Ana SayfaBilim ve TeknolojiBilim insanları: Covid-19 atlatanların zeka düzeyi gerileyebiliyor

Bilim insanları: Covid-19 atlatanların zeka düzeyi gerileyebiliyor

HABER MERKEZİ – İngiltere’deki bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre Covid-19 atlatanların bilişsel kabiliyetlerinde önemli düşüş saptandı.

Imperial College London ve Cambridge Üniversitesi’nden İngiliz bilim insanları, Covid-19 geçirip, iyileşenlerin bilişsel kabiliyetlerine dair bir çalışma yaptı.

BBC’nin Horizon programı için Büyük Britanya Zeka Testi adlı bir çalışma yürüten araştırmacılar, pandeminin patlak vermesi üzerine bunu Kovid geçirenlerle geçirmeyenler arasında kıyaslama çalışmasına dönüştürdü.

Bilim insanları, Ocak-Aralık 2020 döneminde 12 bin 689’u farklı düzeyde Covid-19 geçirenlerden oluşan 81 bin 337 kişiyi bilişsel kabiliyetlerini ölçmeye yönelik bir dizi sorudan oluşan bir testten geçirdi.

Sputnik’in aktardığına göre The Lancet dergisinde yayımlanan bu araştırma, Covid-19’dan iyileşenlerin bilişsel kabiliyetlerinin önemli düşüşe uğradığını gösterdi.

Buna göre Covid-19’u hafif atlatanlar dahil hastalığı geçirenler, zeka testi çözmede hastalık geçirmeyenlere göre daha çok zorlandı. Hastalığı ağır geçirenlerde bilişsel kabiliyet kaybı daha büyük oranda oldu.

Araştırmacılar, en büyük kaybın akıl yürütme, planlama ve problem çözme gerektiren görevlerde gözlemlendiğini, bunun uzun süren Covid’de ‘beyin sisi’, yoğunlaşmada zorluk, doğru kelimeleri bulmada zorlanmanın yaygın görüldüğüne dair önceki bulgularla tutarlı olduğunu belirtti.

Bilişsel düşük performans düzeyi aynı zamanda hastalığın ne kadar ağır geçirildiğiyle de ilgili. En büyük kayıplar, 7 puana varan IQ kaybıyla hastaneye yatırılıp ventilatöre bağlananlarda gözlendi ki, bu, daha önce felç geçirmiş ve öğrenme güçlüğü bildirenlerde gözlemlenenden bile daha büyük bir oran.

Bilişsel gerileme ile hastalandıktan sonra geçen zaman arasındaki bağı da inceleyen bilim insanlarının bu iki etken arasında hiçbir bağ bulamaması Covid’in geri döndürülemez sonuçlar yarattığı şeklinde değerlendirildi.

Sadece 275 katılımcıdan oluşan küçük bir alt grup, hem Covid’e yakalanmadan önce hem de yakaladıktan sonra söz konusu zeka testinden geçti.
Önceki Haber
Günlük ‘Corona’ tablosu: 55 can kaybı, 14 bin 230 yeni vaka
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.