Ana SayfaEğitimÖğrencilerine ‘Masumiyet Müzesi’ni tavsiye eden öğretmene soruşturma

Öğrencilerine ‘Masumiyet Müzesi’ni tavsiye eden öğretmene soruşturma

HABER MERKEZİ – İstanbul’daki bir lisede öğrencilerine Orhan Pamuk’un ‘Masumiyet Müzesi’ kitabını öneren edebiyat öğretmeni hakkında, ‘müstehcen kitap önermek’ten soruşturma açıldı.

İstanbul’da 2017 yılında Şile İMKB 50. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi’ndeki bir edebiyat öğretmeni, öğrencilere okumaları için Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un ‘Masumiyet Müzesi’ kitabını önerdi.

Öğrencilerden birinin velisi, öğretmeni çocuklara ‘müstehcen’ yayınlar okuttuğu gerekçesiyle Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikâyet etti.

BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre şikayetin üzerine öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı.

İsmini vermek istemeyen öğretmen soruşturma açılmasının ardından öğrencilerin sorgulandığını, “Müzeye gittiniz mi? Kitabı okudunuz mu?” gibi sorular sorulduğunu söyledi.

Kendisinin de müfettişler tarafından sorgulandığını belirten öğretmen, “Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü almış bir yazar. MEB’in ÖSYM’nin sınavlarında hakkında sorular soruldu” dedi.

Müstehcen denilen şeylerin de hayatın içinde olduğunu vurgulayan öğretmen, geçen yıl yaşanan olayla ilgili bu yıl da ifadeye çağrıldığını aktardı.

Bu yıl başka bir okulda çalıştığı için Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ifadeye çağırdığı öğretmene gelen yazıda, “Öğrencilerin okuması için uygun olmayan içeriğe sahip olduğu bilirkişi görüşüyle tespit edilen…” ifadesi yer aldı. 11 Ekim’de öğretmene gönderilen yazıda yedi gün içinde ifade vermesi istendi.

‘Kitap MEB’in kitaplığında da var’

Konuya ilişkin gazeteye yaptığı açıklamada ‘Masumiyet Müzesi’nin MEB’in (Milli Eğitim Bakanlığı) elektronik kitaplığında da yer aldığını belirten öğretmen, şunları söyledi:

“Yani bir yasaklı listesi varsa da bu kitap o listede yok. Müstehcenlik denilen şey modern romanın içinde var. Biz Aşk-ı Memnu romanını da veriyoruz. Orada enseste kadar varan şeyler var. Onun da verilmemesi gerekiyor. Okuma alışkanlığı kazanmaları açısından bir aşk romanı olduğu için daha kolay okunsun diye bu kitabı önerdim. Edebiyat öğretmeni olarak bir kitap okuttuğum için hakkımda soruşturma açıldı ve ceza alabilirim.”

Tayin alma sebeplerinden birinin bu olay olduğunu söyleyen öğretmen, “Geçen yıl idareden destek alamadım. Kendileri bu kitabı okuttuğumu bilmelerine rağmen müfettişlere beni uyardıklarını söylediler. Öğrencilere kitabı okumadıklarını söylemelerini tavsiye ettiler” dedi.

Previous post
Kayyumdan önce kayyumdan sonra: Borçsuz belediyenin 20 milyon borcu var
Next post
Bodrum’un ‘ciğerlerine’ otoyol: Pedasa Antik Kenti yok olacak