Ana SayfaGüncelFerit Edgü: Orhan Veli’nin, Turgut Uyar’ın, Tomris Uyar’ın adına da milyon kere ‘Hayır’

Ferit Edgü: Orhan Veli’nin, Turgut Uyar’ın, Tomris Uyar’ın adına da milyon kere ‘Hayır’

HABER MERKEZİ –  ‘Başkanlığı’ da içeren Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin sanatçılardan ‘Hayır’ açıklamaları gelmeye devam ediyor. Bir açıklama da Türkçe öykücülüğün en önde gelen yazarlarından Ferit Edgü’den geldi.

Meltem Cumbul, Harun Tekin, Funda Eryiğit gibi birçok sanatçıdan Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin ‘Hayır’ açıklamaları gelmişti.

Bir ‘Hayır’ açıklaması da Türkçe öykücülüğün en önemli isimlerinden biri olan Ferit Edgü’den geldi.

Ferit Edgü’nün BirGün aracılığıyla verdiği mesaj şöyle:

Hayır, Bir HAYIR! Abidin Dino’nun, Orhan Veli’nin, Melih Cevdet’in, Oktay Rıfat’ın, Orhan Kemal’in, Sencer Divitçioğlu’nun, Vedat Günyol’un, Turgut Uyar’ın, Tomris Uyar’ın, Orhan Duru’nun, Onat Kutlar’ın adına da HAYIR! Milyon kere HAYIR!

Ferit Edgü

1936’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde başladığı öğrenimini Paris’te sürdürdü. 1976-1990 yılları arasında, kurucusu olduğu Ada Yayınları’nda, çağdaş Türk ve dünya yazarlarının, şairlerinin yapıtlarını yayınladı. Edebiyatın çeşitli alanlarında onlarca ürün verdi.

“Bir Gemide” adlı kitabıyla 1979 Sait Faik Armağanı, “Ders Notları” ile 1979 Türk Dil Kurumu Ödülü, “Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı” ile 1988 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü aldı.

Abidin Dino, Yüksel Arslan, Bedri Rahmi, Eren Eyüboğlu, Füreya, Aliye Berger, Ergin İnan gibi sanatçılar üzerine yayınlanmış kitapları vardır.

  Harun Tekin ve Funda Eryiğit de ‘Hayır’ dedi
  Meltem Cumbul duyurdu: 'Hayır' demezseniz ne olacak?
Previous post
Çoğu iç savaş dolayısıyla göç etmişti: Afganistan'da 27 çocuk soğuk nedeniyle hayatını kaybetti
Next post
Lavrov: Cenevre görüşmeleri ertelendi