Ana SayfaGüncelBuldan: HDP size diz çökmedi, çökmeyecek

Buldan: HDP size diz çökmedi, çökmeyecek

HABER MERKEZİ – Partilerine yönelik gerçekleştirilen gözaltı operasyonuna ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bunun bir ‘siyasi soykırım operasyonu’ olduğunu söyledi. Buldan, “HDP baş eğmedi, baş eğmeyecektir; diz çökmedi diz çökmeyecektir bu da size dert olsun” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014 yılındaki Kobani eylemleri ile ilgili partilerine dönük yürüttüğü soruşturmaya ilişkin bir basın açıklaması düzenledi.

HDP’nin genel merkezinde yapılan açıklamaya, HDP bileşenleri partilerin genel ve eş başkanları da katıldı.

Buldan, dün gerçekleştirdikleri Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, yapılan operasyonları kapsamlı bir şekilde tartıştıklarını söyledi.

Buldan, sözlerine kendileri ile dayanışma gösteren herkese teşekkür ederek başladı.

Dün sabah yapılan operasyonun hemen ardından gözaltına alınan arkadaşlarımızı Ankara’ya getirdiler. O saat itibariyle hem bizlere hem genel merkezimize, partimize çok yoğun bir sahiplenme, gerçekleşti. Buradan bizlere geçmiş olsun dileklerini ileten siyasi parti temsilcilerine, kadınlara ve bizimle dayanışma içinde olan herkese teşekkür etmek istiyoruz.

‘Siyasi soykırım operasyonları’

“4 yılı aşkındır Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hala cezaevindeler. 4 yılı aşkındır, milletvekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımız hala tutuklu” diyen Buldan, o zamandan beri operasyonların sürdüğünü vurguladı.

Siyasi soykırım operasyonlarına hiçbir şekilde ara verilmedi. HDP’nin, Kürtlerin tüm kazanımları gasp edilmeye çalışıldı. HDP yeni bir operasyonla karşı karşıya değil, HDP’ye yeni bir operasyon yapılmıyor. HDP’ye bu operasyon daha önce yapılan operasyonların devamıdır, bir darbe girişimidir. AKP’nin siyasi darbelerinin bir devamıdır aynı zamanda.

‘Demokrasiye vurulan bir hançer’

Gözaltına alınan isimlerin bu ülkenin barışı, demokrasisi ve özgürlükleri için mücadele ettiğini kaydeden Buldan, “Bir an önce serbest bırakılmalılar” dedi.

Bu demokrasiye vurulan bir hançerdir. Türkiye demokrasisi, hukuk adalet ayaklar altına alınmıştır. Bu siyasi operasyonun amacı aslında bellidir. AKP hükümetinin Türkiye’yi yönetememesinden kaynaklı, yaşanan krizlerden kaynaklı kolay lokma olarak gördüğü HDP’yi bir kez daha hedef almasının sebebi ülkeyi yönetememesindendir. AKP bugün yürüttüğü hiçbir siyasette başarılı olamamaktadır.

Ekonomik krizin açlığın, sefaletin, yoksulluğun pandeminin savaş politikalarının tutmadığı bir süreçte yeni yeni gündemler yaratmaya çalışan AKP Hükümeti gaz meselesinde istediğini elde edememiş, Ayasofya ve İstanbul Sözleşmesi meselesinde istediğini elde edememiş, savaş politikalarında istediğini elde edememiş, şimdi farklı bir algı operasyonunu Türkiye halklarının önüne getirmeye çalışıyor.

Yapılan siyasi soykırım operasyonu, sadece HDP’ye yapılmamıştır, bu aynı zamanda Türkiye halklarına yapılan bir operasyondur. Türkiye halklarının bugün ekonomik krizden savaş politikalarından kaynaklı açlığın, yoksulluğun pençesine düşmesinden kaynaklı AKP Hükümeti, Türkiye halklarına yönelik bir algı operasyonu yapmaya çalıştığını biliyoruz.

‘6-8 Ekim IŞİD barbarlığına karşı bir protesto’

Gözaltılara gerekçe olarak gösterilen 6-8 Ekim eylemlerinin ‘IŞİD barbarlığına karşı Türkiye halklarının göstermiş olduğu bir protesto’ olduğunu belirten Buldan, sözlerine şöyle devam etti:

Orada katledilen 53 insanın 47’si zaten HDP’lidir. Hiçbir soruşturma açılmamış öldürülen kişilerin isimleri telaffuz edilmezken bir kişi ön plana çıkarılarak bunun üzerinden algı operasyonu yapılmak istenmiştir. Defalarca TBMM’de 6-8 Ekim araştırılsın diye önerge vermemize rağmen AKP oylarıyla reddedilen, araştırma komisyonu kurulmasına izin verilmeyen bir süreci konuşuyoruz bugün.

Üzerinden tam 6 yıl geçmiş ancak yeni bir şeymiş gibi AKP’nin ortaya koyduğu 6-8 Ekim olaylarının hakikatini Türkiye halklarına anlatmaya devam edeceğiz.

‘Artık mızrak çuvala sığmıyor’

Kürtlerin yıllardır baskıya maruz kaldığını ancak yılmadığını vurgulayan Buldan, Kenan Evren ve Tansu Çiller dönemlerini hatırlattı.

Asla sizin oyunlarınıza yalanlarınıza boyun eğecek bir siyasi parti değiliz. Sizin yalanlarınıza kanacak bir siyasi parti tabanı yok karşınızda. Bu partiye 6 milyondan fazla insan oy verdi, umut tazeledi. Siz her seçimde kan kaybediyorsunuz, şimdi olası bir seçim ihtimaline karşı yeniden kazanmanın yol ve yöntemlerini arıyorsunuz.

Ama artık mızrak çuvala sığmıyor, Türkiye halkları ve toplumu sizi biliyor ve tanıyor. Kaybedeceksiniz, saldırdıkça kaybedeceksiniz, saldırdıkça Türkiye toplumu size başta seçimler olmak üzere demokratik ve hukuk çerçevesinde bunun hesabını mutlaka soracaktır. Zulmettiğiniz toplum, siyasi partiler, kadınlar bütün bu kesimler size bunun hesabını hukuk çerçevesinde ve seçim sandıklarında mutlaka soracaktır. Bundan hiç kuşkunuz olmasın.

‘HDP baş eğmedi, baş eğmeyecek’

Birlikte mücadelenin önemine dikkat çeken Buldan sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

Eğer saldırı AKP’dense, mücadele muhalefette olmalıdır. Bugün daha fazla bir arada olmanın, daha fazla omuz omuza olmanın, daha fazla birlikte yürümenin yol ve yöntemleri bulunmalıdır.

Türkiye halklarının hep birlikte kazanacağının inancımı ifade etmek istiyorum. Bizler kazanacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Ezilen herkes bu sürecin kazananı olacaktır. HDP, bu sürecin kazananı olacaktır, HDP baş eğmedi, baş eğmeyecektir; diz çökmedi diz çökmeyecektir bu da size dert olsun.


Davutoğlu, HDP’li Sancar’ı aradı: Yapılanlar hukuki değil

Birçok ilde HDP operasyonuna karşı eylem


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Davutoğlu, HDP'li Sancar'ı aradı: Yapılanlar hukuki değil
Sonraki Haber
İstanbul'da orman yangını