Ana SayfaDünya“Yunanistan binlerce sığınmacıyı sınır dışı etti”

“Yunanistan binlerce sığınmacıyı sınır dışı etti”

HABER MERKEZİ – Yunanistan’ın iltica süreci hakkı tanımadığı binlerce sığınmacıyı yasalara aykırı bir şekilde Türkiye’ye sınır dışı ettiği iddia edildi.

Almanya basını Yunanistan’ın yaklaşık 60 bin göçmeni yasa dışı bir şekilde Türkiye’ye sınır dışı ettiğini iddia etti.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, iddiaları gündeme getiren Spiegel Online’ın haberinde Türkiye hükümetinin Yunanistan’ı söz konusu göçmenlere iltica süreci hakkı tanımamakla suçladığı belirtildi.

Türkiye İçişleri Bakanlığı belgelerine dayandırılan haberde, Yunanistan’ın 1 Kasım 2019 öncesindeki 12 ayda toplam 58 bin 283 sığınmacıyı yasa dışı bir şekilde Türkiye’ye geri gönderdiği kaydedildi.

“Push-back” yöntemine eleştiri

Yunanistan’ın göçmen ve sığınmacıları yasa dışı bir şekilde geri göndermesi “Push-back” olarak nitelendiriliyor.

Yasa dışı yollardan bir ülkeye giriş yapsa bile herkesin iltica başvurusu yapma hakkı bulunduğu için bu yöntem, Avrupa ve devletler hukukuna aykırı sayılıyor.

Ülkelerin, sığınmacılara etkin bir iltica süreci hakkı tanıması gerekiyor.

Spiegel Online’ın haberine göre, insan hakları savunucuları Yunanistan’ı yıllardır sığınmacıları “Push-back” yöntemi ile Türkiye’ye geri göndermekle suçluyor.

Haberde, “Push-back” yöntemi ile sadece Ekim ayında 6 bin 500’den fazla sığınmacının Türkiye’ye sınır dışı edildiği belirtiliyor.

Yunanistan iddiaları reddetti

Yunanistan ise Spiegel Online’ın haberinde yer alan iddiaları reddetti.

Sivil Koruma Bakanlığı sözcüsü, “Push-back” yönteminin kullanılmadığını belirterek, bazı şikayetlerin incelendiğini, ancak kusurlu tutuma ilişkin kanıt bulunamadığını kaydetti.

Previous post
Paylan: Her şey 1071’de başlamadı, daha önce burada yaşayan halklar vardı
Next post
AVM'lerden RES'lere 72 proje: İzmir'in 'kent suçları haritası' çıkarıldı