Ana SayfaDünyaCovid-19 salgını: Dünya genelinde can kaybı 700 bin sınırında

Covid-19 salgını: Dünya genelinde can kaybı 700 bin sınırında

HABER MERKEZİ – Covid-19 salgınında dünya genelinde vaka sayısı 18,5 milyona yaklaşırken, can kaybı 700 bin sınırında. 6 milyondan fazla aktif vaka mevcut. Resmi verilere göre 5 bin 765 kişinin hayatını kaybettiği Türkiye’de günlük yeni vaka sayısı yeniden 1000 bandının üzerinde. DSÖ, Covid-19 aşısının hiçbir zaman bulunamayabileceği uyarısında bulunuyor. Gelişmeler sayfamızda.

 


İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile Covid-19 ek genelgesi

İçişleri Bakanlığı’nca 81 il valiliğine “Covid-19 tedbirleri” konulu ek genelge gönderildi.

Genelgeye göre;

 • Evlerinde izolasyona tabi tutulan kişi bilgilerinin İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilerek özellikle ilk yedi günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığının vali/kaymakam ve kolluk birimlerince birebir takip edilecek ve bu kişiler sıklıkla denetlenecek.
 • Vali yardımcısı ve kaymakamlar başkanlığında “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulacak
 • İllerde vali yardımcısı ve ilçelerde kaymakamlar başkanlığında “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulacak. Bu kurularca hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bire bir takip edilerek her gün saat 16:00’da sağlık, kolluk ve uygun görülen diğer birim temsilcileriyle bir araya gelinecek. Alınması gerekli önlemlerin belirlenmesi ve hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişinin temaslılarına daha hızlı ve etkili ulaşabilmek amacıyla oluşturulan filyasyon ekiplerine kolluk birimleri ile köylerde/mahallelerde muhtar, öğretmen ve imamlarca gerektiğinde destek verilecek ve bu kişiler bilgilendirilerek izolasyonda kalmalarının sağlanacak.
 • Hastalığın erken dönemde tespiti ve izolasyon sürecinin başlatılabilmesi için yurttaşların kendilerinde ilk belirtileri hissettikleri anda sağlık kuruluşlarına başvurmaları yönünde bilgilendirilecek.Temizlik, maske, mesafe vurgusu yapılacak.
 • Basın açıklamalarında, konuşmalarda ve diğer iletişim platformlarındaki paylaşımlarda temizlik, maske ve mesafe vurgusunun yapılacak.
 • Maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulmasının hastalığın yayılım hızını azalttığı göz önünde bulundurularak denetimde bulunan personelin örnek olmasına yönelik gerekli uyarılar yapılacak.
 • İl bazında hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bizzat takip edilerek artış ve azalışlara göre gerekli tedbirler alınacak.
 • Günlük ve haftalık artış oranları yüksek seyreden illerde ilave tedbirler ve denetim faaliyetleri en üst seviyede uygulanacak. Covid-19 denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü artırılacak.
 • Düğün, nişan, sünnet vb. organizasyonlarda; maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulması kurallarına aykırı durumlara kesinlikle müsaade edilmeyecek.
 • Uyulması zorunlu kurallara ilişkin sektör temsilcileri/işletmeciler/organizatörler ve esnaf odaları temsilcileri ile toplantılar düzenlenecek. İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının ilgililere tebliğ edilecek, tedbirlere riayet etmeleri hususunda uyarılacak.
 • Uyarıcı ve uzman denetim ekipleri marifetiyle denetimler gerçekleştirilecek. Birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, üçüncü ihlalde 1 gün süreyle faaliyet durdurma, dördüncü ihlalde 3 gün süreyle faaliyet durdurma cezaları uygulanacak.
 • Uyarıcı ve uzman denetim ekipleri dışında ayrıca, tedbirlere riayet edilip edilmediğini tespit etmek üzere sivil personel veya resmi görevliler (sivil kıyafetli) marifetiyle denetim yapılacak.
 • Denetimlerin uyarıcı, rehberlik edici ve caydırıcı bir anlayışla nezaketle yapılacak.
 • Toplu taziye uygulamasının Kürt illeri başta olmak üzere tüm illerde taziye evlerinde, evlerde, açık alanlarda, taziye yapılmaması hususunda tekraren İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarında karar alınacak.
 • Salgınla mücadelede gelinen yeni dönemde Kırıkkale pilot il oldu. Valilik bünyesinde salgın denetim faaliyetlerinin tek elden eşgüdümünü ve yönetimini sağlayan İl Salgın Denetim Merkezi oluşturulacak.
 • İhlallere dair her türlü şikâyet ve ihbarların yapılabileceği bir çağrı sistemi kurulacak.
 • Denetlenen işyerleri, şehir içi toplu taşıma araçları, ticari taksiler ve kişilerin isim, adres, zaman, varsa ihlalin mahiyeti ve diğer bilgilerin kaydedileceği merkezi bir veri tabanı oluşturulacak.
 • Tüm kurumların personel ve araç desteği ile yetkilendirilmiş uyarıcı ve uzman denetim ekipleri oluşturulacak. İşyerleri, şehir içi toplu taşıma araçları ve ticari taksilerde Hayat Eve Sığar “Güvenli Alan” sisteminin kullanımının yaygınlaştırılması ve vatandaşların sistem üzerinden gelen salgın kurallarına uyumu değerlendiren geri bildirimlerine göre denetimler yoğunlaştırılacak. Bu süreç sonunda tedbirlere uyan işyerlerinin ödüllendirilmesi ve diğer işyerlerinin teşvik edilmesi amacıyla art arda yapılan üç denetim sonucunda Sağlık Bakanlığı “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ile İçişleri Bakanlığı denetim formlarında belirtilen kurallara uyduğu tespit edilen işyerleri, şehir içi toplu taşıma araçları ve ticari taksilere “Güvenli Alan” logosu verilecek.
 • “Koronavirüs İl Denetim Uygulaması Modeli”nin pilot olarak Kırıkkale ilinde başlatılması ve elde edilecek sonuçlara göre diğer illerde de yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalara başlanılacak.

