Ana SayfaGüncelKayyum, bu kez de Ehmedê Xani anıtını yıktırdı

Kayyum, bu kez de Ehmedê Xani anıtını yıktırdı

HABER MERKEZİ – Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde belediyeye atanan kayyum, DBP’li belediye tarafından yaptırılan Ehmedê Xani heykelini yıktırdı. DBP’li belediyelere atanan kayyumlar daha önce de Diyarbakır’daki Roboski Anıtı ile Kızıltepe’deki Uğur Kaymaz Anıtı’nın da aralarında bulunduğu birçok anıtı kaldırtmıştı.

OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile yasalaştırılan ve DBP’li belediyelere atanan kayyumlar, belediyeler tarafından yaptırılan anıtları kaldırmaya devam ediyor.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine atanan kayyum Ulaş Akhan, Uluyol Mahallesi’nde bulunan Ehmedê Xani Parkı’nda DBP’li belediye tarafından yaptırılan Xanî’nin anıtını yıktırdı.

Anıtı yıktırılan Kürt edebiyatçı Ehmedê Xani’nin kitapları daha önce AKP’li Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da bastırılmıştı.

DBP’li belediyelere atanan kayyumlar daha önce de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki Lamassus heykeli, Cizre’de Orhan Doğan’ın kabartma anıtı, Diyarbakır’da Roboski Anıtı, Diyarbakır’da Mervani medeniyetine ait kabartmalar, Diyarbakır’da Ahmed Arif’in heykelini ve Kızıltepe’de 13 kurşun ile öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz adına yaptırılan anıt kaldırılmıştı.

Previous post
‘Onur Yürüyüşü’ne izin yok: Taksim'de polis ablukası, gözaltılar var
Next post
Schulz'den Erdoğan'a: Tutuklu gazetecileri serbest bırakın