Ana SayfaÇalışma YaşamıMardin’de Demiryolu inşaatı işçileri oturma eylemine başladı

Mardin’de Demiryolu inşaatı işçileri oturma eylemine başladı

HABER MERKEZİ – Mardin Mazıdağı’nda Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Fabrikası’nın demiryolu inşaatında çalışan işçiler, çalışma koşullarını protesto etmek için dün iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Bunun üzerine bugün fabrikaya alınmayan işçiler oturma eylemine başladı.

Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Fabrikası’nın Diyarbakır-Mardin-Mazıdağı Demiryolu inşaatında çalışan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle dün iş bıraktı.

İş bırakma eylemini gerekçe gösteren fabrika yönetimi, bu sabah fabrikaya giden 128 işçiyi içeriye almadı.

İşçiler de bunun üzerine fabrika önünde oturma eylemi başlattı.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan işçiler, Corona virüsü salgını ve sokağa çıkma yasağı döneminde kendilerinin fabrikada tutularak, çalıştırıldığını söyledi.

Salgının başlamasıyla birlikte fabrika yönetiminin kendilerinden evlerine gitmemelerini istediğini dile getiren işçiler, şunları anlattı:

“15 gün fabrikada kalmamızı istediler. Kabul ettik. 15 gün sona erdi. Eve gitmek istedik izin vermediler. Bayrama kadar burada kalmamızı istediler. Normalde 12 saat çalışıyoruz. Bunu 14 saate çıkardılar. Biz çalışma saatlerinin düşürülmesini istedik. Tedbir alınmasını istedik. Ücretlerimizin düzeltilmesini istedik.”

Evlerine gitmelerine izin verilmemesine rağmen dışarıdan başka personellerin gelip gittiğini ifade eden işçiler, hiçbir önlem alınmadığını kaydetti.

“Bizim evlerimize gitmemize izin vermiyorlar ama dışarıdan insanları getirip içimize sokuyorlar. Fabrikanın diğer bölümlerinde çalışan işçiler evlerine gidip geliyor. Ardından bu işçilere hiç kontrol yapılmadan bizim aramıza sokuyorlar. Ama biz evimize gidemiyoruz. Herhangi bir önlem yok. Maske bir tane veriliyor. Bir ay kullanıyoruz. Normalde bir günlük maske ama bir ay çalışıyoruz.”

Hükümetin yeni düzenlemeyle 3 ay boyunca işçi çıkarmayı yasakladığını hatırlatan işçiler, “İşçi çıkarmak yasak ama bizim fiili olarak çıkışımızı verdiler. Şu an şantiyeye giremiyoruz. 128 işçi fabrika önünde bekliyoruz. Oturma eylemi yapıyoruz. Bundan sonra da bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Önceki Haber
HDK’den ‘Corona günleri’nde canlı yayın programları
Sonraki Haber
Yazar ve çevirmen Nevzat Erkmen 'Corona' nedeniyle yaşamını yitirdi