Sağlık Bakanlığı: Vaka sayısı yeniden binin üzerine çıktı

Sağlık Bakanlığı, “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nu paylaştı.

Bakanlığın verilerine göre son 24 saatte;

 • Bin 83 vaka tespit edildi
 • 18 kişi yaşamını yitirdi
 • 994 kişi hastalığı attı
 • 46 bin 249 test yapıldı

Yine bu verilere göre;

 • Toplam vaka sayısı 234 bin 934
 • Toplam can kaybı sayısı 5 bin 765
 • Toplam iyileşen sayısı 218 bin 491
 • Toplam test sayısı 4 milyon 973 bin 466


Almanya, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kısmen kaldırdı

Almanya hükümetinin, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kısmen kaldırdığı bildirildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, uyarının 4 Ağustos tarihinden itibaren İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya için geçerli olmadığını duyurdu.

Türkiye’ye gerekli olmayan, turistik gezilerin yapılmaması yönündeki uyarının sürmekte olduğu belirtilen bakanlık açıklamasında “Ege Bölgesi’ndeki Aydın, İzmir ve Muğla illeriyle Antalya ili Türk hükümetinin düzenlediği kapsamlı turizm ve hijyen konsepti önşartına bağlı olarak bundan hariç tutulmuştur” denildi.

Açıklamada, Türkiye’ye seyahat edenlerin Almanya’ya dönmeden önceki son 48 saat içinde PCR testi yaptırmaları gerektiği belirtildi.

Corona virüsü test sonucu pozitif çıkan kişilerin Almanya’ya döndüklerinde karantinaya alınacağı da ifade edildi.

 • DW Türkçe’deki haberin tamamı BURADA

Fransa: İkinci dalganın yaşanması yüksek ihtimal

Son iki haftadır vaka sayılarında artış yaşanan Fransa’da Corona virüsü salgınında ikinci dalganın sonbahar veya kış aylarında yaşanmasının “yüksek ihtimal” olduğu açıklandı.

Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan açıklamada, “Durum riskli ve her an İspanya’da olduğu gibi kendimizi fazla kontrol altında tutulamayan bir senaryo içerisinde bulabiliriz” denildi.

Ülkede yetkililer kamusal alanlarda son dönemde önlemleri arttırmıştı. Lille ve Nice gibi şehirlerde kalabalık caddelerde maske takma zorunluluğu getirilmişti.

Fransa’da son üç günde 3 bin 376 yeni Corona virüsü vakası bildirildi. Yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören hasta sayılarında da artış yaşandığı belirtiliyor.


Kuzeydoğu Suriye’de 14 günlük sokağa çıkma yasağı

Sağlık Kurulu’na göre Kuzeydoğu Suriye’de şimdiye kadar 30 kişide Covid-19 tespit edilirken, can kaybı ise yaşanmadı

Kuzeydoğu Suriye Özerk Yönetimi, Covid-19 salgınından dolayı Cizire bölgesinde 14 günlük sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Özerk yönetime bağlı Kriz Masası tarafından yapılan açıklamada, artan vakalar nedeniyle Cizire bölgesinde 20 Ağustos’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruldu.

Sokağa çıkma yasağı kararı 6-20 Ağustos tarihleri arasında uygulanacak.

Karara göre; marketler, fırınlar ve eczaneler tedbirler çerçevesinde açık olacak.

Su tankerlerine de insani ve acil durum için, gıda ve ilaç kargolarına da kurallara uyulması şartıyla izin verilecek.

Kararda ayrıca, çiftçiler ve tarım işçileri için de kolaylık sağlanacağı ifade edildi.

Özerk yönetime bağlı elektrik ve su kurumları, sağlık kuruluşları, akaryakıt istasyonları ve basın kuruluşları hariç diğer kurumlar tatile edildi.

Kuzeydoğu Suriye’de salgın nedeniyle ilk sokağa çıkma yasağı 23 Mart’ta ilan edilmişti.

Sağlık Kurulu’nun verilerine göre Kuzeydoğu Suriye’de şimdiye kadar 30 kişide Covid-19 tespit edildi. Can kaybı ise yaşanmadı.


Almanya Tabipler Birliği: İkinci dalga başladı

Almanya Tabipler Birliği (Marburger Bund) Başkanı Susanne Johna, ikinci Corona virüsü dalgasının başladığını söyledi.

Johna, “İkinci dalga düşük bir eğilimle başladı. Her ne kadar bugünkü vaka sayılarını Mart ya da Nisan aylarında görülen vakalarla kıyaslamak mümkün olmasa da yeni vaka sayılarında artış söz konusu” dedi.

Sağlık sisteminde de ikinci dalgaya karşı hazırlıklar yapıldığını belirten Johna, Mart ayından farklı önlemler planladığını, yatak sayısının hemen iki katına çıkarılmayacağını, bu kez belli bir sisteme ve ihtiyaca göre yatak sayısının artırılacağını söyledi.

Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre Almanya’da bugün itibarıyla toplam vaka sayısı 211 bin 281.

 • DW Türkçe’deki haberin tamamı BURADA

Ankara’da Covid-19 hastalarına ayrılan yatak sayısı artırıldı

Fotoğraf: Sedat Suna

Ankara’daki hastanelerde, klinik servis yatağı sayısının en az yüzde 50’si “Covid-19 yatağı”, boş yoğun bakım yataklarının tamamı da “Covid-19 yoğun bakım yatağı” olarak ayrıldı.

Açıklama, Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nden geldi.

Söz konusu kararın nedeni olarak ise Ankara’da artan Corona virüsü vaka artışı gösterildi.

Ayrıca açıklamada, elektif cerrahi vaka alımlarının ikinci bir talimata kadar durdurulduğu, elektif dahili yatışların da ertelendiği belirtildi.


