Ana SayfaToplumsal CinsiyetAdana Emniyeti’nden 8 Mart mitingine “LGBTİ+ ve Boğaziçi” yasağı

Adana Emniyeti’nden 8 Mart mitingine “LGBTİ+ ve Boğaziçi” yasağı

HABER MERKEZİ – Adana Emniyet Müdürlüğü, 8 Mart mitingi tertip komitesine “LGBTİ+ ve Boğaziçi direnişiyle ilgili döviz, flama, afiş ve bayrakların alana alınmayacağını” söyledi. Adana Kadın Platformu ise “Yasak ne ayol” dedi.

Adana’da Dünya Kadınlar Günü kapsamında 8 Mart Pazartesi günü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak mitinge onay çıktı.

Ancak Adana Emniyet Müdürlüğü’nden mitingle ilgili ayrımcı bir yasak kararı geldi.

KaosGL.org’da yer alan habere göre Emniyet Müdürlüğü, Adana’da 8 Mart’ta yapılacak mitingde “LGBTİ+’lar ile ilgili döviz, flama, afiş ve bayrakların alınmasının mümkün olmadığını” söyledi.

Adana Kadın Platformu’nun miting başvurusu üzerine tertip komitesi ile görüşen Emniyet Müdürlüğü, yasağa gerekçe olarak ise “bu konunun toplumun genel ahlak anlayışına aykırılıklar içerdiği için toplumda bir hassasiyet bulunduğunu” söyledi.

Emniyet Müdürlüğü ayrıca, “Boğaziçi meselesinin de 8 Mart ile ilgisi olmadığını, bu konudaki afiş ve pankartlara da izin verilmeyeceğini” de söyledi.

Adana Kadın Platformu ise İl Emniyet Müdürlüğü’nün bu yasağını kabul etmediklerini belirterek, “Mitingin içeriğinde nelerin yer alacağını, 8 Mart’ın hangi konuları kapsadığını belirlemek, Emniyet Müdürlüğünün değil Miting Tertip Komitesi olarak bizim kararımızdır. LGBTİ+’lar vardır, var olacaktır. Hetero-patriyarkaya karşı mücadelemiz her yerde her zaman, bu 8 Mart’ta da sonra da sürecektir. Bizler homofobiye, transfobiye karşı söylemlerden, politikalardan bıktık usandık ve tüm bunlarla mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Gökkuşağının renkleri her yerde” dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Rabia Tanrıvermiş'in sistematik şiddetin ardından şüpheli ölümü
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.