Ana SayfaToplumsal CinsiyetBakanlık LGBT ve gökkuşağı temalı ürünlerin +18 ibaresiyle satılmasını kararlaştırdı

Bakanlık LGBT ve gökkuşağı temalı ürünlerin +18 ibaresiyle satılmasını kararlaştırdı

HABER MERKEZİ – Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu, e-ticaret sitelerinde LGBT ve gökkuşağı temalı ürünlerin +18 ibaresiyle satışa sunulması gerektiğine karar verdi. Bakanlık bu kararın ‘çocukları korumak’ amacıyla alındığını savundu.

Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu, LGBT ve gökkuşağı temalı ürünlerin, e-ticaret sitelerinde +18 ibaresiyle satılmasına karar verdi.

Kurul tarafından gönderilen yazıda, “LGBT ibaresi ile LGBT ve gökkuşağı temalarıyla birlikte +18 yaş uyarısına yer verilmeden satışa sunulmasının özellikle çocukların gelişimini olumsuz etkileyeceğine ilişkin” bakanlığa çok sayıda tüketici başvurusu yapıldığı iddia edildi.

Yazıda, “Anılan ürünleri +18 yaş uyarısına yer verilmeden tanıtımının yapılarak satışa sunulmasının… yasal düzenlemelere aykırılık teşkil ettiği” ifade edilerek, bu ibareyi kullanmadan satışa sunan ve reklam veren şahıs ile kuruluşlar hakkında reklamları durdurma cezası verileceği kaydedildi.

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Vekili Oğuz Şahin imzasıyla gönderilen yazıda, şöyle denildi:

Bu bağlamda, ülke çapında tüketiciler tarafından yaygın olarak kullanılan e-ticaret platformlarının bu konuda hassasiyet göstermesi ve bahsi geçen önlemleri alması hususunda gereğini ve bilgilerinizi rica ederim.

Söz konusu yazıda, bu kararın alınmasıyla ilgili 2015 yılında yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 24’üncü maddesinin birinci fıkrasının a ve f bentlerine atıfta bulunuldu.

Yönetmeliğin 24’üncü maddesinin birinci fıkrası “Çocuklara yönelik olan veya çocukları etkileme olasılığı bulunan reklamlar ile çocukların oynadığı reklamlar” ile ilgili düzenlemeleri içeriyor.

Amaç ‘çocukları korumakmış’

Karara ilişkin BBC Türkçe’ye konuşan Ticaret Bakanlığı kaynakları, kararın Reklam Kurulu üyeleri tarafından oy birliği ile, çocukları korumak amacıyla alındığını savundu.

Reklam Kurulu aralarında Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı , Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Barolar Birliği gibi hem kamu hem de sivil toplum kuruşları üyelerinden oluşuyor. Reklam Kurulu’nun 9’u sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinden olmak üzere 19 üyesi bulunuyor.

Reklam Kurulunca, çocuklara yönelik olan ve çocukları etkileme olasılığı bulunan reklamlar hususunda düzenlemeler bulunduğu dikkate alındığında, çocukların bu tür ürünlerin reklamlarına doğrudan maruz kalmalarının, çocukların zihinsel, psikolojik ve toplumsal gelişim özelliklerini olumsuz yönde etkileyebileceği dolayısıyla bu tür ürünlerin satışa sunulurken +18 yaş uyarısına yer verilerek sunulmasının, çocuklar açısından doğru olacağı ifade edilerek bu karar alındı.

Yetkili, bu kararda kesinlikle ürünlerin satılmasının yasaklanmasının söz konusu olmadığını da dile getirdi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
DSG, Rusya ve Suriye askeri heyetleri anlaştı
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.