baro Başkanı Abdullah Öncel, Başsavcı’dan dosyanın bir ay içinde davaya dönüşeceği sözünü alınca, aile eylemine son verdi.

16 Aralık 2020’de AKP Urfa İl Başkanlığı’na giderek bir görüşme gerçekleştirmek isteyen anne ve oğlu, başkanla görüştürülmemeleri üzerine AKP önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. Bu sırada gözaltına alındılar ve bir gün sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar.

Tüm bunlara rağmen “adalet” mücadelesinden yılmayan Emine Şenyaşar, oğlu Ferit Şenyaşar ile bu kez “Hastane kayıtlarının ortaya çıkarılması, dosyadaki gizlilik kararının kaldırılması ve hala serbest olan faillerin tutuklanması” talebiyle 9 Mart 2021’de Urfa Adliyesi önünde “adalet” nöbeti başlattı.
Önceki Haber
TRT'de görev değişikliği: Hilal Kaplan yönetimde
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.