Ana SayfaDünyaABD: Binlerce IŞİD üyesi Türkiye üzerinden Suriye’ye girdi, sınırı mühürlemeliyiz

ABD: Binlerce IŞİD üyesi Türkiye üzerinden Suriye’ye girdi, sınırı mühürlemeliyiz

HABER MERKEZİ – ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, IŞİD’e yabancı ülkelerden katılan 40 bin cihatçının Türkiye üzerinden Suriye’ye girdiğini vurgulayarak “Türkiye IŞİD’i çembere alabilmemiz için bu sınırları mühürlemeli” dedi.

ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, MSNBC televizyonuna canlı yayın konuğu oldu.

McGurk, sunucunun “Musul’un IŞİD’den temizlenmesinin ardından en büyük hedef olan Rakka’da koalisyonu bekleyen problemlerin ne olduğu, Türkiye’nin Suriye’de ‘terörist’ olarak nitelediği Kürtlerle ilgili ne düşündüğü” sorusunu yanıtladı.

McGurk’ün yanıtı şöyle:

Rakka tabii ki karışık bir resim ama bence çok kesin ve iyi belirlenmiş bir politikamız var. Birincil önceliğimiz IŞİD’i yenmek. Bu, Başkan Donal Trump tarafından da çok net bir şekilde belirtildi. Bu amaç için birlikte çalıştığımız Demokratik Suriye Güçleri’nin yüzde yetmişi bölge sakini Sünni Araplardan oluşuyor.

Rakka’nın yüzde kırkı şimdiden IŞİD’den temizlendi. 6 Haziran’da başladığımız bu savaşta gideceğimiz daha çok yol var. 6 haftalık operasyon süresince iyi yol katettik. Birkaç hafta önce Musul’u tamamen temizlemiştik. IŞİD’in hala varlığı sürdürdüğü yerler için adım adım giden ve çok keskin hatlarla belirlenmiş planlarımız var. Bu planlar zaman alacak fakat çok iyi hesaplandılar ve işliyorlar.

Resmi büyük görürsek, Ruslar da Suriye’deler ve çıkarlarımız biraraya geldiği noktalarda beraber çalışıyoruz. Bu daha az insanın ölmesi, daha az mülteci olması ve daha çok insanın evine geri dönebilmesi demek. İki hafta önce Suriye’nin güneybatısındaki bir bölgede ateşkes imzaladık. Başka böyle bölgeler de bulabiliriz. Bu ateşkesin diğerlerinden farkı Ürdün ve İsrail sınırındaki çok öenmli olan bu bölgede Ruslar ve Ürdünlüler ile yapılan aylar süren müzakereler ve Ürdün kralı Abdullah’ın önayak olması. İtinalı bir çalışma ile şimdi herkes nerde olması gerektiğini biliyor. İki haftadır ateşkes çok iyi gidiyor, şimdiden birçok hayat kurtuldu. IŞİD’le savaşırken bir yandan böyle örnekler de oluşturacağız.

“Türkiye-Suriye sınırını mühürlemek zorundayız”

“Şehirler tamamen IŞİD’den temizlendikten sonra çöllere kaçan, Avrupa’ya geçen IŞİDliler konusunda ne yapılacağı sorusu” karşısında McGurk Türkiye sınırına işaret etti.

40 bin yabancı cihatçının 2013’ten 2016’ya kadar Suriye’ye Türkiye üzerinden uçtuğunu hatırlatan McGurk, Türkiye sınırının kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye-Suriye sınırını mühürlemek zorundayız. Hatırlayın 40 bin yabancı cihatçı 2013’ten 2016’ya kadar Suriye’ye Türkiye üzerinden uçtu. Dolayısıyla Türklerle sınırı kontrol etmeleri üzerine çalışmalıyız. Bu insanların Suriye’ye girmesini ve en önemlisi çıkmasını bu yöntemle engellemeliyiz.

Bizim yöntemimiz onları çöle sürüklemek değil çember içerisine almak. Politikamız oldukça açık: Irak ve Suriye’deki hiçbir yabancı savaşçı buralardan dışarı çıkamayacak, orada ölecekler.

Musul’da son üç haftada çok yoğun çatışmaların yaşanmasının sebebi yurtdışından, Çin’den bile gelen yüzlerce yabancı cihatçıydı. Kendilerini Musul için barikat yaptılar, intihar eylemleri düzenlediler, sivilleri öldürdüler. Fakat bunların hiçbiri Musul’dan çıkamadı. Bizim stratejimiz çıkmadıklarından emin olmak.

Interpol sembolik olarak bizim koalisyonumuzun bir üyesi. Suriye ve Irak’ta sadece karadaki askeri savaş yürümüyor. Küresel koalisyon büyümeye devam ediyor. Şu anda 73 üyemiz var ve geçtiğimiz haftalarda kritik Afrika ülkelerinden 4 üye daha kazandık. Interpol, IŞİD’e katılmak isteyen ya da katılan yabancı savaşçılar ile ilgili 90 bin kişilik bir veri tabanına sahip. Bu verilerimizi koalisyon üyesi ülkelerle paylaşıyoruz ve bu insanların rutin kontrollerle yakalanmasını sağlıyoruz.


Karınca Dış Haberler

 

Previous post
Bir kayyum 'icraatı': Kadın yaşam merkezi kuran kursuna dönüştürülüyor
Next post
Savunmaya da fezleke: Demirtaş'ın savcılık ifadesi 'Erdoğan'a hakaret' sayıldı