Ana SayfaDünyaABD’den Türkiye’ye yaptırım için büyük adım

ABD’den Türkiye’ye yaptırım için büyük adım

HABER MERKEZİ – ABD Temsilciler Meclisi, Rus yapımı S-400 alan Türkiye’ye yaptırım uygulanması ve daha önce Türkiye’nin aldığı F-35’lerin ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanımına onay verilmesine dönük tasarıyı kabul etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini satın almasından dolayı yaptırım uygulanmasını da içeren 740 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı’nı (NDAA) oyladı.

Tasarıya 335 üye kabul oyu verirken, 78 üye ise ret oyu kullandı.

Tasarı, Temsilciler Meclisi’nde üçte ikinin üzerinde bir çoğunlukla kabul edilmiş oldu.

Tasarı onaylanmak için gönderildiği Senato’da üçte ikiden fazla çoğunlukla geçmesi halinde, Başkan Donald Trump’ın tasarıyı veto hakkı da ortadan kalkmış olacak.

Senato’nun yasa tasarısını bu hafta içinde oylaması bekleniyor.

Joe Biden’e karşı başkanlık seçimini kaybeden Trump, ABD İç Savaşı sırasında köleliğin kaldırılmasına karşı çıkan Konfederasyon güçlerine bağlı generallerin adını taşıyan askeri üslerin isimlerinin değiştirilmesine yönelik maddeden dolayı yasa tasarısını veto edeceğini açıklamıştı.

Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Demokrat Partili Adam Smith, tasarının geçmesi sonrası, “Bugün bu meclisin iki partisi de ABD haklına önemli bir mesaj gönderdi: Askerlerimiz ve ulusal güvenliğimiz siyasetten daha önemlidir” açıklaması yaptı.

Ekonomi ağırlıklı yaptırım

CAATSA kapsamında, yaptırım uygulanan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi, ABD ve uluslararası mali kuruluşlarından kredi verilmemesi, mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi, döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması gibi yaptırımlar yer alıyor.

Askeri kısıtlamalar da var

Tasarıda Türkiye’nin satın aldığı ancak S-400 sonrası programdan çıkartılmasıyla teslim edilmeyen altı adet F-35 uçağının ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmasına da onay veriliyor.

Trump, 2017’de kendi imzasıyla yürürlüğe giren CAATSA yaptırımlarının Türkiye’ye karşı uygulanmasını daha önce engellemişti.

Türkiye’nin ABD’den Patriot hava savunma sistemleri alamadığı için Rusya’dan S-400 silahını aldığını, bundan dolayı Türk hükümetinin cezalandırılmaması gerektiğini savunan Trump, CAATSA’da kendisine tanınan muafiyet yetkisini kullanma yolunu seçmişti.

Ancak, tasarının Senato’da da üçte ikiden fazla bir çoğunlukla kabul edilmesi halinde Trump yaptırımları uygulamak zorunda kalacak.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İmralı Cezaevi'nde bu kez de aile yasağı
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.