ATO: Ankara’da ‘Corona’ya yakalanan sağlıkçıların sayısı 488’e yükseldi

Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu tarafından ulaşılan ve teyit edilen Covid-19 pozitif tanısı alan sağlık çalışanlarının sayısının 488’e yükseldiği bildirildi.

Covid-19 tanısı konulan sağlıkçılardan 94’ü uzman hekim, 81’i hemşire, 68’i ise temizlik işçisi.

https://twitter.com/ankaratabipoda/status/1290562079095693313


Diyarbakır’da bir doktor Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Diyarbakır’da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışan Dr. Halil Yücel Kutun’un Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.


BM: Bir kuşağı kapsayan bir felaketle karşı karşıyayız

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Corona virüsü salgını yüzünden okulların kapanması nedeniyle, dünyanın “genel bir felaketle” karşı karşıya olduğunu söyledi.

“Şu anda görülmemiş düzeyde bir insan potansiyelini harcayabilecek, onlarca yıllık gelişmenin altını oyabilecek ve eşitsizlikleri daha da kötüleştirebilecek, bir kuşağı kapsayan bir felaketle karşı karşıyayız.”

Antonio Guterres, salgın kontrol altına alınır alınmaz, çocukları okullara geri döndürmenin “başlıca öncelik” olması gerektiğini dile getirdi.

Dünya genelinde 160’tan fazla ülkede salgın nedeniyle okullar kapatıldı ve bir milyardan fazla kişi bu durumdan etkilendi.


‘Mardin’de vaka sayısı 6 bini geçti, 300’ü sağlık çalışanı’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 1 Ağustos’ta yaptığı açıklamaya göre yeni hasta sayılarının artış eğiliminde olduğu illerden biri Mardin.

“Normalleşme” süreci ile birlikte vaka sayısında artışın yaşandığı kentte, Corona virüsüne yakalananların sayısının 6 bine ulaştığı belirtiliyor.

JinNews’te yer alan habere göre, kentte enfekte olmuş sağlık çalışanı sayısı da 300’e ulaştı.

Yurtlar ve hastanelerde yer kalmadığı belirtilirken, aralarında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile Mardin Tabip Odası’nın bulunduğu Mardin Sağlık Platformu tarafından şu değerlendirme yapıldı:

“Rakamlar verilenlerin çok üstünde. Genel toplam 6 bini geçti. Özellikle ilçe ve köylerde yapılan düğün ile taziyeler virüsün yayılma alanına dönüşmüş durumda. Hastanelerde yer bulamayan yurttaşlar yatak yok diye sağlık çalışanları ile tartışmaya başlıyor. İl genelinde bir kriz masası henüz yok ama İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan toplantılara halen çağrılmıyoruz.

“Yurttaşlar maske takmaya, kalabalık ortamlara girmemeye bile özen göstermiyor. Özellikle bayramda meydana gelen kalabalığın sonuçlarından korkuyoruz. Halk tedbirlere uymalı, gerekirse evden çıkmamalı. Çünkü ağır bir durumda bile hastaların tedavi edilmesi için var olan bir ortam yok.”


“48 gündür cezaevlerindeki Covid-19 vakaları neden açıklanmıyor?”

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, bir buçuk aydır cezaevlerindeki Corona virüsü vakalarına ilişkin açıklama yapmıyor.

Cezaevlerindeki durumun gizlendiğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “48 günde ne oldu?” diye soruyor.


AKP’li bir vekilde daha ‘Corona’ tespit edildi

Ayasofya’da cuma namazı kılan isimler arasında yer alan AKP’nin Urfa Milletvekili Ahmet Akay’ın da Covid-19 testi pozitif çıktı.

Akay, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “Değerli hemşehrilerim, düzenli olarak yaptığımız Covid-19 testlerimiz negatif çıkmıştı. Ancak dün yaptırdığımız testimizin sonucu pozitif çıkmıştır. Şu anda evimde dinlenmekteyim ve hamd olsun sağlık durumum gayet iyi. Dualarınız esirgemeyiniz” ifadelerine yer verdi.

