Ana SayfaGüncelRabia Naz’ın ölümü: Polisler hakkında soruşturma başlatıldı, adli kaynaklara göre ‘intihar düşük ihtimal’

Rabia Naz’ın ölümü: Polisler hakkında soruşturma başlatıldı, adli kaynaklara göre ‘intihar düşük ihtimal’

HABER MERKEZİ – Giresun’un Eynesil ilçesinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında olay yeri incelemesi yapan polisler hakkında soruşturma başlatıldı. Adli kaynaklar ise iddiaların aksine çocuğun ölüm nedeninin intihar olma ihtimalinin çok düşük olduğunu açıkladı.

Giresun Eynesil’de evinin önünde şüpheli şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 60 tanığın bir kez daha dinlenmesine karar verildi.

Rabia Naz’ı ilk gören ve soruşturma kapsamında dinlenen tanıklar, eksik noktaların tamamlanması için ekip tarafından tekrar dinlenecek.

Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Eynesil emniyetinden ilk incelemeyi yapan olay yerinde de görev alan bazı polisler hakkında olay yerinde gerekli güvenlik önlemi almadıkları, hastaneye gidip ardından olay yerine gelip inceleme yaptıkları gerekçesiyle soruşturma “görevi ihmal suçundan” başlatıldı.

Habertürk’ün haberine göre soruşturma kapsamında polislerin ifadesi alındı.

Ayrıca adli kaynakların aktardığına göre iddia edilenin aksine Rabia Naz’ın ölüm nedeninin intihar olması çok düşük bir ihtimal.

Ne olmuştu?

Giresun’un Eynesil ilçesinde 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, 13 Nisan 2018 tarihinde evinin önünde yaralı halde bulunmuştu.

Hastaneye kaldırılan çocuk yaşamını yitirirken, ölüm sebebinin intihar ya da yüksekten düşme olduğu öne sürülmüştü. Ancak hazırlanan adli tıp raporunda ölümün yüksekten düşme değil, ‘bedensel travma’ sonucu gerçekleştiğine yer verilmişti.

Aile de çocuklarına otomobil çarptığını, yaralı halde evin önüne bırakıldığını söylemişti. Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, “Kızım trafik kazası geçirmiş. Ama geçirdiği trafik kazası ölümü ile sonuçlanacak kaza değil. Çarpanlar evimin yanına bırakarak teras kattan atlayıp intihar etmiş gibi bir hava vermeye çalıştılar. Kızım kan kaybından öldü” demişti.

Şaban Vatan, ağabeyi Muhammet Vatan’ın şikayeti üzerine savcılığın talimatıyla Mart ayında akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için psikiyatri servisine sevk edilmişti.

Muhammet Vatan, kardeşinin kendisini öldürmekle tehdit ettiğini ileri sürerken, Şaban Vatan ağabeyinin “para karşılığında Rabia Naz Vatan’ın ölümünü örtbas etmeye çalışmakla” suçluyor.

Giresun Sulh Ceza Mahkemesi, Rabia Naz Vatan’ın ölümünü araştıran baba Şaban Vatan’ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığını tespit edilmesini istemişti. Karara göre Şaban Vatan, Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne gözlem altında tutulma kararı kesinleşti. Karara tepki gösteren baba Vatan, “Bu resmen adaletsizliktir” diye konuşmuştu.

Son olarak Şaban Vatan’ın yaptığı “müfettiş incelemesi yapılması” başvurusu sonrası Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından Rabi Naz’ın ölümüne ilişkin inceleme başlatılmıştı.

Previous post
Washington-Ankara hattındaki görüşmeler ABD basınında: S-400’lerde açmazdan çıkılamadı
Next post
Hasankeyf’te Hayriye Arıca'nın şüpheli ölümü: Eşinin de cenazesine ulaşıldı