Ana SayfaEkonomiMerkez’den dövize zorunlu karşılık hamlesi: Ne anlama geliyor, iktisatçılar ne diyor?

Merkez’den dövize zorunlu karşılık hamlesi: Ne anlama geliyor, iktisatçılar ne diyor?

HABER MERKEZİ – Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarında 200 baz puan artışa gitti. Kararın ‘finansal istikrarın desteklenmesi’ için alındığı belirtiliyor. Fakat iktisatçılar Merkez Bankası’nın eriyen rezervlerine dikkat çekerek, asıl hedefin rezervleri güçlendirmek olduğunu dile getiriyor.

Merkez Bankası, yabancı para mevduata ve katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına karar verdi.

Yapılan açıklamada, söz konusu değişiklik ile piyasadan yaklaşık 4 milyar 200 milyon dolar tutarında likidite çekilmesinin beklendiği kaydedildi.

Açıklamada atılan bu adıma gerekçe olarak ‘finansal istikrarın desteklenmesi’ gösteriliyor.

Fakat uzman ve iktisatçılara göre Merkez Bankası’nın asıl hedefi rezerv probleminin önüne geçmek.

İktisatçılar bir süredir Merkez Bankası’nın eriyen rezervlerine dikkat çekiyordu.

Öyle ki Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, Merkez Bankası’nın net döviz rezervinin eksiye gerilediğini öne sürmüştü.

Konuya ilişkin iktisatçıların Twitter üzerinden karara ve olası sonuçlarına dair yaptığı kimi değerlendirmeler şöyle:

Gedik Yatırım Uzman Yardımcısı Onurcan Bal

“Bunun ilk fiyatlamada kuru aşağı çektiğini görüyoruz ama normal fiyatlamalarda piyasadan döviz likiditesinin çekilmesinin kurda yukarı fiyatlama getirmesini beklerdik. Ama Merkez Bankası’nın bu hamleyle rezervlerinin biraz daha güçleniyor olmasının ilk anda aşağı yönlü fiyatlama getirdiğini görüyoruz.”

Uğur Gürses

“Kendi bastığı parayı enflasyona karşı koruyamayan bir merkez bankası başkalarının bastığı paraya zorunluluklar, limitler koymaya başlamışsa ‘yangına geç kalan itfaiyeciden’ farkı yoktur…”

Gizem Öztok Altınsaç

“Bu adım, münferit bu şekilde kalırsa, daraltıcı bir adımdır. Fonlamada maliyet artışı demek. Biz faiz düşsün istemiyor muyduk?”

Mustafa Sönmez 

“Merkez Bankası’nın bankaların zorunlu karşılık oranlarını artırması,  rezerv probleminin arttığını gösterir. Bu da güven sorununu büyütür. Dövize yönelişi azaltmaz, artırır.Cephane toplayıp sonra bunu kamu bankaları ile kullandırmaktan ibaret bir kısır döngü ile bir yere varılmaz.”

Previous post
23 Haziran anketleri: İstanbul'da hangi aday önde?
Next post
İzmir'de sigara fabrikasında patlama: Bir işçi yaşamını yitirdi