Ana SayfaÇalışma Yaşamıİş cinayetleri raporu: Ekim’de en az 207 işçi hayatını kaybetti

İş cinayetleri raporu: Ekim’de en az 207 işçi hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ – İSİG Meclisi’nin açıkladığı iş cinayetleri raporuna göre Ekim ayında en az 207 işçi hayatını kaybetti. Raporda, Türkiye’de Corona virüsünün ilk kez tespit edildiği 11 Mart’tan bu yana en az 325 işçinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Ekim ayı iş cinayetleri raporunu İzmit’te bulunan İnsan Hakları Park’ında bir araya gelerek açıkladı.

Rapora göre, Ekim ayında yaşanan iş cinayetlerinde ölen işçilerin sayısı en az 207.

“İş cinayetlerine, salgına, işsizliğe, açlığa ve güvencesiz çalışmaya karşı direniş ve dayanışma yaşatır” pankartının açıldığı açıklamaya sendika ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra çok sayıda kişi destek verdi.

Açıklamayı okuyan İSİG Kocaeli temsilcisi Selçuk Karstarlı, Meclis’te görüşülmeye başlanan torba yasanın işçi sınıfına dönük önemli bir saldırı olduğunu vurguladı.

Karstarlı, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin belirli süreli iş sözleşmeleriyle geçici olarak çalışmasının uygulanmaya çalışıldığını kaydetti.

Karstarlı, “Kıdem ve ihbar tazminatı ile iş güvencesinin olmadığı ve yasal haklarından yararlanmanın ortadan kaldırıldığı bir çalışma bu yaş gruplarına dayatılmaktadır. Eşitlik ve sosyal güvenlik haklarına da aykırı bu esneklik uygulamaları kabul edilemez” dedi.

2020 yılının ilk 10 ayında bin 734 işçinin hayatını kaybettiğini belirten Karstarlı, Ekim ayında ise en az 207 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Karstarlı, Türkiye’de virüsün ilk kez tespit edildiği 11 Mart’tan beri geçen sekiz ayda en az 325 işçinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini de aktardı.

Bu süreçte iktidarın işçi ve halk sağlığını değil ekonomiyi öncelikli gördüğünü ve salgını fırsata çevirdiğini ifade eden Karstarlı, “Güvencesiz çalışma yaygınlaştırıldı, patronlara teşvik paketleri hazırlandı ve işçi eylemleri yasaklandı” diye konuştu.

Ayrıca rapora göre, Ekim ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerden sekizi çocuk, 14’ü kadın, dokuzu Suriyeli, biri Afganistanlı, biri Özbekistanlı ve biri Türkmenistanlı olmak üzere 12’si göçmen ve 10’u sendikalıydı.

İşçilerin talepleri

Karslarlı, işçilerin acil salgın taleplerini ise şöyle sıraladı:

 • Covid-19 sağlık emekçileri için meslek hastalığı, diğer işkollarında çalışan işçiler için ise iş kazası olarak tanınmalıdır.
 • İşyerlerinde başta üretim alanları olmak üzere ulaşım, beslenme, barınma gibi tüm alanlarda işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmalıdır.
 • Kronik hastalığı olan ve belli bir yaşın üzerindeki tüm işçiler (kamu-özel) bu süreçte idari-ücretli izne çıkarılmalıdır.
 • İşten atmalar yasaklanmalı ve 1168 TL değil tam ücret ödenmelidir.
 • Çalışma saatleri, ücretlerde kesintiye gitmeden azaltılmalıdır.
 • İşçilere ücretsiz-yaygın testler yapılmalı, vakaların arttığı işyerlerinde üretime ara verilmelidir.
 • Evden çalışan işçilerin çalışma saatleri düzenlenmeli ve iş için yaptıkları harcamalar karşılanmalıdır.

Kocaeli’deki iş cinayetleri

Öte yandan Karstarlı, Kocaeli’de yaşanan iş cinayetlerine ilişkin de şunları ifade etti:

 • Kocaeli’de Ekim ayında en az 5 işçi, ilk on ayda 70 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.
 • Kocaeli Türkiye’nin en önemli sanayi bölgelerinden birisidir ve bu yüzden çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışanların sayısı birçok kentten daha yüksektir.
 • Kocaeli’de birçok işyerinde gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmamakta, gerekli denetimler yapılmamaktadır. Bu yüzden ülke nüfusunun yüzde 2,17’si şehrimizde yaşarken iş cinayetlerinin yüzde 4,35’i burada meydana gelmektedir.
 • İşçi sağlığı iş güvenliğinin olmazsa olmazı iş güvencesi hakkı da yok sayılmaktadır. Örneğin Kocaeli’de sendikalaştıkları için Özer Elektrik, HSK Systemair ve Baldur Süspansiyon işçileri işten çıkarılmaktadır, ki ayrıca pandemi döneminde işten atmalar yasaklanmıştı.
 • Kocaeli’nde işyerlerinde kronik hastalıkları olan ve ileri yaşta çalışanlar gibi risk grubundaki işçilerin sayısı oldukça fazladır. Bu yüzden salgın önlemlerinin hızla alınması zaruridir.


Rapora ilişkin daha fazla bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.Önceki Haber
Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı 9 Kasım'da hakim karşısına çıkıyor
Sonraki Haber
'ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey istifa edecek' iddiası