Ana SayfaGüncelÇocuklar Yakari ve Red Kit’i Kürtçe okuyabilecek

Çocuklar Yakari ve Red Kit’i Kürtçe okuyabilecek

HABER MERKEZİ – Çocuklara yönelik Kürtçe çizgi roman dergisi GOG kısa süre sonra yayın hayatına başlayacak. Ünlü İsrailli çizgi romancı Asaf Hanuka’nın da çizimleriyle destek vereceği GOG’ta Red Kit, Milo, Yakari ve Thorgal gibi dünyaca ünlü karakterlerin yanı sıra özgün çizimler de olacak.

Birçok karikatüristi bir araya getiren çocuklara yönelik Kürtçe çizgi roman dergisi GOG kısa süre sonra çıkıyor.

Adını eski bir Kürt çocuk oyunundan alan GOG, Red Kit, Yakari, Thorgal ve Milo karakterlerinin yanı sıra karikatüristler Doğan Güzel, Ender Özkahraman gibi isimlerin çizgi romanlarına da yer verecek.

Bunun yanı sıra Kürt masalları ve hikayeleriyle birlikte tüm dünyadan bilim ve sanat haberlerinin yer bulacağı GOG, çocuklara eğitici bir içerik sunmayı hedefliyor.

Daha önce Gırgır, Pişmiş Kelle, Meme, Esmer, Ot ve Otlak gibi dergilerden çalışan, Kürtçe mizah dergisi Pînê ve Kürtçe çizgi roman dergisi Zrîng’i çıkaran ekipte yer alan çizer İmam Cici, Mezopotamya Ajansı’ndan Mehmet Aslan’a verdiği demeçte, karikatürist, illüstratör ve çizgi romancı olarak yaptığı işlerin büyük çoğunluğunun çocuklara yönelik olduğunu anlattı.

‘Çizgi romanı teşvik etmek istiyoruz’

İmam Cici

Anadilinde eğitim göremeyen ve çizgi romanlara ulaşamayan Kürt çocuklarına ulaşmak amacıyla Şemkur Yayıncılık’ı kurduğunu söyleyen Cici, “Çocuklarımızı evrensel değerlerle yetiştirmenin yollarından biridir çizgi roman. Çizgi roman başka kültürlere açılan eğlenceli bir kapıdır. Aynı zamanda Kürt sanat dünyasında derdini anlatmanın yollarından biri olarak çizgi roman sanatını kullanmalarını da teşvik etmek istiyoruz” dedi.

Çocukların okuma yazma becerilerini geliştirecek  

Türkiye’de 20 milyon Kürdün yaşadığını, ancak Kürtlerin kendi anadiliyle eğitim göremediğini belirten Cici, bunun da ötesinde Kürtçe’nin lehçesi olan Kirmanckî’nin UNESCO raporlarında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan diller sınıfına girdiğini hatırlattı.

Dilimizi bu durumdan korumanın tek yolunun çocuklara ulaşarak onların anadili ile bağ kurabilmelerini sağlamak olduğunu düşünüyorum. GOG tam da bu amaçla ortaya çıktı. Çocukların resimli yayınları daha keyifle okuduklarını biliyoruz. GOG’u destekleyerek çocuklarımızın anadilinde okuma-yazma becerilerini, çizgi romanın akıcı ve eğlenceli anlatımıyla geliştirmelerini sağlayabiliriz.

Asaf Hanuka çizimiyle destek oldu

Avrupa dahil, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı her yere ulaşmak istediklerini ifade eden Cici, GOG’un daha proje aşamasında yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi.

Uluslararası ödüllü Musevi çizgi roman sanatçısı Asaf Hanuka GOG’a ilgilerini arz ederek desteklerini sundu. Hanuka, dedesinin Kürdistan’dan geldiğini ve bu yüzden de olsa destek olmak istediğini belirti. Bu nedenle ilk sayı için bir sayfalık çizimini karşılıksız verdi.

Destek bekliyorlar

İlerleyen dönemde dünyaca ünlü çizgi romanları albüm olarak da Kürtçe’ye kazandırmayı hedeflediğini ifade eden Cici, bu projeyi hayata geçirmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Bu desteğin sağlanabilmesi için Fongogo üzerinden destek beklediklerini ifade eden Cici, beklenilen desteğin gelmesi halinde yazılı dergi çıkaracaklarını dile getirdi.

GOG’a destek olmak için ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Hatay'daki orman yangını 22 saat sonra kontrol altına alındı
Sonraki Haber
Ordu'da madene karşı direnen yurttaşlara müdahale: Gözaltılar var