Ana SayfaDünyaFransa’da tartışmalı Covid-19 yasa tasarısı kabul edildi

Fransa’da tartışmalı Covid-19 yasa tasarısı kabul edildi

HABER MERKEZİ – Fransa’da Senato ve Ulusal Mücadele Meclisin Covid-19 ile mücadele yasa tasarısı metninde uzlaşmasının ardından yasa Ulusal Meclis’te oylanarak parlementoda kabul edildi.

Senatodan değişikliklerle geçtikten sonra, senatör ve milletvekilleri tarafından oluşturulan karma komitede üzerinde anlaşılan ortak metin Ulusal Meclis’te oylandı.

Yasa tasarısı, 60’a karşı 156 oyla kabul edildi. Yasa uygulamaya konulmadan önce Anayasa Konseyi tarafından incelenecek.

Yasaya göre, hastane ve bakımevi çalışanlarına, itfaiyecilere yönelik Covid-19 aşısı zorunlu hale getirildi.

Yasa, son değişiklikle hükümetin istediği gibi 31 Aralık’a kadar değil 15 Kasım’a kadar geçerli olacak.

Yasa, belli etkinlik ve mekanlara girişte, Covid-19 aşısı olduğunu belgelemeyi, aşı olmamışsa son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini kanıtlamayı gerektiren “Covid-19 ruhsat” uygulamasını getiriyor.

Ruhsatlar konser gibi geniş katılımlı etkinliklerin yanı sıra kafe, restoran, toplu taşıma ve 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar ile eğlence parklarında bulundurmak zorunlu olacak.

Yasanın son ruhsut uygulamasında alışveriş merkezleri kapsam dışı bırakıldı.

Covid-19 sağlık ruhsatı, restoranların ve diğer kapalı mekanların açık kısımlarında da gerekli olacak ve 18 yaşından küçükler ruhsattan muaf tutulmayacak.

Covid-19 ruhsat kontrolü yapacak yetkili yelpazesini genişleten yasanın son halinde Covid-19 hastalarının zorunlu karantinasını aynen korunuyor ancak izolasyon kontrolü polisten tıbbi ekiplere devrediliyor.

Senatörlerin isteğiyle yasada yer alan temel değişiklik, iş yeri sahiplerinin çalışanlarından Covid-19 aşısı veya ruhsatı talep etmeleri halinde, bunu reddeden çalışanların işten çıkarma izninin kaldırılması oldu.

İşverenler, Covid-19 aşısı veya ruhsatı sunmayan işçilerinin sadece maaşlarını vermeyebilecek.

Yasa, 30 gün içerisinde 3 defa Covid-19 sağlık kartı kontrolü yapmadığı belirlenen işletme sahiplerine bir yıla kadar hapis ve 9 bin avro para cezası öngörüyor.

Tartışmalı yasa tasarısı, “sağlık diktatörlüğü” olarak nitelendirilmiş, dün Fransa genelinde resmi verilere göre 160 binden fazla kişinin katıldığı gösterilerde protesto edilmişti.

Fransa’da aşı karşıtlığı

Fransa’da hafta sonu on binlerce kişi hükümetin yeni Covid-19 önlemlerine ve aşı kartı uygulamasına karşı protesto gösterileri düzenledi.

Restoran, cafe ve barlara girişlerde Covid-19 aşı kartı ya da negatif test sonucu göstermeyi zorunlu kılan yasa cumartesi günü Senato’da görüşülürken 150 binden fazla Fransız protesto için meydanlardaydı.

Polis, aşırı sağcı aktivistler ve Sarı Yeleklilerin de katıldığı Paris’teki gösterilere tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Ülke genelinde düzenlenen gösterilerde protestocular “Özgürlük” sloganlarıyla 12 Temmuz’da Covid-19 önlemlerini açıklayan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a karşı tepkilerini dile getirdi.
Önceki Haber
LGS tercih sonuçları açıklandı
Sonraki Haber
Memur-Sen TİS teklifini sundu: Bu yıl için 600 TL seyyanen zam, 2022'de yüzde 21 artış talebi