Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu: AKP’nin derin devleti referandum tartışılsın istemiyor

Kılıçdaroğlu: AKP’nin derin devleti referandum tartışılsın istemiyor

HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP içerisindeki tartışmaları AKP’nin ‘Hayır’ bloğunu dağıtmak için ateşlediğini belirterek, “Toplumun en az yüzde 50’si ‘hayır’ dedi. Olayın meşru olmadığını artık bütün dünya biliyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da partisinin belediye başkanları ile gerçekleştirdiği toplantı öncesi konuştu.

Kılıçdaroğlu, ‘Partiyi karıştırmaya yönelik sarayın talimatı var’  sözlerine açıklık getirdi. Yüksek Seçim Kurulu’ndaki bir grup yargıcın referandum sürecini gayrimeşru hale getirdiğini belirterek şunları söyledi:

Halk oylaması meşru değil, gayrimeşru bir sürecin içine evrildi. Meşruiyet tartışmasını başlatan organ, sürecin gayrimeşru olmasını sağlayan organ Yüksek Seçim Kurulu’nda kümelenen bir grup yargıç. Bunlar, tam kanunsuzluk halini yarattılar.

“AKP’nin derin devleti referandum tartışılsın istemiyor”

Şimdi iktidar çevreleri, AKP’nin derin devleti dahil, AKP devleti bu olayın tartışılmasını istemiyor. Toplumun en az yüzde 50’si ‘hayır’ dedi. Olayın meşru olmadığını artık bütün dünya biliyor. Bütün uluslararası raporlara bu halk oylamasının meşru olmadığı yansıdı. Şimdi bu tartışmaları gündemden düşürüp, başka bir tartışmayı başlatmak istiyorlar.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Kimse bu oyuna düşmemeli”

Hedefledikleri şu. Resmi rakamlara göre, biz en yüzde 49 olan bloğu nasıl dağıtırız; bunun arayışı içindeler. Bunun ana omurgasını kim oluşturuyor? CHP. O zaman gelin CHP’yi tartışalım. Dikkat edin, CHP için yine birdenbire ‘kurultaylar partisi’ denmeye başladı. Allah aşkına bir bakın. Kurultaylar partisi son yıllarda CHP mi AK Parti mi? Kaç tane kurultay geçirdiler. Bu çerçevede planlanan bir oyuna hiç kimsenin düşmemesi lazım.

“Gayrimeşru bir alan unutturulmak isteniyor”

Demokrasiden yana olan demokrasiyi savunan ve halk oylamasında ‘hayır’ oyu kullanıp, iradesini özgürce ortaya koyan herkesin, yaklaşık 24 milyonun bu iradeye sahip çıkması lazım ve bu bloğu bozmaması lazım. Dikkat etmesi gereken ne büyük kuruluş da CHP. Partinin bütün organlarının, il başkanları, ilçe başkanları, milletvekilleri, yöneticiler, belediye başkanları herkesin bu konuda çok dikkatli olması lazım. Bir oyun oynanıyor. Gayrimeşru bir alan unutturulmak isteniyor. Bunu unutturmayacağız. Bu konuda hepimiz kararlıyız, kararlığımızı sürdüreceğiz.