Ana SayfaDünya“Barış” diyen Mustafa Akıncı’ya ölüm tehditleri

“Barış” diyen Mustafa Akıncı’ya ölüm tehditleri

HABER MERKEZİ – Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “‘Barış Pınarı’ desek de akan su değil kandır” açıklaması sonrası kendisine yönelik ölüm tehdidi ve hakaret içeren paylaşımlar olduğunu belirterek, bu nedenle polise başvuruda bulundu.

Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’ye dönük operasyonuna karşı olduğunu beyan eden Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu açıklaması sonrası ölümle tehdit edildi.

Akıncı, sosyal medyada yayınladığı mesajında, “1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır” demişti.

Bir an önce diyalog ve diplomasinin devreye girmesinin en büyük dileği olduğunu belirten Akıncı, operasyonun sonlandırılmasını istemişti.

Akıncı bu sözlerinin ardından sosyal medyada ölüm tehdidi alması ve hakaret içeren paylaşımlar nedeniyle polise başvurdu.

Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu, konuya ilişkin kendileri tarafından halihazırda başlatılan bir çalışma bulunduğunu, bugün verilen dosyanın da eklenerek gereğinin süratle yapılacağını belirtti.

Başsavcı Behiç Öztürk de, “Tüm hassasiyetimizle çalışacağız” dedi.

Polis Genel Müdürlüğü ile Başsavcılığa bugün teslim edilen dosyanın bir kopyasının, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne de iletildiği öğrenildi.

Ne oldu?

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye’nin operasyonuna ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kıbrıslı Türklere yönelik 1974’teki “Barış Harekatı”nı hatırlattı ve “1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır” dedi.

Bir an önce diyalog ve diplomasinin devreye girmesinin en büyük dileği olduğunu belirten Akıncı, operasyonun sonlandırılmasını istedi.

Bu açıklaması  sonrası Akıncı hedef alınırken, Ankara tarafından da “basiretsizlik ve saygısızlık” yapmakla suçlandı.

Akıncı ise gelen tepkilere, “Barışı savunmak ne zamandan beri suç oldu? Bu istemin suçlanıp karalanması kime ne kazandırır?” sorusuyla karşılık verdi.

Previous post
CANLI BLOG | Kuzey Suriye'ye operasyon: Dokuzuncu günde neler oluyor?
Next post
Meteoroloji’den sis, pus ve yağmur uyarısı