Ana SayfaDünyaBeyaz Saray: ABD Başkanlık seçimi 3 Kasım’da yapılacak

Beyaz Saray: ABD Başkanlık seçimi 3 Kasım’da yapılacak

HABER MERKEZİ – Beyaz Saray, ABD Başkanlık seçiminin planlandığı gibi 3 Kasım’da yapılacağını duyurdu. Donald Trump, Covid-19 pandemisini bahane ederek seçimlerin ertelenmesini istemişti.

Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows, ABD Başkanlık seçimiyle ilgili Donald Trump’ın ortaya attığı “seçimlerin ertelenmesi” fikriyle başlayan tartışmaya ilişkin ilk kez konuştu.

Seçimlerin planlandığı gibi 3 Kasım’da yapılacağını söyleyen Meadows, “3 Kasım’da seçimler yapılacak” dedi ve “Başkan (Trump) kazanacak” iddiasında bulundu.

ABD Başkanı Trump, Perşembe günü Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, “Yaygın şekilde posta yoluyla oy kullanma nedeniyle 2020 seçimleri tarihin en kusurlu ve hileli seçimi olacak. ABD açısından büyük bir utanç kaynağı oluşturacak. İnsanlar düzgün, güvenli ve emniyetli biçimde oy kullanabilene kadar seçimler ertelense?” ifadelerini kullanmıştı.

Covid-19 pandemisinden kaynaklanan korkuları gerekçe gösteren Trump, bir diğer mesajında da posta yoluyla oy kullanmanın hileye neden olabileceği iddiasını yinelemiş ve “oylar güvenli kullanılana kadar” seçimlerin ertelenmesi seçeneğini gündeme getirmişti.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Beyaz Saray Genel Sekreteri, pandemi nedeniyle posta yoluyla oy kullanma uygulamasının yaygınlaşmasıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Meadows, Trump’ın söz konusu fikri gündeme getirmesinin sorumsuzluk olup olmadığı ile ilgili soruya ise “Ülke genelinde uzaktan oy kullanmaya kalkarsak 3 Kasım’da sonuç alabilir miyiz sorusunu sormak Başkan’ın sorumluluğu dahilindedir” yanıtını verdi.

ABD’de seçim tarihi Anayasal güvence altında ve değişiklik için Kongre’nin karar alması gerekiyor.

Son anketlerde Demokratların adayı Joe Biden’ın gerisinde görünen Trump, pandemiyi ciddiye almamak ve zamanında gerekli önlemleri devreye sokmamakla tepkilerin odağında.


Anketlerde geriye düşen Trump seçimlerin ertelenmesini istedi


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Mardin'de bir buçuk ayda yedi kadın 'intihar etti'
Sonraki Haber
Dünyanın gözü önünde katledildiler: Ezidilerin 73. fermanı