Ana SayfaDünyaClaudia Lopez: Kolombiya’nın ilk LGBTİ+ belediye başkanı

Claudia Lopez: Kolombiya’nın ilk LGBTİ+ belediye başkanı

HABER MERKEZİ – Latin Amerika ülkesi Kolombiya’nın başkenti olan Bogota belediye başkanlığını, solcu Claudia Lopez kazandı. Böylece, Bogota’yı ilk kez bir kadın ve LGBTİ+ yönetecek.

Kolombiya’da Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile 52 yıllık çatışmaları sona erdiren barış anlaşmasının 2016’da imzalanması sonrası ilk bölgesel ve yerel seçimlere gidildi.

36.6 milyon seçmenin yaklaşık yarısının sandığa gittiği ülkede, 32 vali, 1000’den fazla belediye başkanı ve binlerce yerel meclis üyesi seçildi.

Başkent Bogota’da eski senatör ve devlet başkanı yardımcısı adayı Claudia Lopez, oyların yüzde 35’ini toplayarak Bogota’nın ilk kadın ve LGBTİ belediye başkanı oldu.

Kadın ve LGBTİ+ hakları açısından kazanım

Kolombiya’da Bogota belediye başkanlığı devlet başkanlığından sonra ikinci en önemli siyasi pozisyon addedildiğinden, Lopez’in seçilmesi kadın ve LGBTİ+ hakları açısından önemli bir kazanım olarak görülüyor.

Kendisini “bozulmaz” (yolsuzluk yapmaz, rüşvet kabul etmez) diye niteleyen Lopez, güvenliği sağlamak için sokaklarda daha fazla polis görevlendirmeyi, çocukların çalıştırılması ve ergen hamilelikleriyle mücadele etmeyi, eğitim fırsatlarını yaşı 45’ten büyük olanlara da ulaştırmayı vaat etmişti.

Diğer bölgelerde genelde nüfuzlu ailelerin desteklediği ya da siyasi hanedanların mensubu olan adaylar kazandı.

Kampanya döneminde 7 adayın öldürülmesi, 10’dan fazla adayın saldırıya uğraması, 100’den fazla adayın tehdit edilmesine rağmen bunun son dönemdeki en barışçı bölgesel ve yerel seçim olduğu belirtildi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Fatma Şengül'ü öldüren Zeynel Akbaş'a ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi
Sonraki Haber
Şair Zühal Tekkanat yaşamını yitirdi