Ana SayfaÇalışma YaşamıNedeni ‘Corona’: İşçi ücretleri düştü, eşitsizlik arttı

Nedeni ‘Corona’: İşçi ücretleri düştü, eşitsizlik arttı

HABER MERKEZİ – Uluslararası Çalışma Örgütü’nün raporuna göre, Covid-19 salgınının sebep olduğu ekonomik kriz, başta kadınlar ve düşük ücretle çalışan işçilerin maaşları olmak üzere, küresel bazda işçi ücretlerini düşürdü ve eşitsizliği artırdı.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 2020-2021 yıllarını kapsayan ‘Küresel Ücret Raporu’nu yayımlandı.

Rapora göre, 2020’nin Ocak-Haziran döneminde çalışanların aylık ücretleri düştü veya daha yavaş artış gösterdi.

Kadınların ve düşük ücretli işçilerin ücretlerinin krizden orantısız bir şekilde etkilendiği belirtilen raporda, Covid-19 pandemisinin sağlık ve ekonomi alanında neden olduğu krizin yakın gelecekte ücretler üzerinde aşağı doğru büyük baskı oluşturmasının muhtemel olduğu ifade edildi.

Raporda, iş kayıpları konusunda ise “Düşük vasıflı mesleklerde çalışanlar, daha yüksek ücretli idari ve profesyonel işlerde çalışanlara göre daha fazla çalışma saati kaybetti” denildi.

Rapora göre, 28 Avrupa ülkesinde, geçici teşvikler hesaba katılmaksızın, en düşük düzeyde ücret alan işçilerin yüzde 50’si maaşlarının tahminen yüzde 17,3’ünü kaybetti.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Covid-19 krizinin sebep olduğu eşitsizlikteki büyümenin sosyal ve ekonomik istikrarsızlığı tehdit ettiğini vurguladı ve ekledi:

Toparlanma stratejimiz insan merkezli olmalıdır. İşlerin ve işletmelerin sürdürülebilirliğini hesaba katan ve aynı zamanda eşitsizlikleri ve talebi sürdürme ihtiyacını göz önünde bulunduran yeterli ücret politikalarına ihtiyacımız var.

Daha iyi bir gelecek için, bakıcılar ve öğretmenler gibi sosyal değeri yüksek işlerin neden çoğu zaman düşük ücretle bağlantılı olduğuna dair bazı rahatsız edici sorulara odaklanmalıyız.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
'Corona' değilim fakat fazlaca belirtiliyim!
Sonraki Haber
Siirt Kurtalan'da deprem