Ana SayfaEkolojiHayvan hakları savunucuları adalet istedi

Hayvan hakları savunucuları adalet istedi

HABER MERKEZİ – Hayvan hakları savunucuları Sapanca’da uzuvları kesilerek öldürülen köpek için suç duyurusunda bulundu. Yapılan açıklamalarda ise hayvanlara yönelik şiddete ilişkin caydırıcı cezalar getirilmesi istendi.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi üyesi avukatları ve hayvan hakları savunucuları Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde hayvanlara yönelik şiddetle ilgili açıklama yaptı.

Sapanca’da uzuvları kesilmiş halde bulunan yavru köpek için için suç duyurusunda bulunan gruba, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi, oyuncular Özge Özder, Tuna Arman, yazar Ömür Gedik, CHP’li vekiller Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu da destek verdi

Grup adına basın açıklaması yapan İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı avukat Yasemin Babayiğit yaptı.

“Katilleri bulununcaya dek takipçisi olacağız”

Hayvanseverler ve yaşam hakkı savunucuları olarak, Sapanca’da uzuvları kesilerek öldürülen yavru köpek için toplandıklarını belirten Babayiğit şunları söyledi:

“Bu cinayet ne yazık ki hayvanlara karşı yıllardır aralıksız ve dozu arttırılarak uygulanan bizlerin de her fırsatta dile getirdiği zulmün bir sembolü haline geldi.

Biz tüm hayvanların haklarının savunucusuyuz ve her hayvan hakkı ihlalinin karşısındayız. Bakışlarını, yaşama tutunmak için verdiği mücadeleyi hiç unutmayacağımız hayvan dostumuzun hesabını adalet önünde vermek üzere tüm yaşam hakkı savunucuları olarak suç duyurusunda bulunacağız. Olayın, gösterilen faillerinden ziyade gerçek katilleri bulununcaya dek takipçisi olacağız. Bunun için halkımıza söz veriyoruz.”

“Yanlış bir adalet sistemi istemiyoruz”

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Süreyya Turan da yeni yasal düzenleme yapılıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Bana Göz Kulak Ol Duyarlı Yaşam Derneği’nden oyuncu Özge Özder ise gerçekten işleyen bir adalet sistemi istediklerini belirterek “Suçluya suçlu muamelesi yapmayan tam tersine örnek insanları çığırından çıkaran, tersine işleyen ve yanlış bir adalet sistemi istemiyoruz” dedi.

“Doğru bir yasa çıkarmalıyız”

CHP milletvekilleri Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu da birer konuşma yaptı.

Tekin, CHP olarak defalarca kanun teklifleri verdiklerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde şu anda kanun yapma yetkisi olduğunu belirterek, “Hemen rahatlıkla bu meseleyi çözebilecek durumdayken neden ötelendi onu anlamakta zorluk çekiyoruz” dedi.

Tanrıkulu da “İnsan hakları konusunda uzlaşamadık ama hayvan hakları konusunda bir uzlaşı sağladık. Eğer buradan başlarsa parlamento meclis, en doğru işi yapacak, doğru adımı atabileceğiz. Buradan CHP adına sesleniyorum. Her teklife açığız. İlk işimiz hayvan hakları konusunda doğru bir yasayı çıkarmaktır” diye konuştu.

“Kısırlaştırmaya bilimsel yolla yaklaşılmalı”

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi ise, “Hayvanlar için buradayım. Hatta kısırlaştırmaya da çok daha bilimsel yolla yaklaşılmasını istiyorum. Benim iki erkek kedim var. Çok pişmanım kısırlaştırdığım için. Oysa başka türlü operasyonlarla seks hayatına devam edebilecek şekilde yaşamını sürdürmesi mümkün. Bütün bunların çok ciddi şekilde ele alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Önceki Haber
Ferit Şenyaşar serbest bırakıldı
Sonraki Haber
Millet İttifakı, 'Tutum Belgesi'ni açıkladı