Ana SayfaGüncelErmenistan: Türkiye ile ‘ilişkileri normalleştirme protokolleri’ iptal edilecek

Ermenistan: Türkiye ile ‘ilişkileri normalleştirme protokolleri’ iptal edilecek

HABER MERKEZİ – Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandiyan, Türkiye’yle 2009’da imzalanan protokollerin Ankara tarafından yürürlüğe konmadığını hatırlatarak, protokollerin iptal edileceğini açıkladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandiyan, Türkiye ile 2009 yılında imzalanan ‘ilişkileri normalleştirme protokolleri’ni iptal edeceklerini söyledi. Agos’un aktardığına göre Nalbandiyan şu açıklamayı yaptı:

Şimdiye kadar protokoller onaylanmadı. Zira Türkiye protokollerin ruhuna aykırı ön koşullar sundu. Ermenistan Devlet Başkanı (Serj Sarkisyan) eylül ayında Erivan’ın protokolleri geçersiz sayacağını söyledi. O zamandan beri yürürlüğe girmeleri yönünde olumlu bir adım olmadı. Bu nedenle 2018 baharını bu protokoller olmadan karşılayacağız.

Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan da Eylül ayında BM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada “Türkiye yıllar önce aramızda imzalanan normalleşme protokollerini sonsuza dek rehin olarak elinde tutacağını düşünüyorsa yanılıyor” demiş ve 2018 baharında protokollerin iptal edileceğini söylemişti.

Protokoller

Ermenistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için İsviçre’nin arabuluculuğunda başlatılan süreç neticesinde, 10 Ekim 2009 tarihinde Zürih’te “Diplomatik İlişkilerin Tesisi Protokolü” ile “İkili İlişkilerin Geliştirilmesi Protokolü” imzalanmıştı.

Protokoller iki ülke arasındaki sınırın karşılıklı olarak tanınmasını, karşılıklı diplomatik temsilcilik açmayı ve ikili ilişkileri iki ülkenin ortak çıkarları temelinde geliştirmeyi öngörüyordu.

Previous post
Hükümet sessiz, CHP soruyor: MİT'in dört daire başkanını PKK rehin aldı; hangi operasyondaydılar?
Next post
İstanbul'daki Zirve'de Doğu Kudüs Filistin'in başkenti ilan edildi