Ana SayfaGüncelSelahattin Demirtaş: Devlet içindeki çeteleşme net şekilde göründü

Selahattin Demirtaş: Devlet içindeki çeteleşme net şekilde göründü

HABER MERKEZİ – Selahattin Demirtaş, HDP’li vekil Murat Sarısaç’a ait aracın takip edildikten sonra önünün kesilmesi ve “terörist” diyerek hedef gösterilen Parti Meclisi üyesi Yunus Durdu’nun alıkonulmasını değerlendirdi. Plakasız araç takibi ve akabinde yaşananları “operasyon” olarak niteleyen Demirtaş, olayın “devlet içindeki çeteleşmeyi en net şekilde görünür kıldığına” işaret etti.

HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı olan tutuklu siyasetçi Selahattin Demirtaş, partisinin milletvekillerinden Murat Sarısaç’ın Van’da günlerce plakasız bir araç tarafından takip edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sarısaç, Van’da günlerdir kendisini takip eden plakasız bir aracı görüntüleyerek teşhir etmesi sonrası polislerce hedef alınmıştı.

14 Şubat’taki teşhirin ardından araçta bulunan Parti Meclisi üyesi Yunus Durdu gözaltına alındıktan ve “terörist” denilerek hedef gösterildikten sonra 17 Şubat’ta tutuklanmıştı.

Avukatları vesilesiyle Twitter hesabı üzerinden konuya dair görüşlerini bildiren Demirtaş, Sarısaç’ın aracının “haydutvari bir şekilde” durdurulduğunu belirterek, Parti Meclisi üyesi Yunus Durdu’nun kanuna açıkça aykırı bir uygulamayla kaçırılırcasına gözaltına alındığını kaydetti.

Tüm olup bitenin organize bir şekilde yapıldığını dile getiren Demirtaş, “Ne olacak canım” dememenin önemine vurgu yaptı.

Demirtaş’ın değerlendirmesi şöyle:

“Bunu yapan kişiler plakasız bir araçla geliyor, kimlik bile göstermiyor, yüzlerini de saklıyorlar. Milletvekilimiz, bu vahim olayı videoyla teşhir edince panik başlıyor ve ‘yalan haber teşkilatı’ devreye giriyor.
“Tek merkezden yönetildiği açık olan bir psikolojik operasyonla, tüm yandaş medyada ‘HDP’li milletvekilinin aracında terörist yakalandı’ deniliyor. AKP sözcüleri de aynı yalana sarılıveriyor.
“İnsan kaçırma suçu işleyenler hakkında soruşturma yapılması gerekirken milletvekilimiz hakkında soruşturma başlatılıyor.
“‘Ne olacak canım, Türkiye’de her gün çok daha vahim şeyler olmuyor mu’ diyorsunuz? Demeyin, çünkü bu tür olaylar devlet içindeki çeteleşmeyi en net şekilde görünür kılar: Emniyet ayağı, basın ayağı, yargı ayağı ve siyasi ayak.
“İleride, ‘bu ayaklar nerede’ şeklinde sorular sorulmasın diye hatırlatıyorum sadece.
“Umutla ve dirençle kalın. Herkese selamlar.”

Ne oldu?

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, 14 Şubat’ta Twitter üzerinden paylaştığı görüntülerle kendisini günlerdir takip ettiğini açıkladığı plakasız bir aracı teşhir etmişti.

Teşhir edilen araçtaki kişiler kısa bir süre sonra Sarısaç’ın aracını durdurmuş ve araçta bulunan Parti Meclisi üyesi Yunus Durdu’yu zorla araçtan çıkararak alıkoymuştu.

Söz konusu olayın gündeme gelmesinin ardından Anadolu Ajansı, Durdu’nun gözaltına alınmasına dair “PKK’lı terörist HDP’li milletvekilinin evinde çıktı” başlıklı bir haber servis etmişti.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı da Sarısaç hakkında “terör örgütüne yardım ve yataklık, terörle mücadele kanunun 6. maddesine aykırılık ve kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret” iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Durdu, İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından 17 Şubat’ta Van Adliyesi’ne getirilmiş ve ardından tutuklanmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Ocak ayında 48 bin 348 hayvanın yaşam hakkı gasp edildi
Sonraki Haber
Uzay mercek altında: Dev teleskoplarla 'uzaylılar' aranacak