Ana SayfaGüncelSayı 13’e yükseldi: Cizre Belediyesi’ne de kayyum

Sayı 13’e yükseldi: Cizre Belediyesi’ne de kayyum

HABER MERKEZİ – Şırnak’ın Cizre Belediyesi’ne de kayyum atandı. Böylece 31 Mart seçimlerinden bu yana HDP yönetimindeki 13 belediyeye kayyum atanmış oldu. Kayyum kararını protesto etmek isteyen HDP’liler engellendi; dört kişi gözaltına alındı, polis HDP’li vekil Nuran İmir’i darp etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Şırnak’ın Cizre Belediyesi’ne kayyum atandı.

Belediyeye kayyum atandığına dair tebligatı Twitter üzerinden paylaşan Cizre Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ, “Cizre halkı size asla boyun eğmeyecek” dedi.

Tebligatta, Zırığ hakkında alınan “geçici uzaklaştırma” kararının gerekçesi olarak, yargılandığı bir dava ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında açılan bir soruşturma gösterildi.

Görevden alınan Zırığ’ın yerine İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu kayyum olarak atandı.

HDP’den tepki

Cizre Belediyesi’ne kayyum atanmasına Twitter üzerinden tepki gösteren HDP, 31 Mart seçimlerinden bu yana 13 belediyeye kayyum atandığını hatırlattı, Cumhuriyet’in kuruluş yıldönümüne atıfta bulundu.

“Halkların ortak mücadelesi ile kurulan Cumhuriyet’in 96’ncı yıldönümünde Cizre Belediyesi’nde halk iradesine el konuldu, kayyım atandı. 31 Mart’tan bu yana 13 belediyemizde halk iradesi gasp edildi. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü yoksa, demokratik cumhuriyet de yoktur.” 

Kayyum protestosu

Diğer yandan kayyum ataması ile birlikte belediye binası ve HDP İlçe Örgütü binasına giden yollar onlarca zırhlı araçla polisler tarafından kapatıldı.

Buna rağmen aralarında HDP Şırnak milletvekilleri Nuran İmir ve Hasan Özgüneş, yerlerine kayyum atanan Belediye eşbaşkanları Berivan Kutlu ve Mehmet Zırığ ile birlikte çok sayıda kişi parti binasında toplandı.

Çok sayıda yurttaşın da destek verdiği HDP’liler bina önünde açıklama yapmak istedi. Ancak polisler bir süre önce Valilik tarafından eylem ve etkinliklere getirilen “yasak” kararı gerekçesiyle açıklamaya izin vermeyeceklerini belirtti.

Bunun üzerine yürüyüşe geçen kitlenin etrafı polisler tarafından kalkanlarla çevrildi.

Bu sırada yaşanan gerginlik üzerine polisler, HDP’li Belediye Meclis üyeleri Mesut Uçkaç ile Serhat Küçük’ün de aralarında bulunduğu dört kişiyi gözaltına aldı.

Çevik kuvvet tarafından birçok kişi cop ve kalkanlarla darp edilirken, HDP’li vekil İmir de boynundan darbe alması üzerine İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

“Direne direne kazanacağız” sloganları atan kitle ile polisler arasında başlayan arbede uzun bir süre devam etti.

Üçü büyükşehir 13 belediyeye kayyum

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri ile Erzurum’un Karıyazı ve Diyarbakır’ın Kulp ilçe belediyelerine 31 Mart yerel seçimlerinin ardından kayyum atanmıştı.

18 Ekim’de de Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin; 22 Ekim’de ise Diyarbakır’daki Kayapınar, Bismil, Kocaköy ile Van’daki Erciş belediyelerine kayyum atanmıştı.

Son olarak Cizre Belediyesi’ne kayyum atanmasıyla beraber HDP’nin üçü büyükşehir olmak üzere toplam 13 belediyesine kayyum atanmış oldu.


Derik Belediye Eşbaşkanı: Fiili olarak kayyumu yaşıyoruz

Previous post
Metal işçilerinin gazetesi yayında: "Metal Gazete"
Next post
'Bir Varmış Bir Yokmuş Film Günleri'nde Sovyet sineması var