Ana SayfaManşetPolis raporu düzmece çıktı: Gülistan Doku o saatte yaşıyormuş

Polis raporu düzmece çıktı: Gülistan Doku o saatte yaşıyormuş

HABER MERKEZİ – Dersim’de Ocak ayından bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku hakkındaki bilirkişi raporunda çarpıcı bilgiler yer aldı. Polis raporuna göre 12.20 sularında köprüden atladığı değerlendirilen Doku, bilirkişi raporuna göre ise 16.40 sularında okula yürürken görülmüş. Ailenin avukatı, başından beri Doku’nun barajda aranmasına karşı çıktıklarını belirterek, cinayet ihtimaline işaret etti.

Dersim’de 5 Ocak’tan bu yana kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku hakkındaki bağımsız bilirkişi raporunun ikinci kısmı açıklandı.

Rapor, Doku’nun kaybından önceki iki günde yaşanan gerçeklerin nasıl örtbas edildiğini, sorumluların nasıl gizlendiğini net bir şekilde açığa çıkardı.

Yeni Yaşam gazetesinden Nevin Cerav’ın haberine göre, Doku’nun ‘intihar ettiği’ ısrarı uyduruk bir tutanağa dayanıyor ve başından beri barajda aranması boşuna.

Doku’nun intihar ettiğine dair tutulan tutanak ise şüpheli Zaynal Abarakov’un polis babası Engin Yücer’in çalıştığı asayiş şube tarafından hazırlanmış.

Yanı sıra baş şüpheli Zaynal Abarakov, polis üvey babası ile annesi, Doku’nun kaybolmadan önceki son iki günüyle ilgili yalan ifade vermiş.

Soruşturmaya müdahale ihtimali güçlendi

Rapor hakkında konuşan Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, başından beri Gülistan’ın barajda aranmaması gerektiğini düşündüklerini belirterek başlıyor söze.

Çimen, ardından Abarakov’un babasının da görevli olduğu asayiş şube tarafından hazırlanan 24 Ocak tarihli tutanaktaki çelişkilere dikkat çekti:

Gülistan’ın 5 Ocak’ta, saat 12.21’de telefon sinyalinin köprüde kesildiği belirlenmişti ya. Buna göre de Gülistan’ın o saatlerde baraja atladığı ve intihar ettiği iddia edilmişti. İşte bu iddiayı çürüten tanıklar ve deliller netleşti bu raporla. Şöyle ki; Gülistan köprüdeyken 12.23’te bir araç köprüden geçiyor. Geçerken Gülistan’ı görüyor. Hatırlarsınız köprüde oturmuş, yeşil parkalı kafası öne eğik bir görüntü vardı. Gülistan’ın başından beri barajda aranma çalışmalarının en temel sebebi o görüntü ve o görüntüye dayanarak asayiş şubenin hazırladığı tutanaktı. Ve bu tutanağı hazırlayan asayiş şube aynı zamanda şüpheli Zaynal Abarakov’un polis babası Engin Yücer’in çalıştığı şubedir.

Tutanakla rapor uyuşmadı

Avukat Çimen bu önemli bilgileri verdikten sonra, asayiş şubenin hiçbir bilimsel veriye, delile dayanmayan tutanağının, bağımsız bilirkişinin hazırladığı bilimsel çalışmayla nasıl çürütüldüğünü anlattı.

Çimen’in aktardığına göre; savcılığa kendi iradeleriyle iki kişi geliyor.

Munzur Üniversitesi’nde işçi statüsünde çalışan bu iki kişi, Doku’nun köprüden baraja atladığının iddia edildiği gün Munzur Üniversitesi’nde 16.40’a kadar çalıştıklarını, 16.40’ta çıktıklarını ve bir araçla kente doğru hareket ettiklerini söylüyor.

