Ana SayfaGüncelYargıtay Başsavcılığı, Demirtaş’ın hapis cezasının bozulmasını istedi

Yargıtay Başsavcılığı, Demirtaş’ın hapis cezasının bozulmasını istedi

HABER MERKEZİ – Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Selahattin Demirtaş hakkında verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasının bozulmasını istedi. Demirtaş’ın avukatı Karaman, “Mütalaanın Demirtaş’ın yaptığı konuşmanın siyasal ifade özgürlüğü olduğu içerikli olması gerekirdi. Esastan bir bozma isteği olsaydı mütalaa olumlu olabilirdi. Ama bu şekilde eksik bir mütalaadır” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, 17 Mart 2013 tarihinde Zeytinburnu’nda düzenlenen Newroz’da yaptığı konuşmaları gerekçe göstererek “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 4 yıl 8 ay hapis cezası vermişti.

Aynı dava kapsamında HDP’nin eski milletvekillerinden Sırrı Süreyya Önder hakkında ise 3 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Anayasa Mahkemesi (AYM), daha sonra Önder’in başvurusunda hak ihlali kararı vermişti. Demirtaş hakkında verilen ceza ise İstinaf Mahkemesi’nde kesinleşmiş, ancak daha sonra çıkarılan yargı paketiyle temyiz yolu açılmıştı.

Temyiz talebini inceleyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararın bozulmasını istedi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderilen tebliğnamede, dosya içerisinde bulunan çözümün kolluk görevlilerince yapılmış olduğu ve yer yer “anlaşılamadı” yazılmak suretiyle tamamının çözülemediği ifade edildi.

Tebliğnamede, TRT, TÜBİTAK veya Adli Tıp’tan seçilebilecek tarafsız bilirkişiler tarafından konuşmanın tamamının çözümü yaptırıldıktan ve buna göre savunması alındıktan sonra sanığın hukuki durumunun tayin ve takdirinin gerektiği belirtildi.

Tebliğnamede, buna karşılık kolluk görevlilerince yapılmış eksik çözüm tutanağı yeterli görülüp bu yöndeki taleplerin reddedilmesinin yasaya aykırı olduğu ifade edildi.

Demirtaş’a son savunma için süre verilmemesi de bozma nedeni olarak gösterildi.

Tebliğnamede, ayrıca Demirtaş’ın Newroz günü yaptığı konuşmada atılı suça konu cümlelerden birinin yanlış çözümlendiğini, konuşmanın bir bütün olarak değerlendirilmesi halinde suça konu sözlerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı ve propaganda suçunun unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

Karara ilişkin Mezopotamya Ajansı’na konuşan Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı adına savcının 16. Ceza Dairesi’ne verdiği bir düşünce yazısıdır. Bir mütalaadır. Yani Daire kararı değil. Yani 16. Ceza Dairesi bu mütalaaya bağlı değil. 16. Ceza Dairesi temyiz incelemesini yaptıktan sonra bu mütalaa doğrultusunda karar verebilir. Mütalaanın dışındaki gerekçelerle, ayrı gerekçelerle, ek gerekçelerle her türlü kararı verebilir.”

‘Eksik bir mütalaa’

Demirtaş’ın bu dosyada tutuklu ya da hükümlü olmadığına dikkat çeken Karaman, mütalaanın eksik olduğunu ifade etti.

“Bu dosya 2013 yılında Paris’te öldürülen 3 Kürt kadın siyasetçi konuşmasıyla ilgili verilen bir cezaydı. O cezalar zaten hükümet Demirtaş’ı içerde tutmanın yol ve yöntemleri olarak hesaplamalar yapmıştı. Zaten o kapsamda Sırrı Süreyya Önder’le ilgili Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi. Şimdi bu açıdan baktığınız zaman aslında mütalaa eksik.
Mütalaanın Demirtaş’ın yaptığı konuşmanın siyasal ifade özgürlüğü olduğu içerikli olması gerekirdi. Esastan bir bozma isteği olsaydı mütalaa olumlu olabilirdi. Ama bu şekilde eksik bir mütalaadır. Savcı esastan bozma istemini de birlikte sunabilirdi, fakat belki de şöyle düşündü: Öncelikle bu usul sorunları giderilsin daha sonra biz hem görüş hem karar bildirelim. Bazen daire de Yargıtay da böyle yapar. Eğer usuli bir eksiklik varsa esasa dair olumlu ya da olumsuz bir şey söylemez. Sadece bilirkişi ve savunma hakkının kısıtlanması konusunda bozma istemi var.”

Mezopotamya Ajansı
Previous post
HDP: Kürt annesine çocuğunun mezar taşı önünde nöbet tutmak reva görüldü
Next post
İHD: Emniyet Nusaybin'deki şiddeti meşrulaştırıyor, polis cezalandırılmalı