Ana SayfaGüncel25. İstanbul Tiyatro Festivali’ne başvurular başladı

25. İstanbul Tiyatro Festivali’ne başvurular başladı

HABER MERKEZİ – Bu yıl 25’incisi düzenlenecek olan İstanbul Tiyatro Festivali’ne yerli proje başvuruları başladı. Son tarih ise 15 Mart.

İlki 1989 yılında gerçekleştirilen İstanbul Tiyatro Festivali, bu yıl 25’inci kez düzenlenecek.

Geçtiğimiz yıl pandemi koşulları altında hem çevrimiçi ortamda hem de sahnelerde seyircisiyle buluşan İstanbul Tiyatro Festivali, bu yıl da Kasım ayında sahne sanatlarına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Türkiye’den profesyonel topluluk ve sanatçıların festivalde prömiyer yapacak projeleri için başvuruların başladığı açıklandı.

Festival başvurularında herhangi bir tema sınırlaması bulunmuyor. Ancak son yıllarda tüm dünyanın gündeminde olan iklim krizi, kadın ve kadına şiddet konularına da dikkat çekmeyi hedefliyor.

25. İstanbul Tiyatro Festivali yerli proje başvuruları, 15 Ocak–15 Mart tarihleri arasında kabul edilecek.

Başvuru koşulları ise şöyle sıralandı:

  • Sahnelenecek eser İstanbul’da prömiyer yapmamış olmalıdır. Daha önce İstanbul’da sahnelenmiş yapımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Başvurulan oyun metninin telif hakları alınmış olmalıdır.
  • Üniversitelerin tiyatro kulüpleri ve amatör tiyatro toplulukları tarafından yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Topluluk ve sanatçılar festivale yalnızca tek bir eser ile başvurabilir.
  • Başvuru formuyla birlikte oyun metninin de iletilmesi zorunludur (dans veya sözsüz performanslar hariç).
  • Başvurmak için en geç 15 Mart 2021 saat 18.00’e kadar başvuru formunu, formda istenilen ek dokümanları da yükleyerek eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunu doldurmanızın ardından başvurunuz otomatik olarak festival ekibine ulaşacak ve festival ekibi size başvurunuzun teslim alındığında dair bir onay e-postası da ayrıca iletecektir. Festival ekibiyle başvurunuzla ilgili çevrimiçi olarak görüşmek isterseniz [email protected] adresine randevu talep eden bir e-posta göndermenizi rica ederiz.
  • 15 Mart Pazartesi günü saat 18.00’den itibaren çevrimiçi başvuru formuna erişilemeyecektir. Bu tarihten sonra e-posta vb. yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
  • Başvuru sürecinin tamamlanmasından sonra Danışma Kurulu ile yapılacak değerlendirmelerin ardından sonuçlar, mayıs ayı sonunda bütün katılımcılara e-posta ile bildirilecektir. Danışma Kurulu, festival programında yer vermek üzere daha önce İstanbul’da prömiyer yapmış oyun, dans veya performanslardan bir veya birkaçını seçebilir. Danışma Kurulu’nun belirleyeceği bu gösteriler başvuruya açık değildir.

Başvuru formuna BURADAN ulaşabilirsiniz.
Önceki Haber
Afganistan’da iki yargıç kadına suikast
Sonraki Haber
Beşiktaş'ta polis araçları çarpıştı: Üç yaralı