Ana SayfaBilim ve TeknolojiGüneş rüzgarının yardımıyla: NASA’ya göre Ay’da su üretilebilir

Güneş rüzgarının yardımıyla: NASA’ya göre Ay’da su üretilebilir

HABER MERKEZİ – NASA uzmanları, Güneş rüzgarının Ay’a belirli bir hızla ulaşması halinde yüzeydeki oksijen atomlarının hidrojen atomlarıyla birleşebilecek şekilde ayrıştırılabileceğini açıkladı.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanları, Ay yüzeyinde kimyasal yollarla su bileşenleri üretmenin formülünü keşfettiklerini duyurdu.

T24’ün haberine göre yapılan açıklamada, araştırmacıların “Güneş rüzgarı” adı verilen, uzay boşluğundaki elektron yüklü parçacık akışının Ay’a belirli bir hızda ulaşması halinde, su bileşeni elementlerin tutunmasına elverişli ortam sağladığı belirtildi.

JGR Planets dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre NASA uzmanları geliştirdikleri bilgisayar simülasyonunda, Güneş rüzgarının Ay yüzeyine taşıdığı proton parçacıklarının elektronlarla etkileşime girmesiyle hidrojen (H) atomları üreteceğini, bu atomların da daha sonra yüzey boyunca ilerleyerek “regolit” denilen Ay toprağındaki silis (Si02) ve diğer moleküllere bağlı oksijen (O) atomlarına tutunabileceğini kanıtladı.

Uzmanlar, çarpma hızının yarattığı kimyasal tepkimeyle birbirine tutunan hidrojen ve oksijen moleküllerinin, suyun temel bileşeni olan hidroksili (OH) ya da H2O’yu üreteceğini belirtti.

Bilim insanları, Güneş rüzgarının, Ay’ın yüzeyine taşıdığı elektrik yüklü parçacıkların Ay yüzeyine 450 kilometre hızla çarptığı zaman Ay toprağının bileşenleri silikon, demir ve oksijen atomları arasındaki bağları kırdığı ve oksijen atomlarını ayrıştırarak hidrojene tutunmaya elverişli hale getirebileceğini vurguladı.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden plazma fizikçisi William Farrell, “Her kaya, Güneş rüzgarına maruz kaldıktan sonra su üretme potansiyeline sahiptir” değerlendirmesinde bulundu.

Güneş rüzgarı nedir?

Güneş devamlı kütle ve enerji kaybediyor.

Güneş’in fotonlara dönüştürerek kaybettiği kütlenin dışında, iyonize gaz olarak kaybettiği kütleye ise “Güneş rüzgarı” deniliyor.

Güneş rüzgarının varlığı ilk olarak Dünya’daki manyetik fırtınaların anlaşılması sonucunda öngörülmüştü.

Previous post
HDP’nin Ağrı Belediyesi Eş Başkan adayı Karaaslan tahliye edildi
Next post
Beyaz Saray: 'Barış gücü olarak' 200 ABD askeri Suriye'de kalacak