Ana SayfaGüncelEmniyet’in Taybet İnan açıklamasına aileden yalanlama: Olay günü defalarca 155’i aradık

Emniyet’in Taybet İnan açıklamasına aileden yalanlama: Olay günü defalarca 155’i aradık

HABER MERKEZİ – Silopi Emniyeti, sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen ve cenazesi 7 gün boyunca sokakta kalan Taybet İnan’dan 6 gün sonra haberdar olduğunu iddia etti. Aile ise “Olay gecesi ve sabahı 155’i defalarca aradık ve bilgilendirdik” diyerek Emniyet’in bu açıklamasını yalanladı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 5’inci gününde öldürülen ve cansız bedeni 7 gün boyunca sokak ortasında bekletilen 57 yaşındaki Taybet İnan ve 53 yaşındaki kayını Yusuf İnan’ın ölümüne ilişkin Silopi Emniyet Müdürlüğü, savcılığın talebine cevap verdi.

Emniyet, savcılığa gönderdiği yazıda olaydan 6 gün sonra haberdar olduğunu savundu.

Ancak Taybet İnan’ın eşi ve Yusuf İnan’ın ağabeyi Halit İnan, Silopi Emniyet Müdürlüğü’nün cevabını yalanlayarak, “Olay gecesi ve sabahı 155’i defalarca aradık ve bilgilendirdik” dedi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Cihan Ölmez’e konuşan Halit İnan, eşi Taybet İnan’ın sokağı geçmek istediği sırada ayağından vurulduğunu belirterek, eşinin vurulmasından sonra yaşadıklarını anlattı ve Emniyet’i yalanladı:

Yaralı haldeyken onunla konuştum. Düştüğü yerden hareket etmekte zorlanıyordu. Ben almak istedim; ancak keskin nişancıların hedefi oluyordum. Onu caddeden çekmek için ona doğru bir ip attım. İpi koluna bağlamasını istedim. Şayet gücü yetseydi ipi koluna bağlardı ben de onu çekerdim. Ancak ben ona doğru yaklaştığım anda üzerime ateş açılıyordu. Açılan ateş ile ellerim ve kollarımdan yaralandım. Sonra kardeşim Yusuf İnan yardımımıza gelmek istediği sırada vuruldu. Üzerimize yoğun ateş açıldığı için onu olduğu yerden alamadık. Yusuf sabaha kadar yaralı yaşadı.

Olay olduktan hemen sonra defalarca 155’i aradım. Yetkililere, eşim ve kardeşimin vurulduğunu söyledim. Ambulans istedik. Ancak göndermediler. Biz ambulansla olay yerine geçmek istediğimizi söyledik; ancak buna da olumsuz cevap verdiler. Emniyet vurulanların örgüt üyesi olduğunu ileri sürüyordu. Ancak biz ısrarla sivil olduğumuzu söyledik. En son emniyet yetkilileri bize elinize beyaz bayrak alın ve orayı terk edin diyordu. Geceden defalarca aramamıza rağmen olumsuz cevap aldık. Sabah tekrar aradık. Yerde iki ölümüzün olduğunu ifade ettik. Ancak onlar beyaz bayrakla çıkmamızı söylüyordu. Beyaz bayrakla söyledikleri noktadan dışarı çıkmak istediğimizde de üzerimize ateş açıldı. Son anda kurtulduk. Biz en son ölülerimizi bırakmak zorunda kaldık. Çünkü olduğumuz yer yoğun ateşe maruz kalıyordu.

Olaydan hemen sonra bazı akrabalarının AKP’li yetkilileri de aradığını kaydeden İnan, “Tüm dünya eşim ve kardeşimin yerde olduğunu öğrenmiş; ancak emniyet öğrenmemiş demek. Biz TBMM’den tutun herkese bilgi verip yardım istedik; ancak cenazelerimiz 7 gün ve gece boyunca yerde kaldı” dedi.

Cenaze kaldırıldıktan sonra olay yerine gittiğini kaydeden İnan, olay yerinde ve civarında çok fazla kovan bulunduğunu belirterek, “Şayet emniyet gelseydi onlar toplardı. Ancak kimse olay yerine gelmedi” şeklinde konuştu.

Previous post
El Fetih ile Hamas anlaştı, Filistin'de genel seçimin tarihi belli oldu
Next post
Benzinde 7 kuruş indirimin ardından en az 8 kuruş zam