Ana SayfaGüncelİmamoğlu’ndan ‘Bêrû’ tepkisi: Komik bir bahanenin son perdesi

İmamoğlu’ndan ‘Bêrû’ tepkisi: Komik bir bahanenin son perdesi

HABER MERKEZİ – Ekrem İmamoğlu, Dario Fo’nun ‘Bêrû’ adıyla Kürtçeye uyarlanan oyununun İstanbul Büyükşehir Belediyesi sahnesinde oynanmasına yasak getirilmesine tepki gösterdi. İmamoğlu tepkisini “İnanın tiyatro deyimi ile bu kadar komik bir bahanenin son perdesi” sözleriyle dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Şehir Tiyatrolarının Corona virüsünden etkilenen işletmelere destek amacıyla sahnelerini açtığı Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) tiyatro grubu Teatra Jiyana Nû’nun “Bêrû” adıyla Kürtçeye uyarlanan İtalyan oyun yazarı Dairo Fo’nun “Yüzsüz: Klakson, Borazanlar ve Bırtlar” oyununun Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasına tepkiler sürüyor.

Dün oyunun sahnelenmesine saatler kala gelen yasak kararına tepki gösteren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şöyle dedi:

Tabii ki bilgi sahibiyim; Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Bazı kararlar alınırken, elbette masada konuşulan hususlar bunlar. Bahsettiğimiz ne? Bir Kürtçe oyun. Tiyatro oyunu. Yani vatandaşlarımızın talep ettiği ya da bu tarz grupların olduğu ülkemizde, Kürtçe tiyatro oyunu sergilemek. Size bir şey söyleyeyim mi? Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Hiçbir sorun yok. Ama Kürtçe oyun oynayan bir grubun, -ki defalarca oynamış- Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç.

Yani böyle bir şey olmaz. Devlet aklı denen bir şey var. Devlet aklı, devleti yönetenlerin ortaya koyduğu bu akıldır. Yani o yönetenlerin orada ortaya koyduğu akıl, sudan ucuz bahaneler, geçersiz mesnetsiz bahaneler üretemez. O aklın; geçerli, akıllı, hukuka uygun ve kanunlara uygun bir şekilde hareket etme ve ortaya akıl koyma mecburiyetleri vardır. Çok üzülüyorum, sıkıntı duyuyorum bunları görünce.

‘Komik bir bahanenin son perdesi’

İçişleri Bakan Yardımcısı ile İstanbul Valisi’nin oyunda ‘PKK propagandası yapıldığı’ yönündeki açıklamalarına da tepki gösteren İBB Başkanı, şöyle devam etti:

Düşünsenize; bu ülkenin koca bakan yardımcısı, 16 milyonluk kentin koca valisi açıklama yapıyorlar. Neymiş efendim; ‘Terör örgütü propagandası yapılacakmış.’ Ya bu arkadaşlar, bu oyunu 20-30 kez oynadılar. Türkiye’nin İstanbul’un muhtelif noktalarında 20-30 kez oynadılar. Bugüne kadar neredeydiniz? Burada eğer bir terör suçu varsa, terör örgütü suçu varsa bu işe müdahale edecek olan kişi sizsiniz. Kolluk gücü, idari görevliler sizin elinizde. Yani şimdi akıl mı okuyorsunuz, tahminde mi bulunuyorsunuz, ne yapıyorsunuz? Soruşturma açılacakmış. İnanın tiyatro deyimi ile bu kadar komik bir bahanenin son perdesi.

Başka bir şey daha söyleyeyim: Aynı oyun, Devlet Tiyatroları tarafından oynanmış 2014 yılında. Bu oyun, Kürtçe olarak aynı grup tarafından en az 20-30 kez oynanmış. 3-4 yıldır oynuyorlar. Bakın ne diyorum? Dario Fo’nun, bu oyunu, Devlet Tiyatroları tarafından oynanmış. Türkçe oynanmış. Şimdi Kürtçe oynanacak. Ne farkı var? O bakımdan, çok yanlış bir iş, çok kötü bir tarif yapılmış. Yargıya gidecekmiş. E gitsin. Yargıda göreceğiz bakalım ne olacak?

‘Geri adım atmayacağız’

İmamoğlu, “Bu karardan sonra İBB tiyatrolarında Kürtçe oyun vesaire kültürel aktiviteler olacak mı?” yönündeki soruya ise “İBB, 16 milyon insanın belediyesidir. Bizim, bu şehirde yaşayan her duyguya, kültürler arası her türlü iletişime ortam yaratma mecburiyetimiz vardır. O bakımdan biz, böyle bir sözden geri adım atacak bir yönetim değiliz” yanıtı verdi.


Yasaklanan tiyatronun oyuncuları: Sokaklar sahnemizdir
Önceki Haber
10 yeni fezleke Meclis’e sunuldu: Beşi Remziye Tosun hakkında
Sonraki Haber
İSİG'in 'Corona' raporu açıklamasında gözaltına alınanlar serbest