Ahmet Akay (en solda)

24 Temmuz’da Müslümanlar için ibadete açılan Ayasofya’da namaz kılan isimler arasında bulunan AKP Manisa Milletvekili İsmail Bilen ve Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi’de Corona virüsüne yakalanmıştı.

Bu arada Şanverdi, Covid-19 nedeniyle tedavi gördüğü Hatay Devlet Hastanesi’nden taburcu edildi.


TTB: 35 yaşındaki doktor Özlü yaşamını yitirdi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Maraş’taki Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde Psikiyatri Uzmanı olarak çalışan 35 yaşındaki Dr. Mustafa Özlü’nün Corona virüsü nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.


Almanya: Covid-19 aşısı çok yakında onaylanacak

Almanya’da ilaç ve aşı araştırmalarına izin veren Paul Ehrlich Enstitüsü, Corona virüsü aşısının çok yakında onay alacağını açıkladı.

Enstitü Başkanı Prof. Klaus Cichutek, “Ben bu konuda çok umutluyum. Özellikle ilk klinik test sonuçlarını aldığımız son haftalarda aşının gerçekten Corona virüsüne karşı insanlarda bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini gördük. Bunlar çok önemli yenilikler” dedi.

Dünya çapında Corona virüsüne karşı 140-150 civarında aşının deneme safhasında olduğunu söyleyen Cichutek, “Burada söz konusu olan bir yarış kazanmak değil. Bizim gerçekten hazmedilen, etkili bir aşıya ihtiyacımız var” şeklinde görüş belirtti.

Aşı çalışmaları hızla devam ediyor ancak aşının koruyuculuğu, güvenilirliği ve dağıtımı konusunda soru işaretleri var.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) son açıklamasında, Corona virüsü için “kusursuz aşı” geliştirilmesi gibi bir “sihirli değnek” olmayabileceğini bildirmiş ve normalleşmenin “uzun bir yol” olacağı uyarısında bulundu.

 • VOA’daki haberin tamamı BURADA

Araştırma: İtalya’da gerçek Covid-19 vaka sayısı 1,5 milyon

İtalya’da yapılan antikor testlerinin sonuçları, ülkedeki 1,5 milyon insanın Corona virüsüne yakalanmış olduğunu ortaya koyuyor.

Bu sayı, açıklanan resmi verinin altı katına işaret ediyor.

İtalya’daki toplam can kaybının 35 bin olduğu göz önünde bulundurulduğunda, araştırma sonucunda ulaşılan 1,5 milyonluk vaka sayısı, yüzde 2,3 olan virüsten ölüm oranıyla da uyum gösteriyor.

Ülkede salgından en çok etkilenen bölge olan Lombardiya’da halkın yüzde 7’sinin antikor testinin pozitif çıkarken, bu oran Sicilya’da yüzde 0,3 civarında kaldı.

İtalya hükümetine danışmanlık yapan Dr. Franco Locatelli’ye göre bu sonuç, virüsün kuzey bölgelerine verdiği hasarın ülkenin diğer kesimlerine yayılmaması için uygulanan karantinanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

 • DW Türkçe’deki haberin tamamı BURADA

Sağlık Bakanı Koca artan vakalardan ‘endişeli’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 Ağustos günü Türkiye’de 41 bin 301 test yapıldığını ve 995 yeni Corona virüsü vakası tespit edildiğini açıkladı.

Koca, 19 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Twitter üzerinden bir paylaşımda bulunan Koca, “Bayram kutlamalarında, tatil yerlerinde, salgın faktörü ne yazık ki yeterince dikkate alınmadı” dedi ve ekledi:

“Daha önce, bazı illerle sınırlı olan vaka artışlarının önümüzdeki günlerde ülke geneline yayılmasından endişe duyuyoruz.”


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Beyrut'ta patlama: Onlarca ölü, binlerce yaralı var
Sonraki Haber
Erkan Oğur adına müzik okulu açılıyor