Ana SayfaGüncelTam kapanma yarın son buluyor: Aşamalı ‘normalleşme’ planı hazır

Tam kapanma yarın son buluyor: Aşamalı ‘normalleşme’ planı hazır

HABER MERKEZİ – Pandemi nedeniyle 29 Nisan’da uygulanmaya başlayan tam kapanma yarın son buluyor. Kabine toplantısı öncesi “normalleşme” aşamasına geçişe ilişkin plan ortaya çıktı.

Corona virüs nedeniyle 29 Nisan’da başlayan tam kapanma yarın son buluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın Beştepe’de yapılacak kabine toplantısının öncelikli gündem maddesi normalleşme takvimi olacak.

Kabine toplantısında, Türkiye genelinde “kademeli ve kontrollü normalleşme”ye geçilmesi planlanıyor. Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, mayıs, haziran ve sonrasını kapsayacak aşamalı bir normalleşmeye geçilecek.

Buna göre haziran başına kadar kafeler, restoranlar, lokantalar kademeli, sosyal mesafeli, açık alanda oturma kurallı, saat ve kişi sınırlamalı ve HES kodu koşullu olarak akşam saat 20.00’de kapanma şartıyla açılacak.

İkinci aşama

Sokağa çıkma kısıtlaması haziran ayına kadar saat 21.00’den sonra uygulanacak. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının yalnızca pazar günü sürmesi planlanıyor.

İkinci aşamanın uygulanacağı haziran ayında salgının durumuna göre pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasağı da kaldırılacak.

Uzaktan eğitime sonbahara kadar devam edilecek. İlk aşamada düğün, nişan, taziye, asker uğurlama gibi kalabalık yaratan organizasyonlara izin verilmeyecek.

Organizasyonlar izin için 5 bin hedefi

Vaka sayılarının 5 bin hedefinin altına inmesi halinde düğün, nişan, asker uğurlama gibi etkinliklere temmuz ayından itibaren kontrollü şekilde izin verilecek.

Normalleşmenin ilk aşamasında AVM’ler, berberler, kuaförler ve spor salonlarının da açılması planlanıyor.

1 Haziran’dan sonra geçilecek kontrollü normalleşmenin ikinci aşamasında vaka ve ölüm oranlarının istenen seviyenin altına düşmesi durumunda hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının saatleri esnetilecek.

Tam açılma için hedef temmuz ayı

Vaka ve ölüm oranlarındaki düşüş, aşılamadaki artış ve tedbirlere uyuma göre temmuz ayından itibaren tamamen normalleşmeye geçilmesi planlanıyor.

Tam kapanma öncesinde İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden Anadolu’ya gidenlerin dönüşünde risk yaratmamak amacıyla ilk aşamada izin şartı getirilecek.

Maske ve mesafe kuralına uyulup uyulmadığı sıkı şekilde takip edilecek, kararlar 15 günde bir güncellenecek.
Önceki Haber
ABD Başkanı Biden, İsrail ve Filistin liderleriyle görüştü
Sonraki Haber
İkizdere'deki direniş çadırına gece operasyonu: 'Cengiz'in kanunları işliyor'