Çimen, gerisini şu ifadelerle anlatıyor:

12.23’de köprünün üstünde kameraya takılan Doku’nun buradan kalktığı ve 16.40 sularında üniversiteye yürüdüğü ortaya çıktı

Bu iki kişi kente doğru hareket ederken Gülistan’ı görüyor. Gülistan’ın 16.40 sıralarında köprüden yavaşça okula doğru yürüdüğünü gördüklerini, hafiften yağmur yağdığını söylüyorlar. Rapora göre, bu iki kişinin söyledikleri doğru çıktı. Görüntülerde bu iki kişinin araçlarının o saatlerde şehre girişleri ortaya çıktı. Yani bu iki kişinin söyledikleriyle kayıtlar uyumluydu. Yani Gülistan’ın 12.21’de asayiş şubenin tutanağına göre köprüden atladığı iddiası kesin bir şekilde çürütüldü. Gülistan’ın telefon sinyalinin 12.21 gibi köprü üzerinde kesilmesini de şarjının bitmiş olmasıyla açıklıyoruz. Çünkü bir gece önce yurda gitmemiş, hocasında kalmıştı.

Asayişin tutanağı düzmece

Rapora göre, Doku’nun, asayiş şubenin iddiasının aksine saat 12.21’den sonra da yaşadığı netleşmiş oldu ve “intihar etti” iddiası da çürütüldü.

Olayın baş şüphelisi Zaynal Abarakov hakkında zorla getirilme kararı verilmişti

Bilirkişi raporuyla asayiş şubenin ‘intihar’ tutanağının düzmece olduğunun ortaya çıktığına dikkat çeken avukat Çimen, “Rapora göre kesinlikle köprüden atlayan biri yok. Yani asayiş şubenin hazırladığı raporun düzmece olduğu ortaya çıktı. Bugüne kadar Gülistan’ın intihar ettiği iddiası bu tutanağa dayandırılıyordu. Bizim bütün taleplerimizde de her zaman önümüze bu tutanak konuyordu” dedi.

Gülistan’a mesaj atıldı

Raporda, şüpheli Abarakov, annesi ve polis olan babası Engin Yücer ile ilgili önemli gelişmeler de netlik kazandı.

Çimen, Doku’nun kaybolmadan önceki günde yaşananların bizzat polis ve şüpheli aile tarafından ört bas edildiğini rapordaki belgeler, tanıklar ve delillerle anlattı.

Çimen, Gülistan’ın kaybolmadan bir gün önce Zaynal’ın ailesi ile yaşadığı evde bir saat geçirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

Gülistan 4 Ocak’ta ilk defa bir pastanede çalışmaya başlıyor. Bu pastane de şüpheli Zaynal Abarakov’un ailesiyle yaşadığı binanın altında. Gülistan çalışmaya başladığı gün, Gülistan’ın patronunun ifadesine göre; akşam saat 19.00 sıralarında şüpheli Zaynal Abarakov pastaneye geliyor, Gülistan’ı görünce dışarı çıkıyor. Ardından saat 20.00’de Gülistan’a mesaj atıyor Zaynal ve bu mesaj Zaynal’ın babası Engin Yücer adına kayıtlı telefondan atılıyor. Kayıtlarda var bu. Saat 20.07’de ise aynı telefondan Gülistan aranıyor. O da patronundan izin alarak çıkıyor ve Zaynal’ın evine giriyor. Eve girdikten 1 saat sonra Gülistan hızlıca evden çıkıyor, arkasından da Zaynal peşine düşüyor. Bu ayrıntıların da hepsi kamera kayıtlarında var.

Polis baba ihbarın üstünü örtmüş

Gülistan Doku’nun, Zaynal Abarakov’un evinden ayrılmasının ardından bir kişinin 155 polis hattını aradığını söyleyen Ali Çimen, bunun nedeninin de bu kişinin Abarakov’un Gülistan’ı zorla bir arabaya bindirmeye zorladığını gördüğü için olduğunu söylüyor.

Avukat Ali Çimen

Çimen söz konusu olayı şöyle anlatıyor:

Vatandaşın 155’i aramasıyla polis geliyor olay yerine. O gelen polislerden biri de Zaynal’ın polis babası Engin Yücer’i arıyor. Normalde alıkoyma ve bu tür takip şikayete bağlı olmadan işlem yapılan olaylardır ama polis işini yapmıyor. Engin Yücer gelince oradaki polisle görüşüyor ve bunun ardından bir tutanak tutuluyor. Ardından Zaynal serbest bırakılıyor. Yani bu tutanakla görevi kötüye kullanma suçu işlenmiş.

