Ana SayfaEkoloji“100 günlük su kaldı” iddialarına İSKİ’den yanıt

“100 günlük su kaldı” iddialarına İSKİ’den yanıt

HABER MERKEZİ – İstanbul’da bulunan barajlardaki su seviyesinin yüzde 38’lerin altına düşmesi üzerine ortaya atılan “100 günlük su kaldı” iddialarına İSKİ’den yanıt geldi. Açıklamada, “1 yıllık kuraklık yaşanması durumunda İstanbul’da su sıkıntısı yaşanması söz konusu değildir” denildi.

İstanbul’un barajlarındaki su seviyesi yüzde 38’lerin altına düştü.

Bunun üzerine ortaya atılan ‘günde 3 milyon metreküp su tüketen kentin 100 günlük suyu kaldı’ iddialarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı kuruluşlardan İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (İSKİ) yanıt geldi.

İSKİ tarafından Hürriyet gazetesinden Fatma Aksu’ya yapılan açıklamada, İstanbul’da su sıkıntısı yaşanmasının söz konusu olmadığı belirtildi.

“İstanbul’da istatistiklere bakıldığında her 7 yılda bir kuraklık yaşanıyor. 2007 ve 2014 yılında yaşanan kuraklıklar bunun göstergesidir. Yağışların mevsim normallerinde seyretmesi ya da 1 yıllık kuraklık yaşanması durumunda İstanbul’da su sıkıntısı yaşanması söz konusu değildir.”
Kaynak: İSKİ

Sadece barajlardaki su miktarının, günlük ortalama su tüketim miktarına bölerek “İstanbul’un şu kadar günlük suyu kaldı” demenin doğru olmadığı belirtilen açıklamada, İSKİ’nin, İstanbul’daki barajların yanı sıra Melen, Yeşilçay ve Istrancalar’daki regülatörler gibi farklı su kaynaklarına da sahip olduğu hatırlatıldı.

İSKİ’den yapılan açıklamada şu bilgiler aktarıldı:

“İstanbul’da 19 Kasım tarihi itibariyle son 10 yılın doluluk oranlarına bakıldığında, sıra dışı bir durum söz konusu değildir. Bugün itibariyle doluluk oranının yüzde 37.68 olmasına rağmen, 2016 yılındaki doluluk oranının yüzde 35.49, 2014 yılında yüzde 37.05 ve 2013 yılında yüzde 40 seviyesinde olduğu görülmektedir.”

Açıklamada ayrıca “Önümüzdeki haftalarda ve aylarda yağışların gelmesi ve geçmiş yıllarda olduğu gibi barajların doluluk oranının kısa sürede yükselmesi bekleniyor” denildi.

Previous post
Antep'te HDP'ye yönelik operasyonda 19 tutuklama
Next post
'Koruma' talebi reddedilmiş: Cezaevinden kaçan Ahmet Kaya boşanma aşamasında olduğu kadını öldürdü