Abarakov ve ailesi hiç bahsetmemiş

Avukat Çimen, bunca yaşananlara rağmen Abarakov, babası ve annesinin ifadelerinde bu konuları hiç anlatmadığına dikkat çekiyor:

Hepsinin ifadesi yalan çıktı. Hiçbiri ifadelerinde o gece olanları anlatmamış. Ne Zaynal’ın Gülistan’ı takip ettiğini ne zorla arabaya bindirmeye çalıştığını ne de polisin geldiğini. İfadelerinde birbirlerinin yalanlarıyla ilgili tutarsızlıklar da var. Düşünün sadece Zaynal ve annesi değil, polis babası da yalan söylüyor.

‘Siyasi algısı yaratılıyor’

Ali Çimen, Gülistan’ın kaybedilmesiyle ilgili bir başka detaya daha dikkat çekiyor:

Olan biteni gizleyen, yalan söyleyen, örtbas eden hepsi şüpheli olan aile, Gülistan Doku olayını özellikle başka tarafa çekmeye çalışıyor. Sanki olayda siyasi bir yön varmış algısı yaratmaya çalışıyorlar. Bu algıyı oluşturmalarındaki amaç da bu yolla kendilerine bir koruma alanı açmak. Bunu özellikle belirtiyorum, bu adice işlenmiş bir suç soruşturmasının konusudur. Zaten bizim iddiamız da bu yöndedir. Takip, tehdit, alıkoyma ve insan öldürme iddiasındayız biz. Bu bir kadın cinayetidir, herhangi bir siyasi boyutu yoktur.

Şüphelinin babası soruşturma biriminde

Ali Çimen, şüpheli Zaynal Abarakov’un babası Engin Yücer’in bu soruşturmayı yürüten, tutanak hazırlayan bir birimde çalışmaya devam etmesine de tepkili:

Baş şüphelinin babasının o birimden alınması lazım. Bakın şöyle net bir örnek vereyim; savcı Gülistan Doku’nun kaybolduğu gün yani 5 Ocak tarihi için Engin Yücer’in araştırılması talimatı veriyor. Diyor ki, ‘Engin Yücer 5 Ocak’ta sabahtan akşam 12’ye kadar ne yaptı, nereye gitti? Araştırın.’ Polis ne yapıyor biliyor musunuz? Engin Yücer’i telefonla arayıp, ‘sen 5 Ocak’ta ne yaptın, dışarı çıktın mı’ diye soruyor. O da ‘hayır’ diyor, bunu koyuyorlar evrak olarak dosyaya. Yani böyle araştırma olur mu? Savcılığa, sizin talimatınız eksik yapıldı, sulandırıldı. Doğrusunu yapalım dediğimizde diyor ki, ‘yapamam.’ Sonuç olarak ne olursa olsun bu soruşturma çözülmeye mahkumdur. Birilerinin korunmasının da bir sınırı var, bir yere kadar korunabilir. Her yeni delille her yeni gelişmeyle çember daralıyor.

Zorla getirilme kararı

Baş şüpheli Abarakov hakkında Çimen’in tutuklama talebini reddeden savcılık, bunun yerine ifadesinin yeniden alınmasıyla ilgili polis zoruyla getirilme kararı vermişti.

Çimen bu konuda şöyle diyor:

Zaynal getirilecek, dosyadaki ayrıntılar sorulacak. Verdiği cevaplara, tutarlılığa göre de ya tutuklanacak ya serbest bırakılacak ya da adli kontrol şartlarına karar verilecek. Sonuçta bir intihar algısı yaratılmıştı başından beri ama o intihar iddiası çöktü çıkan bilirkişi raporuyla. Öyleyse ne oldu sorusu çıktı ortaya. Ben inanıyorum bir suçlama gerçekleşeceğine. Ayrıca savcının araştırma yaptığı daha pek çok yön var.


Gülistan Doku’nun kaybolmadan önce alıkonulduğu ortaya çıktı


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
22 yıldır evli olduğu kadına şiddet uygulayan Hüseyin Bengi tutuklandı
Sonraki Haber
Mardin'de serbest bırakılan cinsel istismar failine 15 yıl hapis istemi